גם ילדי האופוזיציה בבלארוס על הכוונת

מינסק מאיימת לתבוע משמורת על בנו של מועמד לנשיאות שנעצר

ניו יורק טיימס
מייקל שווירץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
מייקל שווירץ

מינסק, בלארוס. מאז דיכאה משטרת בלארוס בכוח את ההפגנות נגד זיופים לכאורה בבחירות לנשיאות שהתקיימו בדצמבר, ממשיכים שירותי הביטחון לעצור אנשים ברחבי הארץ, גם כאשר קשריהם לאופוזיציה קלושים ורופפים ביותר. אולם עתה הם שוקלים לנקוט צעד חריג גם באמות המידה של "הדיקטטורה האחרונה באירופה".

הממשלה הבהירה באחרונה כי היא שוקלת לקחת את המשמורת על בנו, בן שלוש, של אחד ממועמדי האופוזיציה לנשיאות, שנעצר יחד עם אשתו העיתונאית. בהודעת השלטונות נאמר כי מעמדו של הילד, שמתגורר כיום עם סבתו, נמצא בבדיקה, וכי החלטה בעניינו תתקבל עד סוף החודש.

הנשיא אלכסנדר לוקאשנקו שולט בבלארוס זה 16 שנה ביד ברזל. אולם פגיעה בילד דניל סאניקוב היא טקטיקה חדשה ברדיפת האופוזיציה על ידי הממשל ומזכירה את עידן סטאלין, שבו ילדיהם של "אויבי העם" נשלחו לבתי יתומים, והוריהם למחנות העבודה. "לא הייתי מאמינה שזה יקרה אפילו בחלומות הגרועים ביותר שלי", אמרה סבתו של הפעוט, לוצינה חאליפ.

אלפי מפגינים באו למרכז מינסק ב-19 בדצמבר, זועמים נוכח הכרזתו של לוקשנקו ולפיה זכה בניצחון גורף בבחירות, שלפי הגדרת המשקיפים הזרים היו "בדיחה". המשטרה פיזרה את המפגינים בכוח, ועצרה יותר מ-600 איש. בתוך 24 שעות נעצרו שבעה מתשעת מועמדי האופוזיציה לנשיאות. הוריו של דניל, אנדרי סאניקוב, אחד מהמועמדים המובילים בבחירות לנשיאות ואירינה חאליפ, עיתונאית ידועה, היו בין העצורים. לפי דיווחים סאניקוב הוכה במעצרו ורגליו נשברו.

הסבתא אמרה כי לא שמעה דבר מבתה מאז היום שלאחר המעצר, אז קיבלה מכתב שבו התבקשה לטפל בדניל. לדבריה, עוד לפני הבחירות איימו על בתה. גם על בני משפחותיהם של מועמדי אופוזיציה אחרים הופעלו לחץ ואיומים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ