ניקולא סרקוזי וברק אובמה: נחושים להבטיח שלא נראה נשק גרעיני באיראן

ברק אובמה וניקולא סרקוזי נפגשו בבית הלבן להרעפת מחמאות הדדית. בין לבין הם גם קיוו שדיפלומטיה תספיק לפתרון סוגיית הגרעין האיראני

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

ביולי 2008, בחודשים הכי לוהטים של מירוץ הבחירות לנשיאות, סטה הנשיא הצרפתי ניקולא סרקוזי מהפרוטוקול כשהציע את תמיכתו למועמד דאז ברק אובמה. "אני מאחל לברק אובמה הצלחה, אם הוא ייבחר, צרפת מאוד תשמח", אמר. הרבה דברים קרו מאז, כולל המברקים הדיפלומטיים המביכים בהם סרקוזי זכה להגדרה הלא מחמיאה "המלך העירום".

אך היום, כשהנשיא האמריקאי אירח את עמיתו הצרפתי בבית הלבן בפעם השנייה, סרקוזי שוב כונה "ידידי היקר" ואובמה הדגיש ש"אין לנו ידיד ושותף חזק יותר מאשר ניקולא סרקוזי והעם הצרפתי. שיתפנו פעולה בהתמודדות עם המשבר הכלכלי, אתרי הטרור, סוגיות גיאו-פוליטיות מהמזרח התיכון עד איראן ואפגניסטאן. ניקולא תמיד היה שותף יוצא דופן וחבר מבין של העם האמריקאי, וגם מנהיג בזירה העולמית". שני הנשיאים חלקו ארוחת צהריים משותפת בבית הלבן, בעוד הרעיות מישל אובמה וקרלה ברוני סעדו בנפרד.

אובמה וסרקוזי. "ידידים יקרים". תצלום: אי-פי

הנשיא אובמה ציין שבמוקד הפגישה ידונו סוגיות כלכליות, אך אובמה וסרקוזי דנו גם בנושא איראן והסנקציות. "אנו מקווים שנוכל לפתור את הסוגיה הזאת באמצעות דיפלומטיה, אך בכל מקרה אנו נחושים להבטיח שלא נראה נשק גרעיני באיראן".

על חגיגיות המפגש העיב הירי באריזונה. בתחילת דבריו, אובמה התייחס להמשך החקירה והאבל, וניסה להדגיש את נקודות האור המעטות שהתגלו באסון - כמו אומץ ליבו של העוזר הצעיר של חברת הקונגרס שהגיש לה עזרה ראשונה, האשה הפצועה שחטפה את המחסנית מהיורה, והאזרחים שהשתלטו עליו. "זה מציג את הדברים הטובים באמריקה, אפילו מול פני האלימות חסרת הפשר הזאת". לדבריו, "בימים הקרובים יהיה לנו הרבה זמן לחשוב, אבל כרגע, נקדיש את תפילותינו לאלה שנפגעו ונתלכד יחדיו כמדינה".

סרקוזי מסר לאובמה את תנחומי העם הצרפתי על הירי באריזונה והדגיש שהוא תמיד היה "ידיד גדול, ידיד ענק של ארה"ב". לדבריו, הוא "יודע איזה תפקיד ארה"ב משחקת בעולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ