בעקבות המהומות: תוניסיה סגרה את האוניברסיטאות

אדם אחד נהרג אתמול ביום נוסף של עימותים, למרות שהמשטרה הצליחה לדכא את רוב המחאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תוניס (רויטרס). ממשלת תוניסיה הורתה אתמול על סגירה מוחלטת של מוסדות הלימודים, בהם בתי הספר ואוניברסיטאות, בניסיון למנוע את התפשטות ההתנגשויות האלימות בין המפגינים לבין כוחות המשטרה. בכירים בממשלה הודיעו שביומיים האחרונים נהרגו בשתי ערים, טאלה וקסרין, הגובלות עם אלג'יריה, כ-19 מפגינים במחאות להעלאת שכרם ותנאי מחייתם. לדברי המשטרה, בעימותים נפצעו יותר מ-30 שוטרים. עם זאת, ארגון אמנסטי אינטרנשיונל הודיע כי יותר מ-23 בני אדם נהרגו. אתמול דווח על הרוג אחד.

בניסיונה להתמודד עם הפרות הסגר החמורות ביותר במדינה מזה עשורים, פרשה הממשלה כוחות צבא לרחובות במוקדי המהומות המרכזיים. פעילות הצבא נתנה את אותותיה, שעה שמספר ההתנגשויות בין המפגינים לצבא פחת.

ההודעה על סגירת מוסדות הלימודים התקבלה לאחר שסטודנטים רבים צעדו בבירת המדינה, תוניס, כדי למחות על אלימות השוטרים. סגירת בתי הספר מהווה סמן לכך שהרשויות לוקחות את ההפגנות, שמתקיימות מזה שלושה שבועות, ברצינות רבה ביותר. בהודעת הממשלה נמסר כי "בעקבות הפרות סדר במספר מוסדות, הוחלט להשהות את הלימודים עד להודעה חדשה".

נשיא תוניסיה, זין אל-עאבדין בן עלי, העומד בראש המדינה מאז 1987, הודיע אתמול כי המפגינים מבצעים "פעולות טרור", וטען כי מיעוט קיצוני מוליך שולל צעירים רבים. הנשיא הגן על מדיניות ממשלתו לאור ההמחאות הגואות, והבטיח ליצור מאות אלפי מקומות עבודה נוספים. לדבריו, "אירועי סוף השבוע היו מעשה ידיהם של כנופיות שהשחיתו מבני ציבור בשעות הלילה ובתי מגורים בפעילות טרור שלא ניתן להתעלם ממנה".

במקביל, אתמול התקיימו לוויות המפגינים שנהרגו במהלך המחאות. לפי הדיווחים, הפכו הלוויות תוך זמן קצר לזירת עימותים בין מפגינים לכוחות המשטרה. "העימותים אלימים והמשטרה משתמשת בתחמושת חיה נגד צעירים שרוצים לעבוד", אמר אחד המפגינים.

בנוסף, האיחוד האירופי, שותף הסחר הגדול ביותר של תוניסיה, הביע אתמול צער על מות אזרחים וקרא לרגיעה. האיחוד קרא לממשלת תוניסיה להפסיק להשתמש בכוח נגד המפגינים. "אנו קוראים לרסן את השימוש בכוח ולכבד את חירויות היסוד", הודיעה שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון. ארה"ב הביעה אף היא דאגה ממידת השימוש בכוח של כוחות הביטחון של תוניס.

תגיות קשורות:

תגובות