משאל העם בסודאן מהווה הזדמנות נדירה להתחלה חדשה

"לתושבי סודאן ניתנה הזדמנות נדירה לכתוב פרק חדש בהיסטוריה". מאמר מיוחד של נשיא ארה"ב לרגל משאל העם בסודאן

ניו יורק טיימס
ברק אובמה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ברק אובמה

לא כל דור זוכה בהזדמנות להפוך את דף העבר ולכתוב פרק חדש בהיסטוריה. ובכל זאת היום, לאחר 50 שנות מלחמת אזרחים שבמהלכה נהרגו שני מיליון בני אדם ומיליונים רבים הפכו לפליטים, זו ההזדמנות שהוענקה לתושבי דרום סודאן.

במהלך השבוע יצביעו מיליוני סודאנים במשאל עם שבו יחליטו אם להישאר חלק מסודאן או לכונן מדינה עצמאית משלהם. תהליך זה ופעולות ההנהגה הסודאנית יסייעו לקבוע אם אנשים שידעו סבל רב כל כך יפנו לעבר השלום והשגשוג או יידרדרו בחזרה לשפיכות הדמים. לדבר יהיו השלכות לא רק עבור סודאן אלא גם עבור חלקה של אפריקה שמשתרע דרומית לסהרה, והעולם כולו.

ההצבעה ההיסטורית היא תרגיל בהגדרה עצמית המתהווה זה זמן רב, וחלק רב חשיבות בהסכם השלום מ-2005, שהביא לקץ מלחמת האזרחים בסודאן. ואולם, לפני חודשים ספורים לא היה ברור כלל אם ההצבעה תתקיים. מסיבה זו כינסתי בספטמבר מנהיגים מסודאן ומהעולם, כדי להבהיר שהקהילה הבינלאומית מאוחדת באמונתה שמשאל העם חייב להתקיים ושיש לכבד את רצון העם בדרום סודאן, מבלי להתייחס לתוצאות האפשריות.

מנהיגים מצפון ומדרום סודאן, בתמיכת יותר מ-40 מדינות וארגונים בינלאומיים, עשו צעד משמעותי כשהסכימו על כך שההצבעה תתקיים בזמן הנכון ותהיה שקטה, חופשייה ואמינה, ותשקף את רצון העם. העובדה שההצבעה מתחילה בזמן היא סיבה לשבח את מי שמילאו את התחייבויותיהם בסודאן. באחרונה הודיעה ממשלת סודאן כי תהיה הראשונה להכיר בדרום, אם אכן יצביעו התושבים בעד העצמאות.

כעת, העולם צופה, מאוחד בנחישותו להבטיח שכל הצדדים ימלאו את חובותיהם. במהלך משאל העם, יש להניח למצביעים להגיע לתחנות הקלפי, לאפשר להם להצביע ללא איומים או כפייה. על כל הצדדים יהיה להימנע מהתבטאויות מלבות יצרים או מפעולות פרובוקטיביות שיובילו לעליית המתיחות וימנעו מהמצביעים להביע את רצונם.

כאשר תתחיל ספירת הקולות, על כל הצדדים יהיה לעמוד בפני הרצון לקבוע מראש מה תהיה התוצאה. כדי שהתוצאות יהיו אמינות, על הוועדה שמפקחת על התנהלות משאל העם להיות חופשייה מלחצים והפרעות. בימים הקרובים יידרשו מנהיגים מהצפון והדרום לפעול אלה לצד אלה כדי למנוע אלימות ולהבטיח שתקריות בודדות לא יידרדרו לחוסר יציבות רב יותר.

אף אחד מהצדדים אינו רשאי, בשום פנים ואופן, להפעיל כוח במטרה לזכות ביתרון בעודו ממתין לתוצאות הסופיות.

הצלחה בבחירות תהיה סיבה לחגיגות וצעד קדימה מעורר השראה במסעה הארוך של אפריקה לעבר הדמוקרטיה והחוק. ובכל זאת, שלום בר-קיימא בסודאן דורש הרבה יותר מאשר משאל עם מהימן. יש ליישם במלואו את הסכם השלום מ-2005.

זהו יעד שידרוש פשרה. יש למצוא פתרונות של שלום לסכסוכי גבולות ולמעמדו של אזור אביה, שמשתרע בתחומי הצפון והדרום גם יחד.

יש לדאוג לביטחונם ומעמדם של האזרחים הסודאנים, בעיקר בני המיעוטים, דרומיים בצפון וצפוניים בדרום. יש לדאוג לשקיפות בחלוקת רווחי הנפט, שיוכלו לתרום לפיתוח. חזרת הפליטים חייבת להתנהל בזהירות, כדי למנוע אסון הומניטרי נוסף.

אם הדרום יבחר בעצמאות, לקהילה הבינלאומית כולל ארה"ב יהיה עניין להבטיח ששתי המדינות יצליחו להתקיים כשכנות יציבות שעומדות ברשות עצמן, כיוון שהונן משותף.

דרום סודאן תזדקק לשותפים במשימה ארוכת הטווח שמוטלת עליה - לענות על שאיפותיו הפוליטיות והכלכליות של העם.

בסופו של דבר, לא ייתכן שלום לאורך ימים בסודאן ללא שלום לאורך ימים בדארפור שבמערב סודאן. אסור לשכוח את מותם של מאות אלפי תושבי דארפור החפים מפשע, ואת סבלם של הפליטים שחלק מהם פגשתי במחנה בצ'אד הסמוכה לפני חמש שנים.

גם כאן, העולם רואה ובוחן. ממשלת סודאן חייבת לפעול לפי התחייבויותיה בזירה הבינלאומית. יש להפסיק תקיפת אזרחים. יש להניח לאנשי חיל השלום של האו"ם ולעובדי סוכנויות הסיוע לפעול כדי לעזור לנזקקים.

כפי שאמרתי למנהיגי סודאן בספטמבר, ארה"ב לא תנטוש את תושבי דארפור. נמשיך במאמצינו הדיפלומטיים כדי להביא אחת ולתמיד לקץ המשבר.

על מדינות אחרות יהיה לנצל את השפעתן כדי להביא את נציגי כל הצדדים לשולחן הדיונים, ולהבטיח משא ומתן שינוהל מתוך כוונות טובות. אנו נמשיך לטעון כי השלום לאורך ימים בדארפור יכלול קבלת אחריות לפשעים שבוצעו, בהם רצח עם.

יחד עם שותפיה בזירה הבינלאומית תמשיך ארה"ב למלא את תפקידה כמובילה בהענקת סיוע לסודאנים, ותגשים את השלום והקדמה שהם כה ראויים לו.

אני חוזר היום על הצעתי למנהיגי סודאן. אם תמלאו את חובתכם ותבחרו בשלום, תיפתח הדרך שמובילה לנרמול יחסים עם ארה"ב, כולל ביטול העיצומים הכלכליים והתחלת תהליך הסרת שמה של סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור. לעומת זאת, מי שיזלזלו בחובותיהם לעולם ייאלצו להתמודד עם לחץ ובידוד קשים ביותר.

מיליוני סודאנים יצאו בדרכם לקלפיות כדי לקבוע את גורלם. זה הרגע שבו מנהיגים בעלי חזון ואומץ אמורים להוביל את עמם לעבר ימים טובים יותר. מי שיעשו את הבחירה הנכונה ייכנסו להיסטוריה ויזכו גם בשותפה יציבה כארה"ב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ