הכתב הרוסי הוכיח את גיבס על "חירויות מוגזמות" והביא לסיום מסיבת העיתונאים

שאלתו של כתב סוכנות הידיעות הרוסית אנדריי שיטוב גרמה לדובר המותש של הבית הלבן לגמגם ובסופו של דבר להיפרד לשלום מהעיתונאים

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, הצליח להתחמק בתדרוך היומי מלהגיב על "עלילת הדם" עליה התלוננה שרה פיילין, אך הוא לא נמלט ממלתעותיו של הכתב הרוסי הוותיק בוושינגטון, אנדריי שיטוב, נציג סוכנות הידיעות הממשלתית הרוסית איטר-טאס, שהחליט ספק לשאול, ספק להרצות לו על "חירויות מוגזמות" שבאו לידי ביטוי, לטענתו, בתקרית הירי באריזונה.

"תנחומיי לעם האמריקאי, ובמיוחד, כמובן, לקורבנות", פתח שיטוב את דבריו בתמימות. "אבל מצד שני, מדוע? זה לא נראה בלתי סביר לחלוטין - לפחות במבט מבחוץ - זה הצד ההפוך של חופש מוגזם".

גיבס, שנראה עייף אחרי הטיסה הארוכה לאריזונה ובחזרה, והתדרוכים הנלווים במטוס הנשיאותי, התחיל לגמגם: "טוב, הרשה לי - תן לי לעשות את זה כי, תראה, אני חושב שיש - מתנהלת חקירה על מה שקורה, יש..."

"לא!" מחה שיטוב.

"חכה, הרשה לי - הרשה לי לקחת את הזמן שלי לשנייה!" גיבס ניסה להשיב. "מתנהלת חקירה. ואנו לומדים יותר ויותר על מה שקרה. אני חושב שהנשיא הבהיר בליל אמש, שאולי לא נדע לעולם לגמרי מדוע או איך. אולי לעולם לא נבין, כפי שאמר הנשיא, את המגרעות החשוכות של איש אלים. אבל זה חשוב להבין שכפי שאמרתי מוקדם יותר, הארוע שקרה באותו היום היה ביטוי למשהו משמעותי במדינה הזאת, שמדבר על החירויות הבסיסיות במדינה הזאת: חופש הביטוי, חופש ההתכנסות, החופש להתלונן לממשל שלך, זו דמוקרטיה, שיטת של שלטון העם למען העם. אלה הערכים המהותיים של אמריקה, שבאו לידי ביטוי יחד עם האומץ האדיר וכושר העמידה שהפגינה הקהילה הזאת ואנשים בכל המדינה בהתמודדות עם האסון הזה".

"אבל!" קרא שיטוב. "רוברט, בדיוק על זה אני מדבר. זו אמריקה, דמוקרטיה עם חופש הביטוי, חופש ההתארגנות, והרבה אנשים מבחוץ יגידו לך גם שה'חירות' הזאת של מוח אלים להגיב בדרך אלימה, זה גם אמריקאי. מה יש לך להגיד על זה?"

"אני לגמרי לא מסכים עם זה", אמר גיבס. "אין שום דבר בערכים של המדינה הזאת ובחוקים שלנו לעשות את מה שהאיש הזה עשה באותו היום. זה לא אמריקאי. אני חושב שעל כך יסכימו נציגי כל הקשת הפוליטית. האלימות אינה מקובלת, אף פעם. היו אנשים שמתו. היו אנשים שחייהם ישתנו לעד בגלל מעשים של איש מטורף שירד מהפסים. אלה לא מעשים אמריקאיים. הם לא תואמים לערכי היסוד עליהם המדינה הזאת מושתתת, שעל פיהם האזרחים שלנו חיים את חייהם בכל יום בתקווה למשהו טוב יותר עבור אלה שנמצאים כאן".

בשלב זה, גיבס סיים את התדרוך ב"תודה" חטוף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ