משבר בלבנון | מגרש המשחקים בוער

נסראללה כבר מזמן איננו משחק רק במגרש הלבנוני. בידיו עשויה להיות ההחלטה אם לבנון תתפתח לזירה אלימה או ש"יסתפק" בר"מ חדש

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

לא במקרה נמסרה בשורת התפטרותם של שרי האופוזיציה בלבנון מן הממשלה בשעה שראש הממשלה סעד אל-חרירי נמצא בוושינגטון ונפגש עם הנשיא אובמה. נסראללה כבר מזמן איננו משחק רק במגרש הלבנוני. כי מהעת שבה לבנון הפכה למגרש משחקים בין-ערבי ובינלאומי - ובכך הפכה לשולחן שעליו מתנהלת תחרות כיפוף ידיים בין איראן לסעודיה, בין סוריה למצרים, בין ארה"ב לבין איראן - נסראללה הפך לציר חיוני שסביבו נעים הכוחות הללו. בידיו עשויה עכשיו להיות ההחלטה אם לבנון תתפתח לזירה אלימה או ש"יסתפק" בראש ממשלה חדש שיפעל בצלו של הארגון.

העילה המיידית להתפטרות היא אמנם סירובו של סעד אל-חרירי להתנער מכתב האישום הצפוי בפרשת רצח אביו, רפיק אל-חרירי, אבל באמצעות כתב אישום "מסתורי" זה חולל חיזבאללה כמה תהפוכות באזור. החשובה בהן היא שיתוף הפעולה ההדוק בין סוריה לסעודיה שכמותו לא ראו שתי המדינות מאז שנת 2005. שתיהן ניסחו טיוטה להסדר שפרטיו המלאים לא נודעו עד כה אולם מאמץ זה שהגיע למבוי סתום משרת היטב את חיזבאללה.

ארה"ב, ששותפה להתייעצויות בין סעודיה וסוריה, הגיעה עמן להבנה כי אין מנוס מפרסום כתב האישום שכן מדובר בבית דין שהוקם על ידי האו"ם שבו שותפה לבנון. אולם להבנה הזאת לא היתה שותפה איראן אשר מנהיגה עלי חמינאי הצהיר כי "החלטות בית הדין בטלות ומבוטלות". זאת בניגוד לעמדת סוריה שהודיעה כי היא מוכנה לקבל את כתב האישום אם יהיה מבוסס על ראיות חותכות. כאן התגלעה המחלוקת בין איראן לסוריה אשר ראתה בהצהרות חמינאי התערבות בוטה במרחב ההשפעה שלה, התערבות שהצטרפה למופע המפואר שארגן חיזבאללה לאחמדינג'אד כאשר ביקר בלבנון בחודש אוקטובר. סוריה חרקה שיניים אז אל מול קבלת הפנים והנאום שנשא הנשיא האיראני בדרום לבנון אבל פומבית שמרה של שתיקה.

ההתפטרות הקולקטיבית נועדה לפיכך להפגין גם בפני סוריה את מגבלות השפעתה על חיזבאללה, ולומר לדמשק שאם בכוונתה להוכיח לוושינגטון - שרק לאחרונה מינתה שגריר בדמשק - שהיא מסוגלת לשמור על היציבות בלבנון, המילה האחרונה היא עדיין של חיזבאללה ושל איראן.

ההתפטרות לכשעצמה אינה מבטחת את חיזבאללה מפרסום כתב האישום שבו ככל הנראה ייכללו שמות של בכירים בארגון. אבל היא מבטלת את יכולתה של הממשלה להמשיך ולתפקד או לקבל החלטות קרדינליות, שכן על פי החוקה החלטות כאלה צריכות להתקבל ברוב של שני שלישים, רוב שלא יימצא עוד לממשלה עם התפטרותם של 11 מתוך 30 השרים.

נסראללה, שאינו מרוצה מהידוק הקשר בין סוריה לסעד אל-חרירי וחושש מן האפשרות שקשר זה, לצד המעורבות הסעודית, יכרסם בכוחו, שואף עכשיו לגרום לחילופי גברי בממשלה ובעיקר להביא למינויו של ראש ממשלה חדש ולחולל פיצול בשורות הקואליציה. פיצול כזה לא רק שיגביר את השפעתו של חיזבאללה, הוא גם עשוי לטרפד את יכולתה של סוריה ליצור גוש פוליטי שיאזן את כוחו של חיזבאללה.

כדי להשיג את המטרה מרחיקת הלכת הזאת חיזבאללה אינו מתכוון לוותר בשאלת כתב האישום ונראה שהוא מעריך שיוכל לגרום לצד השני, שכולל גם את סוריה וסעודיה, להציע את הוויתורים. השאלה היא עד היכן יוכל למתוח את החבל ואם יעבור גם להתכתשות אלימה שעלולה לגרור את לבנון למלחמת אזרחים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ