שרה פיילין: ההאשמות כלפיי הן עלילת דם

מנהיגת המחנה השמרני הגיבה על האשמתה באחריות לרצח. "כשאנו אומרים להרים את הנשק שלנו, אנחנו מתכוונים להצבעה"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

שרה פיילין, שרבים כיוונו אליה אצבע מאשימה לאחר ניסיון ההתנקשות בחברת הקונגרס גבריאל גיפורדס, יצאה היום (רביעי) למתקפה. מושלת אלסקה לשעבר פרסמה סרטון וידאו בו היא מאשימה את התקשורת בעלילת דם נגדה.

המועמדת לשעבר לתפקיד סגנית הנשיא ואחת מהמנהיגות הבולטות של תנועת מסיבת התה הימנית, הואשמה בימים האחרונים על-ידי גורמים במחנה הליברלי על תרומתה להתפתחות השיח הפוליטי המתלהם והאלים.

בסרטון, שאורכו שבע דקות, מסרה פיילין את תנחומיה למשפחות הנפגעים ואמרה כי "מעשים של פושעים מפלצתיים עומדים בפני עצמם. הם מתחילים ונגמרים עם הפושעים שמבצעים אותם". לדבריה, "העיתונאים והפרשנים אינם צריכים להמציא עלילת דם שמשמשת רק להסתה ולעידוד השנאה והאלימות שהם מגנים לכאורה".

בהודעה נוספת שפרסמה פיילין בעמוד הפייסבוק שלה היא כתבה כי "אחרי האסון המזעזע הזה, חשבתי על מה שקרה והתפללתי לקבל הדרכה. האזנתי תחילה בתמהון ואחר כך בדאגה, וכעת בעצב, להצהרות חסרות האחריות של האנשים המנסים להטיל אשמה על האירוע הנורא הזה".

צפו בסרטון של שרה פיילין

Sarah Palin: "America's Enduring Strength" from Sarah Palin on Vimeo.

בימים הראשונים שאחרי הירי בטוסון, אריזונה, הופנו כלפי פיילין אצבעות מאשימות בעיקר על רקע "מפת החיסול" שפירסמה טרם הבחירות האחרונות לקונגרס, שסימנה את המחוזות של חברי הקונגרס הדמוקרטים עם ציור של מטרה, ורשימה שמית של המיועדים לתקיפה (פוליטית). פיילין שמרה על שתיקה - ובכך עודדה ביקורת נוספת וקריאות להתנצל על פרסום המפה, במיוחד לאחר שהתברר כי חברת הקונגרס גבריאל גיפורדס שעדיין מאושפזת במצב קריטי, הזהירה בעבר מפני פרסומים אלה, ואמרה כי על פיילין להבין שלמעשים כאלה יש השלכות.

"אנו יודעים שאלימות היא לא תשובה. כשאנו מדברים על "להרים את הנשק שלנו, אנחנו מתכוונים להצבעה", אמרה פיילין בסרטון. "הדיון שלנו לוהט, אך אנו מיישבים את המחלוקות האלה תוך כבוד הדדי בקלפי, כפי שעשינו רק לפני חודשיים. דיון פומבי ופולמוס הם לא סימן של משבר, אלא של העוצמה המתמשכת שלנו. אסור שאנשים יחששו להשמיע את קולם ואת אי הסכמתם".

הסרטון של פיילין זכה לביקורת חריפה של המועצה היהודית הדמוקרטית הארצית. "אולי שרה פיילין לא באמת יודעת מה זה עלילת דם", אמר נשיא המועצה דיוויד האריס. "זה ההסבר הכי אדיב שאני יכול להעלות על הדעת בעקבות בחירת המילים שלה. בעקבות האסון ביקשנו להתפלל למען ההרוגים והפצועים, ולקחת צעד אחורה ולחשוב כיצד כולנו יכולים לשפר את הטון שלנו ולא להחמיר את השיח הציבורי. אזכור של "עלילת דם" על-ידי שרה פיילין נגד אלה שהיא רואה בתור האויבים שלה, זה לא בדיוק צעד בכיוון הנכון".

היורה, ג'ארד לאפנר בן ה-22, הופיע בבית המשפט ביום שני, גלוח ראש ומחייך ונכון לעכשיו הוא אינו מדבר עם החוקרים. לאור עדויות שונות על התנהגותו המשונה של לאפנר בחודשים האחרונים, עלתה שאלה לגבי בריאותו הנפשית, אך על פי ממצאים שנמצאו בביתו, בהם שרבוטים עם שמה של גיפורדס ומשפטים כגון "תמותי, כלבה" ו"תכננתי מראש", נראה כי הוא תכנן את המעשה זמן רב מראש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ