ההתנקשות באריזונה שיבשה את סדר היום של הרפובליקאים

ההצבעה נגד רפורמת הבריאות נדחתה, ובמקום זאת עסקו בוושינגטון בעיקר בנושא אבטחת חברי הקונגרס

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

השבוע היה אמור להיות רועש במיוחד בבית הנבחרים האמריקאי, לאחר הצהרת הכוונות הלוחמנית של המנהיגות הרפובליקאית לערוך הצבעה נגד רפורמת הבריאות של אובמה. אך אתמול בבוקר, שרר שקט במסדרונות בניין הקונגרס ובנייני המשרדים. הדגל מעל גבעת הקפיטול הורד לחצי תורן.

מול הדלת הסגורה של לשכתה של חברת הקונגרס גבריאל גיפורדס בבניין המשרדים לונגוורת הוצבו שני שומרים שביקשו מהמבקרים לא להתעכב במקום. בשעה 11, מאות עובדי הקונגרס יצאו למדרגות בצד המזרחי של בניין הקפיטול והרכינו ראשיהם לזכר קורבנות הירי.

על פי נתוני האף-בי-איי, בעשור האחרון קיבלו חברי הקונגרס אמריקאים יותר מ-230 איומים על חייהם. בסוף השבוע, חבר הקונגרס הדמוקרטי דני דיוויס דיווח למשטרת הקפיטול על איום שהתקבל בלשכתו. "בעשרים שנותיי בתור נבחר ציבור, בתור ראש העיר, בתור שופט נבחר, בתור איש הקונגרס, קיבלתי איומים על חיי", אמר ל"הארץ" חבר הקונגרס הדמוקרטי סטיב רותמן. "זה משהו שלוקחים ברצינות, אבל אי אפשר לתת לזה לעמוד בינך לבין הציבור שאתה מייצג. במפגשי בית העירייה, המשטרה בדרך כלל מספקת שוטר אחד או יותר לאבטחה, אבל לרוב אתה עושה אירועים בלי שום הגנה".

ההצבעה על ביטול חוק הבריאות אמנם לא תתקיים השבוע, אך לא ברור עד כמה עמוקה תהיה השפעת תקרית הירי על השיח הפוליטי בארה"ב. מלשכתו של מנהיג הרוב אריק קנטור לא נמסרה תגובה לשאלה אם מפלגתו שוקלת לשנות אסטרטגיה במושב הנוכחי ולוותר על ההתנגשות החזיתית עם סדר היום של הדמוקרטים. עד כה, מסיבת העיתונאים המשותפת היחידה של נציגי שתי המפלגות הוקדשה לסוגיית הביטחון האישי של נבחרי הציבור. חבר הקונגרס הדמוקרטי רוברט בריידי הודיע שהוא מתכוון להעלות הצעת חוק שתקבע כי שימוש בשפה שיכולה להתפרש כהסתה לאלימות נגד חבר קונגרס היא פשע פדרלי.

המחנה השמרני נלחם בינתיים בניסיונות להטיל את האחריות לירי להסתה וההתלהמות של תנועת "מסיבת התה". לאגנר, נמסר מסניף אריזונה של "מסיבת התה", מעולם לא השתייך לתנועה. רבקה מנסור, אחת היועצות של שרה פיילין, אמרה בראיון לתחנת רדיו שזה "מגעיל" שאנשים מנסים להטיל את האשמה להסתה לירי על פיילין.

אתמול נפתח משפטו של היורה ג'ארד לאגנר, בן 22. לאגנר מואשם בשלב זה בשני מעשי רצח, של השופט ג'ון רול וגבריאל צימרמן, ובשלושה נסיונות רצח - של חברת הקונגרס ושני עובדי מדינה נוספים. אשת הקונגרס גיפורדס נותרה במצב קשה, אך רופאיה אמרו שהוא התייצב, למרות שהיא עדיין מורדמת. הרופאים הסירו חלק מהגולגולת שלה כדי למנוע מלחץ תוך גולגלתי, וראש המחלקה הנוירוכירורגית מייקל למול אמר שלמרות הסימנים המעודדים, ניתן יהיה לנשום לרווחה רק שלושה עד ארבעה ימים אחרי הניתוח שנערך ביום שבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ