החלה ההצבעה במשאל העם ההיסטורי בדרום סודאן

אחוזי הצבעה גבוהים עם פתיחת הקלפיות. המשאל עשוי להוביל לכינון מדינה חדשה בדרום סודאן, אזור שבו התקיימה במשך עשרות שנים מלחמת אזרחים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ג'ובה, סודאן (רויטרס). מיליוני אזרחים בדרום סודאן החלו להצביע אתמול במשאל העם על עצמאות הדרום. משאל העם צפוי להוביל לפיצול המדינה הגדולה באפריקה ולכינון מדינה חדשה, באזור שבו התקיימה מלחמת אזרחים ממושכת ועקובה מדם.

מקומיים רבים עמדו שעות בתורים בשמש הקופחת מחוץ לקלפיות בבירת הדרום, ג'ובה. כרזות שהתנוססו בעיר תיארו את המשאל "המצעד האחרון בדרך לחירות", אחרי עשרות שנות מלחמת אזרחים, ושלטונו של עומר אל-באשיר, שנתפש בעיניהם כמשטר של דיכוי. משאל העם שהחל היום יימשך כשבוע ויסתיים ב-16 בינואר.

תוצאות סופיות של המשאל צפויות להתפרסם בחודש פברואר. יותר מ-14 אלף אנשי משטרה ו-10,000 אנשי כוחות משמר השלום של האו"ם מפקחים על הליך ההצבעה ואחראים על הבטחת הביטחון והסדר.

על האווירה החגיגית ואחוזי ההצבעה הגבוהים העיבו דיווחים שהגיעו כמה שעות לאחר תחילת ההצבעה, לפיהם פרצו עימותים אלימים חדשים באזור אביי השנוי במחלוקת, בין נוודים ערבים לבין שבטים המזוהים עם הדרום.

"זהו הרגע שאזרחי דרום סודאן חיכו לו", אמר נשיא דרום סודאן, סלבה קיר, לאחר שהצביע. קיר, שכינה את המשאל "רגע היסטורי", קרא לבוחרים לגלות סבלנות בהמתנה לתורם.

"אני מצביע למען הפרדה", אמר ניאל ויר, מוותיקי הלוחמים במלחמת האזרחים בין הצפון המוסלמי לדרום הנוצרי. "היום הזה מציין סוף למאבקי. בצבא נלחמתי למען החופש, נלחמתי למען הפרדה".

המשאל נערך במסגרת הסכם שלום שנחתם ב-2005, ששם קץ למלחמת האזרחים שנמשכה יותר מ-50 שנה, הארוכה ביותר באפריקה.

מלחמה זו, שלובתה במתחים אתניים ומאבקים על שליטה בנפט, התנהלה בין הצפון המוסלמי ברובו לבין הדרום, שרוב תושביו נוצרים או משתייכים לזרמי אמונה מסורתיים אחרים.

בג'ובה הצטרפו השחקן ג'ורג' קלוני והסנאטור הדמוקרטי ג'ון קרי להמונים החוגגים. "מרגש לראות אנשים מצביעים למען החופש שלהם. זה לא דבר שרואים לעתים קרובות בחיים", אמר קלוני.

לדברי קרי, שלצד שליח ארה"ב לאזור, סקוט גרישן, פעל להוצאה לפועל של המשאל, נפתח אתמול "פרק חדש" בתולדות סודאן.

בצפון נראה כי רבים השלימו עם העובדה שהם עומדים לאבד את אזור הדרום. נשיא סודאן עומר אל-באשיר, שבקמפיין שקדם למשאל העם קרא לשמור על אחדות סודאן, התבטא באחרונה ברוח של פיוס והבטיח החודש שיצטרף לחגיגות העצמאות של הדרום, אם כך יכריעו המצביעים, ואם הבחירות יהיו חופשיות ושקופות.

"אנחנו חשים עצב עצום על כך שחלק אהוב של סודאן ייפרד מאתנו", אמרה שרה נוקדוללה, ממפלגת האופוזיציה "אומה" בצפון. "עלינו לפעול כעת להבטיח לאנשי הצפון שמתגוררים בדרום, לאנשי הדרום שמתגוררים בצפון ולשבטים שבאזור הגבול שהם לא ייפגעו", אמרה נוקדוללה ופרצה בבכי.

עם זאת, בזירה הפוליטית, סוגיית שאלת הגבולות, לא הושגה כל התקדמות. תושבי הדרום הלכו לקלפי מבלי לדעת היכן בדיוק יעבור הגבול בינם לבין הצפון, או באיזה חלק מהחוב הכספי של סודאן הם יצטרכו לשאת לאחר חלוקת המדינה.

שני הצדדים מנהלים משא ומתן זה חודשים בסוגיות שונות הנוגעות לחלוקת המדינה, בהן סוגיית חלוקת הכנסות הנפט ביניהם, המהווה את מקור ההכנסה העיקרי של כלכלותיהם.

בנוסף על כך, יצטרך הדרום להתמודד עם היריבויות האתניות הפנימיות השוררות בו, וטרם נמצא פתרון לסכסוך המר בין הצפון לדרום על השליטה באזור אביי שבמרכז, שם לפי דיווחים פרצו בסוף השבוע עימותים אלימים.

נורווגיה, בריטניה וארה"ב, קבוצת המדינות שתמכו בהסכם השלום מ-2005, פרסמו הודעה שבה בירכו על תחילת ההצבעה, אותה כינו צעד היסטורי, ואולם הוסיפו כי "המצב באביי עדיין מדאיג מאוד".

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר שלשום כי משאל עם מסודר ובלתי אלים עשוי לקדם את סודאן לקראת נורמליזציה ביחסים עם ארה"ב, זאת אחרי שנים רבות של סנקציות שהוטלו על המדינה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ