הילרי קלינטון באה לביקור פתע בתימן

שרת החוץ האמריקאית הראשונה שביקרה במדינה מאז 90' שיבחה את שיתוף הפעולה במלחמה בטרור, אך נפגשה גם עם האופוזיציה

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

כבר שנים ארוכות, תימן היא נקודה בעייתית בעיני הממשל בארה"ב. השלוחה המקומית של ארגון אל-קאעדה - המוכרת כאל-קאעדה בחצי האי ערב - מטרידה מאוד את האמריקאים והופכת לאיום ממשי על ביטחון ארה"ב. עד כה, הדאגה מפעילות ארגוני הטרור בתימן לא הובילה להכרזת מלחמה אמריקאית או ביקורים תכופים של דיפלומטים, אך פני הדברים החלו להשתנות. הסיוע האמריקאי לתימן, שהיה בשנת 2008 17 מיליון דולר, יגיע השנה ליותר מ-300 מיליון דולר. ונקודה משמעותית לא פחות - אתמול נחתה שר החוץ הילרי קלינטון לביקור פתע בבירה צנעא, ביקור ראשון של שר חוץ אמריקאי במדינה זה 20 שנה.

תימן, כמו מדינות רבות אחרות, כיכבה באחרונה במברקים שהודלפו לאתר ויקיליקס, לפיהם נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח הבטיח לגנרל האמריקאי דיוויד פטראוס להמשיך להציג את התקיפות של המל"טים האמריקאיים בתור תקיפות של צבא תימן. כך הבטיחו הצדדים שהמעורבות הצבאית האמריקאית במלחמה בארגוני הטרור הפועלים בתימן תישמר בסוד, או לפחות לא תהיה רשמית.

ביקורה של קלינטון בתימן נשמר בסוד עד להגעתה, מטעמי ביטחון, ובלוח הזמנים הרשמי של ביקורה באזור נותר רווח בין דובאי לעומאן שהכתבים תהו לגביו. עם הגעתה, דאגה קלינטון לשבח את ממשלתו של הנשיא סאלח על שיתוף הפעולה עם ארה"ב במאבק נגד אל-קאעדה בחצי האי ערב. היא הדגישה כי שיתוף פעולה צבאי בלבד אינו מספיק כבר, וארה"ב מעוניינת ביחסים מעמיקים יותר עם תימן, ומברכת על הרפורמות הכלכליות, החברתיות והפוליטיות "שיובילו לתימן המשגשגת, היציבה והדמוקרטית".

הנשיא סאלח עשוי להעריך את המחווה של קלינטון למדינה שמזכיר המדינה האחרון שביקר בה היה ג'יימס בייקר בשנת 1990, אך יש להניח שלא כל אירוע בסדר היום שלה במהלך הביקור מצאה חן בעיניו. בתשע השעות שבהן שהתה בתימן, קלינטון הספיקה לארגן מפגש עם ראשי האופוזיציה ואזרחים מן השורה, ולהדגיש את חשיבות המעורבות של החברה האזרחית וקידום זכויות הנשים - בחברה שבה מתחתנות אפילו ילדות.

אך עיקר הדגש בכל זאת היה על כאב הראש שנגרם לארה"ב מאז שהטרור מצא לו מקלט נוח במדינה הענייה, שארגונים איסלאמיים קיצוניים מצליחים לפעול בה תוך כדי איומים בלתי פוסקים על אזרחים. היכולות של המחבלים המתאמנים במדינה כבר הוכחו בניסיון פיצוץ המטוס לדטרויט בחג המולד 2009, ובסוף השנה שעברה, כאשר שני מטעני נפץ הוסתרו בתוך מחסניות דיו שנשלחו לארה"ב. בשני המקרים לא היו נפגעים, אך הוכח שאל-קאעדה בחצי האי ערב מסוגל להוציא אל הפועל פיגועים בעלות אפסית, שעולים למערב הרבה יותר.

"אני רוצה להיות כנה", אמרה קלינטון אתמול. "ישנם טרוריסטים שפועלים משטחה של תימן בימים אלה, רבים מהם אינם תימנים, ויש בהם, לצערי, גם אזרחים אמריקאים (קלינטון רמזה בין היתר לאנואר אל-עוולאקי, מטיף איסלאמי קיצוני ששמו נקשר לרבים מהפיגועים הבולטים נגד אמריקאים בשנים האחרונות). האנשים האלה הם איום חמור, ואנו נפעל נגדם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ