הבית הלבן: מאמצי החיזבאללה לפרק את הממשלה מצביעים על פחד

כך נמסר בתום פגישת חרירי-אובמה על רקע התפרקות הממשלה בלבנון. ראש הממשלה הלבנוני קיצר את ביקורו בארה"ב וישוב לביירות דרך פאריס

נטשה מוזגוביה
(ארה"ב), ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב), ג'קי חורי

ראש הממשלה הלבנוני סעד אל-חרירי שביקורו בבית הלבן היום (רביעי) נערך על רקע התפרקות ממשלתו, לא התייחס לנושא כשיצא מהפגישה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. מהבית הלבן נמסרה הודעה קצרה על הפגישה, לפני המראתו של אובמה לאריזונה.

במהלך הפגישה החמיא אובמה לחרירי על "מנהיגותו האיתנה" ועל המאמצים להשיג שלום, יציבות וקונצנזוס בלבנון "בנסיבות קשות".

מהבית הלבן הלבן נמסר בתום הפגישה כי "המאמצים של הקואליציה בהנהגת החיזבאללה לפרק את ממשלת לבנון רק מצביעים על הפחד שלהם וכן על נחישותם לחסום את יכולת התפקוד של הממשלה מלקדם את השאיפות של כל העם הלבנוני".

אובמה חזר והדגיש את מחויבותו לחיזוק ריבונותה ועצמאותה של לבנון, וכן את הצורך ליישם את כל ההחלטות הרלוונטיות של מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע למדינה. זאת, על רקע תלונותיה של ישראל כי ההתחמשות המואצת של החיזבאללה עומדת בסתירה בוטה להחלטת המועצה שהתקבלה בעקבות מלחמת לבנון השנייה.

כמו כן, נשיא ארה"ב הדגיש את חשיבות עבודת בית הדין הבינלאומי בנוגע לחקירת רצח אביו של סעד אל-חרירי, "בתור אמצעי לשים קץ לעידן של רציחות פוליטיות ללא ענישה". השניים דנו גם במאמצים המשותפים של צרפת, סעודיה ומדינות נוספות לשמור על היציבות של לבנון ולהבטיח שהטריבונל ישלים את עבודתו ללא התערבות של שחקנים נוספים.

"הנשיא וראש הממשלה הביעו את נחישותם להגיע ליציבות וצדק בלבנון בתקופה מאתגרת של אי-יציבות בממשלה, וסיכמו שכל הצדדים צריכים להימנע מאיומים או מעשים שעשויים לערער על היציבות", נמסר מהבית הלבן.

בתוך כך, מזכ"ל הליגה הערבית עמר מוסא הביע דאגה עמוקה מהמשבר הפוליטי בלבנון וקרא לכל הפלגים במדינה לשמור על איפוק ולהשאיר דלת פתוחה לדו שיח ולפעול ליישור המחלוקות בהתבסס על החוקה הלבנונית. מוסא הביע חשש מהתלקחות שעלולה להביא לאסונות בתוך לבנון. "עמדת הליגה הערבית היא תמיכה מוחלטת במאמצים הערבים שמטרתם לסייע ללבנון להתמודד עם המשבר הפנימי, להחזיר ללבנונים את האחדות וההסכמה הלאומית שאין לה תחליף". לדבריו, "חוסר יציבות תפגע בכל הלבנונים על כל עדותיהם".

גם שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון המבקרת במפרץ הפרסי התייחסה לסערה הפוליטית בלבנון. "עבודת בית המשפט הבינלאומי חייבת להימשך כדי שהצדק יושג", אמרה, "זה עניין שנדרש להמשיך בו כפי שסוכם בתחילה. זה לא קשור רק למוות הטראגי של ראש הממשלה לשעבר חרירי, אלא לרבים אחרים שנהרגו או נפצעו גם כן".

חרירי קטע את ביקורו בוושינגטון ויטוס מארה"ב לצרפת, שם ייפגש עם הנשיא ניקולא סרקוזי וידון עמו במשבר בלבנון, ומשם ימשיך לביירות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ