אחרי אוסטרליה, שיטפונות גובים חיי אדם בברזיל

לפחות 140 בני אדם נספו במחוז ריו דה ז'ניירו שבברזיל, באוסטרליה הוצפו עשרות אלפי בתים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

(גרדיאן ואי-פי). בעוד עיני העולם נשואות להצפות הענק באוסטרליה, לפחות 140 בני אדם נהרגו בשיטפונות ומפולות בוץ שהרסו ביממה האחרונה אזורים עצומים בקרבת העיר ריו דה ז'ניירו. ראש העיר טרסופוליס הצפונית לריו, שבה נהרגו לפחות 54 בני אדם, אמר כי "זה האסון הגדול ביותר בהיסטוריה של העיר".

טרסופוליס, הנמצאת 100 ק"מ צפונית לריו, נפגעה לאחר שצלע הר הסמוך לעיר התמוטטה, ונהר עלה על גדותיו בשל הגשם הכבד שירד במשך 24 שעות ברציפות. מספר ההרוגים צפוי להמשיך ולעלות. אלפי אנשים באזור ה"סרנה" הציורי בודדו בשל ההצפות ונותקו כליל מחשמל וקשר טלפוני. הגשם השוטף גרם לפחות לנהר אחד לעלות על גדותיו כשהוא סוחף מכוניות והורס בתים בטרסופוליס. אלפי תושבים נוספים נותרו חסרי בית.

צוותי החילוץ מתקשים להגיע לאזור אשר נותק מכל קשר יבשתי עם עיר הבירה, ומושל ריו, סרג'יו קאבאראל, אמר בהצהרה שנשא כי הוא מבקש מהצבא לשלוח מטוסים, צוותי הצלה וציוד לאזור האסון.

בבריסביין, העיר השלישית בגודלה באוסטרליה, המשיכו אלפי בני אדם לנטוש את בתיהם אתמול, לקראת שיא השטפונות. מניין ההרוגים במדינת המחוז קווינסלנד עומד על 14 וגם כאן צופים שהמספר יעלה באופן משמעותי בשל מספר הנעדרים.

מים עכורים הציפו אתמול את מרכז בריסביין, ובמקומות מסוימים הגיעו כמעט לגובה הרמזורים. בכל זאת, גורמים רשמיים הזהירו שהרע מכל טרם הגיע, אלא צפוי להתרחש היום לפני הזריחה. ראש העיר בריסביין, קמפבל ניומן, אמר כי לפחות 20 אלף בתים נמצאים בסכנה. "אני חש תחושת אימה לנוכח עוצמת הנהר", אמר ניומן. "למרבה הצער, בשעות הקרובות נוכל לראות חלקי בתים צפים לאורכו".

אתמול זרחה שמש נעימה אבל האווירה היתה מתוחה מאוד. כמה תושבים נראו משייטים על סירות מאולתרות עם חפצים יקרים. אחרים דחפו עגלות מלאות במצרכים ברחובות המוצפים, או ניסו להציל את רכושם במים, שהגיעו במקומות מסוימים עד לכתפיהם.

תושבי השכונות באזורים הנמוכים של העיר ניסו לגונן על בתיהם ורכושם. מיילס קמפבל ובת זוגו, טינה נייסון, עמלו כל הלילה כדי להוציא חפצים מביתם, שלפי התחזיות אמור להיות מוצף הלילה. הם חיים בבית לא יותר משנה, ונהר בריסביין נמצא במרחק דקות הליכה מדלתם. "יצאתי אל הנהר בשלוש בלילה וניסיתי לחשב כיצד הוא יגבה ב-2.5 מטרים נוספים", אמר קמפבל. "המים פשוט יגיעו לקומה העליונה של ביתנו".

לעומת קמפבל ונייסון, רבים בבריסביין שמעו לעצת ראש העיר לעזוב את בתיהם. עד שלשום בלילה הפך המרכז לעיר רפאים, בה נותרו מוכרים מעטים שקיוו להציל את עסקיהם בעזרת שקי חול ויריעות פלסטיק שהקימו כמחסומים.

העיר הקרובה טווומבה הוצפה בתחילת השבוע. אחד הקורבנות בה הוא נער בן 13, ג'ורדן רייס, שנלכד במכונית יחד עם אחיו הצעיר ואמו כשהעיר הוצפה במים. השלושה נאלצו לטפס על גג המכונית. כשאחד הסובבים זרק לעברו חבל, ביקש רייס, שלא ידע לשחות והיה מבועת מהמים, להציל קודם את אחיו הקטן. האח, בלייק בן העשר, ניצל בסופו של דבר, אך החבל נקרע כשג'ורדן ניסה לקשרו והוא נסחף בזרם יחד עם אמו. אחרי שנאחזו בעץ לזמן מה, נכנעו השניים לעוצמת הזרם ונהרגו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ