נשיא תוניסיה הכריז על עוצר בבירה עקב המהומות

אחרי שבשבועות האחרונים נהרגו במחאות במדינה כ-60 בני אדם, פיטר הנשיא את שר הפנים. ירדן הורתה לכוחות הביטחון להיכנס לכוננות כדי למנוע מהומות דומות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

בתוניסיה לא מאמינים להבטחותיו של הנשיא או למאמצי הפיוס שהוא מציע, ואזרחיה ממשיכים להפגין ולהיהרג באש כוחות הביטחון. אתמול דיווחו האיגודים המקצועיים שמנהיגים את ההפגנות כי עוד חמישה בני אדם נהרגו ובכך מגיע מניין ההרוגים לכ-60 מאז אמצע חודש דצמבר. זאת לעומת גרסת הממשלה, שלפיה "רק" כ-20 בני אדם נהרגו.

בצעד יוצא דופן הצהיר שלשום הנשיא זין אל עאבדין בן עלי על כוונתו להכפיל את מספר מקומות העבודה במדינה, על הקמת ועדת חקירה שתבדוק את הסיבות להפגנות, ועל כוונתו לכונן "דיאלוג לאומי" שיכלול את תנועות האופוזיציה. אתמול פיטר את שר הפנים, רפיק בלחאג' קאסם, ומינה שר פנים חדש. ראש הממשלה מוחמד ר'אנושי בישר על שחרורם של כל העצורים במהלך ההפגנות, "למעט מי שהשתתף בפועל באלימות ובפגיעה ברחוב ובבני אדם".

אולם לצד הבשורות החיוביות כביכול, הטילו כוחות הביטחון עוצר לילה על הבירה תוניס ובערים גדולות אחרות, ועל פי דיווחים מצולמים מתוניסיה נראה כי הצבא "כבש" את המדינה. חיילים ושוטרים מסיירים ברחובות הראשיים של הבירה, עוצרים ובודקים עוברי אורח, ומפזרים בירי רימוני גז וירי חי מפגינים בשכונות הבירה שבהן הוכרזה שביתת מסחר.

דוברי האיגודים המקצועיים התייחסו אתמול בביטול להבטחות הנשיא להרחיב באופן משמעותי את מספר מקומות העבודה - העילה העיקרית לפרוץ המהומות - ולחקור "שחיתות בכמה משרדים ממשלתיים", כפי שדורשים המפגינים. לדבריהם, הנשיא אינו מתכוון לשנות דבר והבטחותיו נועדו להרגיע את הציבור כדי שיוכל להמשיך ולשלוט ביד ברזל במדינה. "לעם שלנו מגיע שלטון אחר. דם אזרחינו איננו הפקר", אמר אתמול דובר איגוד המורים התיכוניים בראיון לאל-גז'ירה.

הנשיא בן עלי מאשים "גורמים זרים" מבלי לנקוב בשמם בליבוי היצרים, ונראה כי הוא מתכוון לאופוזיציה הדתית שנציגיה חיים באירופה. אולם ההאשמה אינה יכולה להסביר את שיעור האבטלה הגבוה, את המחסור הגדול בדירות למעוטי יכולת, את שירותי הבריאות הלקויים בפריפריה ואת רמת החינוך הירודה בשכונות העוני שסביב תוניס וערים אחרות. ההפרטה וביטול חלקי של הסובסידיות של מוצרי יסוד תורמים את חלקם למרירות העמוקה לצד הפיקוח ההדוק והברוטלי שמוטל על כל פעילות אופוזיציונית.

ההפגנות בתוניסיה הן סימפטום שמדאיג גם מדינות נוספות במזרח התיכון. כך למשל הורתה ממשלת ירדן לכוחות הביטחון להיכנס לכוננות מפני אפשרות של העתקת דגם המהומות מתוניס לעמאן. במקביל הודיעה הממשלה על כוונתה להשקיע כרבע מיליארד דולר כדי לפצות על העלאת מחירי מוצרי היסוד, אם כי לא פירטה כיצד בכוונתה ליישם את הפיצוי.

למרות ההידרדרות המהירה במצב בתוניסיה והחשש מפני זליגת ההפגנות גם למדינות אחרות, בוושינגטון לא מתרגשים. ארה"ב מוכנה בשלב זה לנהל רק "שיחות הבהרה" עם נשיא תוניסיה, ושרת החוץ הילרי קלינטון, שנשאלה בנושא בראיון לרשת אל-ערבייה, אמרה כי "אנחנו איננו נוטים לשום צד ואנו מקווים לפתרון של שלום במדינה". דבריה אינם מבטאים תמיכה מפורשת במשטר התוניסאי, אולם ספק אם אמירה פושרת זאת תובן על ידי הנשיא בן עלי כדרישה לשנות את התנהלותו של המשטר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ