שיחת היום | "זאק ורטין, האם דרום סודאן אכן תזכה לעצמאות?"

דנה הרמן
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
שיחת היום

זאק ורטין הוא מומחה לסודאן מטעם הארגון להתמודדות עם משברים בינלאומיים (ICG), ארגון לא ממשלתי הזוכה להערכה רבה ומחויב למנוע עימותים בעולם ולפתור אותם. ICG מייעץ לממשלות ולגופים לא ממשלתיים כמו האו"ם, האיחוד האירופי והבנק העולמי.

ורטין שוחח עם "הארץ" מג'ובה, בירת דרום סודאן, שם הוא משמש משקיף במשאל העם הנערך בימים אלה - שבו נשאלים אזרחי הדרום אם הם מעוניינים בעצמאות או לא.

מדובר באזור שסבל ממלחמות אזרחים משך עשרות שנים שבהן נהרגו מיליוני בני אדם. אף שמועלים חששות מאפשרות שתפרוץ מלחמת אזרחים חדשה, עד כה ההצבעה מתנהלת ללא אלימות, להוציא חריג אחד - עימותים במחוז אביי שבהם נהרגו עשרות בני אדם.

מארגני משאל העם הודיעו כי אחוזי ההצבעה במשאל צפויים לעבור את רף ה-60, שיעור ההצבעה הדרוש לאישור המשאל. לפי החוק, מלבד רוב של 50% מהבוחרים המצביעים בעד עצמאות, אחוז ההצבעה צריך להיות גבוה יותר מ-60% כדי שהמדינה תפוצל. התוצאות הראשוניות של משאל העם צפויות להתקבל בתחילת פברואר, והוא עשוי להוביל לפיצול המדינה ולכינון מדינה חדשה.

זאק ורטין, איך מתקדמת ההצבעה - האם תוכל לתאר מה קורה בשטח ומהו הלך הרוח? מיהם האנשים שמצביעים? האם רוב האזרחים יודעים קרוא וכתוב? ואם לא, כיצד הם מצביעים?

"עד כה משאל העם מתנהל בצורה חלקה. בג'ובה וברחבי דרום סודאן שורר הלך רוח של שמחה. אלפים יצאו להצביע ועמדו בתורים ארוכים מחוץ לתחנות הקלפי. רבים לובשים בגדים חגיגיים, וחלק מהתושבים לנו בלילה בקמפינג סמוך לקלפי כדי שיוכלו להיות בין ראשוני המצביעים. אמהות רבות הביאו עמן את תינוקותיהן כדי שיחוו את הרגע ההיסטורי. מצב הרוח מרומם ביותר.

"ההצבעה מבוצעת בהחתמת טביעת אצבע על פתק שמועבר לאחת משתי תיבות. תיבת אחדות - שעליה ציור של ידיים שלובות, ותיבת הפרדה, שעליה ציור של יד אחת".

האם היו בעיות או תקריות אלימות?

"היו תקריות בודדות של אלימות באחת ממדינות הגבול, וכן באזור אביי השנוי במחלוקת, אולם נראה כי בשני המקומות האלימות נבלמה. אף אחד מהאירועים הללו לא היה קשור ישירות להצבעה במשאל ולא השפיע עליה. אני לא מצפה לראות אלימות רצינית בהמשך השבוע".

האם יש ספק שהדרום יצביע בעד עצמאות? ומהו לוח הזמנים - מתי תסתיים ההצבעה ויתקבלו התוצאות? ובמקרה שהמצביעים יכריעו בעד עצמאות - מתי היא תתממש?

"כולם מסכימים שכמעט ודאי שהדרום יכריע בעד עצמאות. ההצבעה נמשכת שבעה ימים ותסתיים ב-15 בינואר. תוצאות ראשונות יתפרסמו באותו יום. תוצאות כלליות יתפרסמו בסוף החודש, ותוצאות סופיות יוכרזו באמצע פברואר. עם זאת אנחנו צפויים לקבל מושג ברור לגבי התוצאות הרבה לפני כן. עצמאות דרום סודאן קרוב לוודאי תתממש ביולי 2011, אז אמור לפוג תוקף הסכם השלום בין הצפון לדרום".

מה לדעתך תהיה תגובת הצפון להצבעה במשאל? נשיא סודאן עומר אל-באשיר הבטיח לאפשר לדרום להפוך לעצמאי אם זהו רצון התושבים. האם אתה מאמין שהוא וממשלתו יכבדו את הבטחתו?

"רבים בצפון עצובים לנוכח המצב, אולם כבר השלימו עם המציאות הקרובה של חלוקת המדינה. אף שהיא מתנגדת לחלוקה, מפלגת השלטון בצפון מתמקדת יותר ויותר בהבטחת העתיד הפוליטי והכלכלי שלה, שכן עתידה אינו ודאי. זכות הדרום להגדרה עצמית מעוגנת בהסכם השלום הכולל שהושג בתמיכת האיחוד האפריקאי, האו"ם, הליגה הערבית וגורמים נוספים. לפיכך ממשלת חארטום מחויבת לכבד את התוצאה, ותתקשה להתכחש לה או להימנע מהכרה בדרום.

"חשוב מכל, לאחר המשאל הצדדים חייבים לפעול למען הנחת היסודות ליחסים בונים. בלי קשר לתוצאות המשאל, חייבות להתחדש מיד אחריו שיחות כדי להכריע בשורה של סוגיות מפתח הדורשות פתרון. סוגיות אלה כוללות נושאים כמו אזרחות ולאום, סימון גבולות, ניהול משאבי טבע, ביטחון, נכסים וחובות, מטבע, הסכמים ומחויבויות בינלאומיים".

אילו השלכות יהיו לעצמאות מבחינת משאבי הטבע - וליתר דיוק הנפט - הנמצאים בשטח של דרום סודאן? האם הדרום ייהנה מהכנסות הנפט יותר מאשר קודם או שהן יתחלקו בין הדרום לצפון?

"הנפט מהווה חלק עיקרי בהכנסות הממשלות הן בחארטום, בירת הצפון, והן בג'ובה, בירת הדרום. רוב הנפט נמצא בדרום, אולם התשתיות לניצול הנפט הזה - הצינורות, בתי הזיקוק והמסופים המשמשים לייצוא - נמצאות בצפון. לכן שני הצדדים זקוקים זה לזה. מסיבה זו אני חושב שהצדדים יגיעו להסכמה שתאפשר לשניהם ליהנות מההכנסות. במובן מסוים התלות ההדדית שלהם היא גורם מרתיע לחידוש המלחמה בין הדרום לצפון".

האם אתה יכול לתאר איזה מנהיג צפוי להיות סלבה קיר, אם אכן ייבחר לנשיא החדש של דרום סודאן העצמאית?

"סלבה קיר יעמוד בראש הדרום בתקופת המעבר, וצפוי להוביל שינויים רבים. עם פרסום תוצאות משאל העם חייבים קיר והמנהיגים מהצפון לחזור לשולחן המשא ומתן כדי לבנות יחסים טובים בין המדינות. עליהם לדון באזור אביי השנוי במחלוקת ולקבוע קווי גבול ברורים.

"התקדמות לקראת סדרה של הסכמים תסייע למעבר חלק ותקין של הפיצול, ותשמש בסיס ליחסים ברי-קיימא בין שני הצדדים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ