עורכי דין בפקיסטאן תומכים ברוצח מושל המחוז המתון

סיוע לקיצוניות הדתית מכיוון לא צפוי

קרלוטה גול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרלוטה גול

ניו יורק טיימס

איסלאמבאד, פקיסטאן. המונים מריעים התקבצו בימים האחרונים כדי להביע את תמיכתם באיש שרצח את מושל מדינת המחוז פונג'אב בתחילת החודש, וכינו את המעשה שביצע בשמו של הנביא מוחמד "מעשה גבורה". למרבה ההפתעה, בעצרות ההזדהות עם הרוצח נכחו גם עורכי דין צעירים, מגזר הנחשב עד כה לכוח הפועל לביסוס הדמוקרטיה במדינה.

מסעם הנחוש למען הרוצח הכה בתדהמה את הממשלה ואת תומכיו של המושל שנרצח, סלמן טאסיר, ליברל שהצהיר ברבים על עמדותיו וגם קרא תיגר על חוקי חילול הקודש המחמירים של פקיסטאן. תמיכתם של עורכי הדין ברוצח גם זרעה בלבול בקרב ציבור רחב במדינה ומחוצה לה, המצפה שהמדינה תנקוט צעדים משפטיים נחושים נגד הרוצח.

עם כניסת המואשם ברצח לבית המשפט, פיזרו עורכי הדין עלי כותרת של ורדים לעבר האיש שהודה ברצח, מאליכ מומטאז חוסיין קאדרי, חבר יחידת עילית במשטרה שהיה אמון על אבטחתו של המושל, אך הפנה אליו את נשקו וירה בו. עתה, עורכי הדין לקחו על עצמם בהתלהבות את משימת ההגנה על המאבטח בבית המשפט.

תופעה זו עשויה להתפרש כתפנית חדה בהתחשב בכך שמדובר במגזר שנחשב עד לפני כמה שנים לחוד החנית של התנועה הדמוקרטית בפקיסטאן. תנועה זו יצאה ב-2007 וב-2008 לרחובות כדי להיאבק בהחלטת שליטה הצבאי של המדינה לפטר בניגוד לחוק את נשיא בית המשפט העליון מתפקידו.

ואולם, עמדתם הנוכחית של עורכי הדין היא אולי הביטוי הבולט ביותר של פער דורות מעמיק, המפורר את הרקמה החברתית הפקיסטאנית, ושל השפעתה הגוברת של השמרנות הדתית, הלוחמנית והקיצונית, המתפשטת בקרב המעמד הבינוני המשכיל.

נכון להיום, השמרנים חדרו לכל רובדי החברה הפקיסטאנית, ובכלל זה לכוחות הביטחון, כפי שבא באחרונה לביטוי גם בהתנקשות בטאסיר, מושל פונג'אב. "עם הזמן הלכה החברה הפקיסטאנית ונטתה יותר ויותר לעבר הקיצוניות הדתית", אומר חסן אסקארי ריזבי, פרשן מדיני בלאהור. "מגמות דתיות אלה חלחלו עמוק גם לתוך חוגי הממשל וצמרת הצבא והמשטרה", אמר.

במקביל, אב ובנו נידונו למאסר עולם בפקיסטאן, בגין הפרת חוק "חילול הקודש" השנוי במחלוקת במדינה. בית משפט במחוז פונג'אב גזר על אימאם ובנו מאסר עולם לאחר שהורשעו בתלישת כרזה של עצרת לרגל יום הולדתו של הנביא מוחמד ורמיסתה. כך דיווח הבי-בי-סי. זו ההרשעה הראשונה בגין חוק חילול הקודש שהתקבלה בפקיסטאן מאז רצח מושל פונג'אב, סלמן טאסיר, שתמך ברפורמה לשינוי החוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ