סין ערכה ניסוי במטוס החמקן בזמן ביקור גייטס

שר ההגנה האמריקאי הובך בבייג'ין

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

לא רק ישראל יודעת להפתיע מבקרים אמריקאים רמי דרג. אתמול, בעת ביקורו של שר הביטחון האמריקאי רוברט גייטס בבייג'ין, התברר כי הצבא הסיני ערך ניסוי ראשון במטוס החמקן החדש שלו. גייטס ציין שטיסת המבחן של מטוס הקרב המשוכלל לא נועדה להתנגש עם ביקורו, וכי היא תוכננה הרבה לפני כן. "שאלתי את הנשיא הו ישירות, והוא אמר שלניסוי לא היה שום קשר לביקור שלי ושזה היה ניסוי מתוכנן מראש", אמר גייטס. לדברי שר הביטחון האמריקאי, הנשיא הסיני הו ג'ינטאו סיפר לו שהחמקן מסוג 20-J נועד לתרום לצמצום הפער הצבאי בין סין לבין ארה"ב.

גייטס אמר שהוא מאמין לנשיא שהתזמון לא נועד להביך אותו, אך זה לא מנע מפרשנים בארה"ב לתהות אם בייג'ין שלחה בכך מסר, לא מנומס במיוחד, לגבי השינוי במאזן הכוחות בין שתי המדינות. בשיחה עם כתבים אמר גייטס שביקורו בסין נועד בין היתר לשפר את הדיאלוג הצבאי עם הסינים, על רקע היחסים המתוחים בין שתי המדינות במחצית הראשונה של כהונת אובמה.

למרות המבוכה שגרם הניסוי, גייטס הגדיר את השיחות כ"חיוביות מאוד" וקרא בעיקר להיאזר בסבלנות. "זו לא זירה שתראו בה פריצות דרך דרמטיות", אמר, "מדובר בצמיחה הדרגתית של הפעילויות המשותפות". גייטס הוסיף שהוא הבין מהבכירים הסינים שהמחלוקות בין המדינות לא יביאו שוב להקפאת שיתוף הפעולה בדרג הצבאי, אך נאלץ לסייג מעט גם את עמדתה של ארה"ב בנושא הסיוע הצבאי לטייוואן, שהיה אחד הגורמים למתיחות בין המדינות. לפני כשנה, עסקת מכירת נשק אמריקאי לטייוואן גררה תגובות זועמות מבייג'ין והקפאת שיתוף הפעולה בדרג הצבאי בין המדינות.

הנשיא הו ג'ינטאו אמר כי ביקורו של גייטס "יעזור לקידום ההבנה והאמון ההדדיים, ויקל על השיפור של יחסי הצבאות של המדינות שלנו". למעשה היתה זו רק הקדמה לביקורו של הנשיא הסיני בשבוע הבא בוושינגטון. אין ספק כי הנשיא אובמה יקדיש חלק ניכר מהשיחה עם עמיתו הסיני לכלכלה וגירעון הסחר של השנה שעברה, וכי השניים לא יוכלו להתעלם מהאיום הצפון קוריאני - אך ברקע, יישאר המסר הסיני המחוזק על כך שהמדינה נחושה להפוך למתחרה רצינית של ארה"ב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ