ביידן: ייתכן שנישאר באפגניסטאן אחרי 2014

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

לא ברור אם הציבור האמריקאי, המותש מהמלחמה הנגררת באפגניסטאן שמח לשמוע את המסר שהעביר אתמול לאפגנים סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, שנועד ככל הנראה להרגיע את ממשלת אפגניסטאן. לדברי ביידן, אם האפגאנים לא ירצו שהכוחות האמריקאיים יעזבו ב-2014, הם יישארו שם גם מעבר לתאריך היעד לנסיגה הסופית.

ארה"ב, הבהיר ביידן, לא מתכוונת למשול באפגניסטאן, אך האפגנים מסוגלים לדבריו לבנות את מוסדותיהם ולעצב את מדינתם בעצמם. "אנו עומדים לצדכם ונעזור לכם כמה שאפשר במאמץ הזה", הוא אמר. "ואנו מוכנים לעזור לכם גם אחרי 2014. לא נעזוב אם לא תרצו שנעזוב".

דברים אלה של ביידן, שנאמרו לצד נשיא אפגניסטאן חמיד קרזאי, עומדים בסתירה לאמירות הקודמות שלו, בהן הראיון שהעניק לערוץ אן-בי-סי שבו אמר כי "עד 2014 הכוחות ייסוגו לחלוטין מאפגניסטאן, למרות המכשולים שבדרך".

לאחר עיבוי כוחות מאסיבי, הנשיא ברק אובמה הודיע כי הנסיגה ההדרגתית תחל ביולי 2011. עד אז, אמר, ארה"ב מקווה להשיג הכרעה בשטח מול כוחות הטליבאן. אסטרטגיה זו גררה ביקורת רבה מהרפובליקאים, שטענו כי זה מאותת לטליבאן שהם יכולים להנמיך את הפרופיל ופשוט לחכות עד שהאמריקאים יעזבו - ומבהיר לאפגנים שהם ייאלצו לשאת בתוצאות המעורבות האמריקאית.

ביידן בא לאפגניסטאן ביום שני לביקור שלא פורסם מראש, במטרה לבחון את התקדמות המאמץ לחזק את כוחות הביטחון המקומיים ולאפשר להם לעמוד בזכות עצמם אל מול האיומים הרבים. פגישתו עם הנשיא קרזאי הוגדרה כ"חיובית ופורה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ