נשיא ארה"ב ברק אובמה על הרצח באריזונה: אנו צריכים לדבר זה עם זה בלי לפצוע

בטקס לזכר קורבנות הירי באריזונה ניסה אובמה להרגיע את הרוחות. "איש מאתנו לא יכול לדעת בדיוק מה גרם לתקיפה המרושעת"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

לנשיא ארה"ב ברק אובמה לא נותרה ברירה אלא לנסות להישאר כמה שיותר ממלכתי השבוע. אובמה אינו אהוד במיוחד במדינת אריזונה שהטלטלה בשנה האחרונה בשל הדיון מלא הארס על חוק ההגירה. לכן, גיחתו לשם בערב יום רביעי יחד עם רעייתו מישל, היתה מדודה היטב - תשע דקות ביקור חולים אצל חברת הקונגרס גיפורדס, פגישה עם משפחות ההרוגים והפצועים ואלה שהגישו עזרה ראשונה לנפגעים בתקרית הירי, ונאום בן כעשרים דקות בטקס האזכרה במרכז מקייל באוניברסיטת אריזונה, אליו נדחסו מעל 14,000 איש.

הופעתם של אובמה ורעייתו בטקס לוו בצרחות נלהבות מהקהל, כך שלא היה ברור לרגע אם מדובר באירוע זיכרון. אולם כבר בפתח דבריו הכניס אובמה את הקהל לאווירה הראויה. "באתי לכאן הלילה בתור אמריקאי, שבדומה לכל האמריקאים, יורד על ברכי להתפלל אתכם היום ולעמוד לצדכם מחר". אובמה ציטט מכתבי הקודש והקדיש כמה משפטים לכל אחד מההרוגים ולגבורתם של הפצועים, לפני שניגש לנקודה הרגישה של התגובות המקוטבות לתקרית הירי.

"אתם יודעים, כשאסון כזה מכה, זה חלק מהטבע שלנו לדרוש הסברים - לנסות להכניס קצת סדר בתוך הכאוס, להפוך למובן את מה שנראה כחסר פשר", אמר הנשיא. "כשהדיון הופך לכה מקוטב, כשאנו יותר מדי להוטים להניח את האשמה לרגלי כל אלה שחושבים שונה מאתנו - זה חשוב שנעצור לרגע ונוודא שאנו מדברים זה עם זה בצורה שמרפאת, לא פוצעת".

הכנות לטקס האזכרה לקורבנות תקרית הירי באריזונה. תצלום: רויטרס

אחרי כן חזר אובמה לאזור הבטוח של כתבי הקודש וייסורי איוב, עם תזכורת לכך שדברים רעים קורים בעולם מסיבות שאינן מובנות לבני אדם. "האמת היא שאיש מאתנו לא יכול לדעת בדיוק מה גרם לתקיפה המרושעת הזאת. אף אחד מאתנו לא יכול לדעת בוודאות גם מה היה יכול למנוע את היריות האלה, ואילו מחשבות הסתובבו בתוך מוחו של האיש האלים. עלינו לבחון את כל העובדות מאחורי האסון. אך מה שאיננו יכולים לעשות זה לנצל את האסון הזה בתור עוד הזדמנות לתקוף אחד את השני. בעודנו דנים בסוגיות האלה, הבה נעשה זאת עם מנה גדושה של ענווה. במקום להפנות אצבעות מאשימות, בואו ננצל את ההזדמנות הזאת להקשיב אחד לשני בצורה זהירה יותר ולהזכיר לעצמנו את כל הדרכים בהן התקוות והחלומות שלנו מחוברים יחד".

אובמה שב ועבר על רשימת ההרוגים, ולאחר שהזכיר את קריסטינה בת התשע, קרא לנוכחים "להפוך את הדיון לראוי לאלה שאיבדנו". לדבריו, "אני מאמין שאנחנו יכולים להיות טובים יותר. אלה שמתו כאן, אלה שהצילו חיים כאן, הם עוזרים לי להאמין. אולי לא נעצור את כל הרשע בעולם, אך אני יודע שאיך שאנו מתייחסים זה לזה, לגמרי תלוי בנו. אני רוצה שהדמוקרטיה שלנו תהיה טובה כפי שהיא (קריסטינה, נ"מ) דמיינה אותה. כולנו צריכים לעשות כל מה שביכולתנו לוודא שהמדינה שלנו עומדת בציפיות של הילדים שלנו... אם בגן העדן יש שלוליות, קריסטינה מקפצת בהן עכשיו. וכאן עלי האדמות, אנו מניחים ידינו על הלב ומתחייבים בתור אמריקאים לחשל מדינה שתהיה לעד ראויה לרוח העדינה, השמחה שלה".

פיילין עונה: ההאשמות כלפיי הן עלילת דם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ