בעולם הערבי חוששים: ההתקוממות בתוניסיה תתפשט

המשבר הכלכלי, האבטלה הגואה וההגבלות על חופש הביטוי הובילו למחאות חסרות תקדים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

כמה בני אדם באמת נהרגו במהומות הימים האחרונים בתוניסיה? שר הפנים התוניסאי דיווח אתמול על שמונה הרוגים, האופוזיציה וארגוני זכויות אדם מדווחים על 20 הרוגים. אבל השאלה המדאיגה היא כמה אנשים עוד ימותו במדינה הקטנה הזאת והאם עלולות ההפגנות הללו לגלוש גם למדינות ערביות נוספות, אחרי שכבר דווח על אירועים דומים גם באלג'יריה.

תוניסיה, שבה חיים כ-10 מיליון בני אדם, איננה מייצרת בדרך כלל חדשות מרעישות. לא משום שחסרים בה מתחים קשים בין האזרחים לשלטון, שבראשו עומד כבר 23 שנים זין אל-עאבדין בן עלי. העוני ושיעור האבטלה הגבוה - 14% לפי הנתונים הרשמיים, אבל כ-30% בקרב צעירים - הם הגורם הישיר להפגנות האחרונות, שהחלו בחודש שעבר כאשר רוכל ירקות, צעיר בן 26 שמחזיק בתואר אקדמי, הצית את עצמו כששוטרים החרימו את סחורתו.

אבל לסיבות הכלכליות מצטרפים היד הקשה שמפעיל השלטון נגד כל גילוי של ביקורת, הפיקוח ההדוק על השימוש באינטרנט, מעצרים נרחבים של מתנגדי השלטון והשחיתות העמוקה של בני משפחת הנשיא. אשתו, לילה טראבלסי, כבר זכתה לתואר "אימלדה מרקוס של תוניסיה" - ונדרש רק הניצוץ שיצית מחאה אלימה.

תוניסיה הצליחה לבנות לעצמה שם של מדינה פרו-מערבית ובעיקר פרו-אמריקאית והיא נתפשת כמדינה חילונית, מושכת תיירות, שבה מעמד האשה הוא אולי הטוב ביותר מבין מדינות ערב. חוקיה מעניקים לאשה מעמד זהה לזה של הגבר: שוויון הזדמנויות בעבודה, שוויון זכויות בנישואין וגירושין ואיסור על פוליגמיה. אולם בתוניסיה חילוניות איננה הוכחה לליברליזם והאיסור על נשים לחבוש כיסוי ראש, שמנומק בשמירה על זכות האשה, אינו מונע דיכוי של חופש הביטוי או מתיר חופש פעולה פוליטי.

עם פרוץ המהומות הוזעק השגריר התוניסאי בוושינגטון לשיחה נוקבת בממשל האמריקאי כדי לשמוע על מורת הרוח מהיעדר הדמוקרטיה במדינה. אולם זוהי מחאה חלשה מדי ומאוחרת מדי, אחרי שאלפים נעצרו ומאות נשפטו על פגיעה בשלטון תוך שימוש באינטרנט. פרשנים תוניסאים שכותבים מחוץ למדינה תמהים על התגובה של ארה"ב, אשר מגנה את איראן על פגיעה בחופש הביטוי ונאלמת כאשר מדובר בתוניסיה.

המחאה התוניסאית הועתקה לאלג'יריה, שבה נהרגו כבר שלושה בני אדם בסוף השבוע ושגם בה שיעור המובטלים הצעירים גבוה מאוד וההכנסות הגבוהות מנפט לא שיפרו את מצב התעסוקה ושירותי הבריאות. בינתיים נרגעו מעט הרוחות באלג'יריה אחרי שהממשלה חזרה בה מההחלטה להעלות את מחירי מוצרי היסוד, אבל החשש עכשיו הוא מפני גלישת המחאה הכלכלית למדינות אחרות. מצרים וירדן, שחוו בעבר הפגנות קשות על רקע כלכלי, הן אמנם מועמדות לשכתב את ההפגנות במגרב אבל בכל אחת מהן יש מערכת של איזונים ובלמים שתוכל למנוע התפרצות כזאת. חופש הפעולה שמתיר השלטון המצרי למפגינים ולשובתים רחב בהרבה מזה שנהוג בתוניסיה, ובשנים האחרונות התפתחה "תרבות הפגנות" מצרית שמשמשת שסתום אוורור חשוב למצוקה. ירדן מנגד, נוקטת מדיניות זהירה שלפיה היא נמנעת מראש מלנקוט צעדים כלכליים חריפים שעלולים לחולל תגובה סוערת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ