במדינות ערב רואים בעצמאות דרום סודאן מזימה ישראלית-אמריקאית נגדם

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

כיצד תיקרא המדינה החדשה אשר תתפצל מסודאן, האם יקראו לה "דרום סודאן", או אולי "סודאן החדשה" כפי שמציעים כמה נציגים בממשלתה? לישראל זה כנראה לא משנה. היא מתמקדת כעת בשאלה אם השקעתה לאורך שנים במורדים הסודאנים תשתלם, ואם באמת תוכל לכונן בה נציגות ישראלית רשמית. אם לשפוט לפי דברי שר ההסברה הדרום סודאני, ואם אמנם יחליטו רוב תושבי סודאן הדרומית להתפצל מסודאן, אפשר לצפות לכך שבקיץ יהיה לישראלים יעד חדש לתיירות.

לפני כשלושה חודשים אמר השר ברנבה מריאל בנג'מין כי "הדרום העצמאי יכונן יחסים עם כל מדינות העולם, ולא יהיה אויב של אף אחת. כפי שיש יחסים דיפלומטיים בין כמה מדינות ערביות לבין ישראל, מדוע לא אנחנו?". דיווחים בעיתונות הערבית פירטו עוד שחברות ישראליות אף החלו להקים בתי מלון בדרום סודאן, שסוכם בין נציגים ישראלים לנציגים דרום סודאניים ששדה התעופה של הבירה ג'ובה ייפתח לטיסות אזרחיות מישראל, ושאפילו חברת ייעוץ פיננסית ישראלית כבר פועלת בחבל. כך תצטרף דרום סודאן לאתיופיה, אריתריאה ואוגנדה, אשר יוצרות טבעת חיץ בין מזרח אפריקה לבין סודאן וממנה לצפון אפריקה, חיץ שיש בו משמעות ביטחונית חשובה בהגבלת פעילותם של ארגוני טרור.

פיצול סודאן והקמת מדינה עצמאית בדרום נתפשים זה מכבר במדינות ערב כמזימה ישראלית-אמריקאית, שמטרתה להטיל עוד עוגן באפריקה ולפגוע באחדות הערבית. השבוע השווה הפובליציסט המצרי פארוק ג'ווידה את הקמתה של דרום סודאן לאובדן פלסטין, ועורך העיתון "אל-חיאת", רסאן שרבל, צופה שכמו הקמת החבל האוטונומי הכורדי בעיראק, כך גם הקמת מדינה סודאנית חדשה תפצל עוד יותר את המרחב הערבי, פיצול שעלול להסתיים בעוד מלחמות אזרחים.

אולם את החשש המיידי והמעשי מביעה דווקא מצרים, אשר מעריכה כי מעורבות ישראלית-אמריקאית בדרום סודאן תעודד פיתוח כלכלי ותגרום לניצול רב יותר של מי הנילוס, באופן שעלול לערער את ההסכמים על חלוקת מימיו. ד"ר אמאני אל-טוויל, חוקרת ומומחית לעניני סודאן במרכז אל-אהראם למחקרים אסטרטגיים במצריים, חוששת שדרום סודאן תצטרף גם היא למדינות אגן הנילוס שתובעות שינוי באופן חלוקת מי הנהר. אם עד כה יכלה מצרים לסמוך על שיתוף פעולה עם סודאן בנושא הסכם חלוקת המים, מעכשיו עלולות מצרים וסודאן לעמוד מול מדינה חדשה שתדרוש עוד נתח מן המים.

הקשר בין דרום סודאן לישראל אינו חדש. ג'וזף לאגו, שנחשב למייסד תנועת המחתרת הדרום סודאנית "אניאניאה", סיפר בראיון כי אנשיו קיבלו באמצע שנות ה-60 סיוע צבאי מישראל, וכי הוא ביקר בישראל וזכה להכשרה צבאית בצה"ל בהוראת גולדה מאיר. נראה כי הסיוע הזה נחרת היטב בזיכרון הקולקטיבי בדרום סודאן. התחושה שישראל היא ידידה קרובה של דרום סודאן באה לביטוי בשבועות האחרונים בדיונים שהתקיימו ברשתות החברתיות ובבלוגים שמנהלים אזרחים דרום סודאניים. רבים מהם הביעו את כעסם על מדינות ערב, ובמיוחד על סודאן אשר הרגה מיליונים מאזרחי המדינה. "ישראל לא הרגה את אזרחינו כמו סודאן ולנו לא אכפת ממלחמות הערבים עם ישראל", נכתב באחד הבלוגים. השאלה עכשיו היא, מה יספרו הפליטים הדרום-סודאנים שיחזרו למולדתם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ