סוכן סמוי בריטי בארגוני סביבה החליף צד, חיבל בחקירה, וגם מואשם בניצול מיני של פעילות

מבוכה למשטרת בריטניה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פאריס. ייתכן שהרעיון לשלוח סוכן מודיעין בריטי להתחזות לפעיל איכות הסביבה נראה מוצלח ופשוט למישהו, מתישהו. מסתבר שזה ממש לא.

הסוכן, מרק קנדי, השתלב בשורות ארגון איכות סביבה קטן וקיצוני, שלפי החשד תיכנן להביא לסגירת תחנת כוח בנוטינגהמשייר. קנדי, בן 41, אמור היה להסגיר את חברי הארגון לממשלה. ואולם, קנדי החליף לפתע צד בשבוע שעבר, הציע לספק ראיות נגד הממשלה וחיבל בתביעה האפשרית נגד חברי הארגון הרדיקלי.

בפרק האחרון של הפרשה שטילטלה את בריטניה השבוע, צצו אתמול האשמות חדשות על היקף פעילותו של קנדי כרודף שמלות וכמעורר פרובוקציות שיטתי בשבע השנים שבהן היה סוכן חשאי בארגוני איכות סביבה ברחבי אירופה. ההאשמות עוררו תהיות ושאלות כעוסות של פוליטיקאים בבריטניה ובאירופה, שהביעו חשש מפעילותו.

נראה כי קנדי השתמש בדרכון מזויף שניתן לו על ידי המשטרה, כדי לנוע ביותר מ-22 מדינות שבהן התחזה לאנרכיסט בארגונים ירוקים ולמטפס הרים. בזמן שהרוויח 50 אלף ליש"ט מהמשטרה, ארגן קנדי הפגנות ופעילויות שלמעשה נשכר למגרן. אתמול פרסם הגרדיאן כי לפי החשד השתמש הסוכן בזהות הבדויה שסופקה לו כדי להרוויח כסף מחברה שהקים ועסקה בריגול תעשייתי.

הפוליטיקאי הגרמני אנדרי הונקו אמר כי קנדי "פעל על גבול הבלתי חוקיות" בגרמניה, וטען שהסוכן פעל כ"סוכן פרובוקטור" בקרב ארגונים אנטי-פשיסטיים במדינה. בינתיים, באירלנד, התבקש שר המשפטים דרמוט אהרן לפתוח בחקירה מקיפה על פעילותו ומעורבותו של קנדי עם אנרכיסטים וארגוני זכויות בעלי חיים באירלנד.

לצד זאת התברר כי לקנדי הנשוי, שזכה לכינוי "פלאש" בשל חבילת המזומנים שתמיד נשא בארנקו, היו חיי מין סוערים ועסוקים. בריטית שהזדהתה בשם "אן" התלוננה השבוע כי השוטר הסמוי שכב איתה תוך שהוא מתחזה לאדם אחר, לטענתה כדי להשיג מידע עבור הממשלה. פעילה צרפתייה שהזדהתה בשם "ז'אן" סיפרה לעיתון גרדיאן כי "בתנועה היה ידוע לכולם שקנדי שכב עם נשים רבות, שלא ידעו כי הוא שוטר. מסיבה זאת אפשר להגיד שהוא שכב איתן ללא הסכמתן". "זה קרה בבריטניה וברחבי אירופה במשך כמה שנים. כמה נשים היו ידידות שלי", אמרה ז'אן. "יש כאן שאלה מוסרית וייתכן שגם שאלה משפטית".

השלכות הפרשה אינן מסתיימות כאן. דובר המשטרה הודה אתמול כי הממשלה חוקרת אם קנדי, כשהחליט להחליף צדדים, גילה את זהותם של סוכנים חסויים אחרים לחברי ארגוני איכות הסביבה. לעתים, טוענת המשטרה, חשיפת הסוכנים היתה יכולה לסכן את חייהם ואת חיי משפחותיהם. מפעיליו של קנדי טסו השבוע לארה"ב, שם, לפי ההשערות, הוא מסתתר כיום. דובר המשטרה אמר כי הפרת הפרוטוקול מצד קנדי עלולה להוביל ל"מיקום מחדש של מספר לא קטן של סוכנים". לדבריו, "זה עניין רציני. חייהם של רבים בסכנה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ