התחממות גלובלית? לא אם תשאלו את האמריקאים

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

הבדיחה השגורה ביותר החורף בארה"ב ודאי לא משמחת את סגן הנשיא לשעבר אל גור. "האם גור שמע ששלג נפל ב-49 מתוך 50 מדינות?", מתלוצצים האמריקאים בשיחות על אודות מזג האוויר - הנושא הקר החם ביותר בעיצומה של הסערה הנוכחית הפוקדת את היבשת כולה. "האין זו הוכחה מדעית לכך שגור - מי שלאחר הפסד הקרב על הנשיאות לג'ורג' בוש הפך את המאבק בהתחממות הגלובלית לפרויקט חייו - טועה?".

אפילו בהר הגעש מאונה קאה בביג איילנד שבהוואי ירד שלג - ורק פלורידה חיבלה בסטטיסטיקה הפעם ונותרה בינתיים אפורה מאוד אך לא לבנה. שלג ירד ב-69.4% משטחה של ארה"ב, וכפי שמזהירים החזאים - זה עוד רחוק מלהיות הירייה האחרונה של החורף.

בוושינגטון, כמו במוסקווה, מגלים את השלג כאילו כל שנה מחדש והתסריט כמעט זהה: תושבי הבירה עוקבים זחוחים אחר התקדמות הסופה במדינות האחרות - הפקקים הנוראיים במדינות הצפוניות יותר; סרטוני הווידיאו החובבניים של הדרומיים הנלהבים מהשלג הנדיר יחסית במחוזותיהם; והדיווחים חמורי הסבר משדות התעופה המשותקים. עוקבים, אך ממאנים להקדים תרופה למכה, או יותר נכון להקדים צידה לסופה.

בסופו של דבר, כמובן, הסופה תמיד מגיעה, אך בדרך עוד מספיקה לתעתע פעם נוספת בוושינגטונים - כאילו להחזיר להם על שהתמרדו נגד מרותה. כך, כל חורף מכה הסערה בבירה באיחור ניכר לעומת התחזיות הרשמיות. חוגי הילדים בוטלו, ההורים כבר מפללים לשלג שיהווה לילדיהם תעסוקה והשמים - הם מסרבים להיפתח.

את המכה הקשה ביותר ספגו באזור בוסטון עם 30-35 סנטימטרים של שלג - שם דיווחו תושבים אמיצים שיצאו לרחובות כי בשל השלג והרוחות החזקות לא ניתן לראות יותר מכמה מטרים בודדים קדימה.

השלג גם בחן את מידת הקשיחות של מנהלי בתי הספר. בפנסילבניה, שם ירדו כ-15 סנטימטרים של שלג, היו בתי ספר שביטלו לימודים כליל, ובמרילנד, שבה ירדו בקושי חמישה סנטימטרים עלובים של שלג, נפתחו אתמול בתי הספר באיחור של שעתיים - "ליתר ביטחון". לעומת זאת, בניו יורק, שבה עד שעות הבוקר נערמו כ-23 סנטימטרים של שלג רך, החליטו לאכזב את הילדים ולשלוח אותם ללמוד כרגיל.

ראש העיר של ניו יורק, מייקל בלומברג, הכריז על מצב חירום כבר ביום שלישי, ומאות מפלסות שלג וכלי רכב המפזרים מלח למניעת החלקה הסתערו על המשימה עוד לפני שהצטבר על הקרקע אפילו סנטימטר אחד של שלג לפנות.

בעקבות הביקורת החריפה על תפקוד השירותים המוניציפליים בסערה הקודמת, מיד אחרי חג המולד, החליטו כנראה בעיריית ניו יורק שעדיף מוקדם מדי מאשר מאוחר מדי.

העירייה אף שלחה מסר בטוויטר הקורא למתנדבים להתייצב לעבודות פינוי שלג תמורת 12 דולר לשעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ