שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון: נשים יכולות להיות כוח משמעותי בהשגת שלום

שרת החוץ האמריקאית המבקרת במפרץ ציינה כי נשים יכולות להיות כוח משמעותי בהפעלת לחץ על המנהיגים הישראלים והערבים

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

נשים יכולות להיות כוח משמעותי בדרבון מנהיגי המזרח התיכון להשגת הסכם שלום ערבי-ישראלי - כך אמרה היום (רביעי) שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון. השרה האמריקאית, המסיירת באזור המפרץ הפרסי, ציינה גם כי על מנהיגי האזור להתחשב ברצון האוכלוסיה הצעירה.

קלינטון, שנפגשה היום בעומאן עם מנהיגים מקומיים, ציינה כי בצפון אירלנד קריאות של נשים משני צידי המתרס, תרמו להשגת פתרון. לדבריה, מפגשים בין נשים ישראליות ונשים ערביות יכול לייצר תהליך דומה גם באזורינו - שיוביל להסכם שלום.

"נשים מילאו תפקיד מרכזי בהפעלת לחץ על הפוליטיקאים למצוא עוד פתרונות", אמרה קלינטון. "זה היה מאוד ברור שאי אפשר להמשיך בהפרדה הזו, כשאנשים בשני הצדדים סובלים מאותן בעיות".

קלינטון בביקורה בתימן. תצלום: אי-פי

קלינטון הוסיפה כי אין לה אשליות שתהליך כזה יהיה קל או בהכרח מוצלח. "יש עוד הרבה עבודה שצריך לעשות בעולם כדי לנסות לייצר את המודעות הנדרשת", אמרה קלינטון. אולם, היא הדגישה כי דרישותיהן של נשים החרדות לגורל משפחותיהן יכול "לייצר לחץ על מנהיגי הממשלה לקבל את ההחלטות הנדרשות כדי להביא שלום". השרה האמריקאית הזהירה כי אם לא יישמע קולן של הנשים ושל הצעירים במזרח התיכון, השואפים לשלום, לדבר עלולות להיות תוצאות הרסניות.

בסוף אוקטובר האחרון פורסם מחקר שקבע כי תהליכי שלום ומאמצים להביא לסיום סכסוכים אזוריים אינם מצליחים משום שמונעים מנשים מלמלא תפקיד פעיל בקידום שלום בעולם. מדובר על המחקר, ראשון מסוגו, כולל מסקנות וממצאים שמבוססים על סקרים מיוחדים שהתקיימו בשש ארצות שבתחומיהן עימותים וסכסוכים מזויינים: ישראל והשטחים הפלסטינים, חבל אצ'ה באינדונזיה, ליבריה, סרי לנקה, אוגנדה וקולומביה.

המחקר פורסם לקראת ישיבה מיוחדת של מועצת הביטחון שהוקדשה לציון עשר שנים להחלטה המפורסמת 1325. ההחלטה, שאושרה ב-31 באוקטובר 2000, הדורשת מהארצות החברות באו"ם לאפשר לנשים לגלות מעורבות פעילה ולהשתתף בהיקף משמעותי בשיחות שלום ובמאמצים לקדם פתרונות של שלום לסכסוכים ברחבי העולם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ