מצג השווא של תוניסיה המתונה מתרסק לרסיסים

לפחות 66 הרוגים מאז תחילת המהומות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

"למען תוניסיה חופשית ודמוקרטית" הכתיר הבלוג "תוניסיה ווטש" את אתר הבית שלו. "אנו עומדים בפני נקודת מפנה - זו עדיין איננה מהפכה אבל אנחנו פוסעים לכיוונה", כתב בעל הבלוג. "תוניסיה נקרעת ורוחו של העם התוניסאי נשרפת, אדוני הנשיא" נכתב בפוסט אחר. בלוגים אחרים מדווחים על מספר נפגעים שהגיע כבר ל-66 הרוגים, מאות פצועים ויותר מאלף עצורים, במחאות של צעירים רבים. העוצר הלילי שהוטל שלשום על הבירה לא הצליח לבלום אתמול את המשך ההתכתשויות, וההודעה על פיטורי שר הפנים ויועצים נוספים כמו עבד אל-והאב עבדאללה, יועצו המדיני ודובר הממשלה לא מצליחה לצנן את הרחובות.

כמו בהפגנות מוכרות אחרות, מקהיר ועמאן ועד טהראן, הבלוגרים הם ספקי המידע העדכני והתצלומים המרשיעים. הם גם אלה שמכירים מקרוב את נחת זרועו של השלטון שהורה לבעלי קפה האינטרנט לרשום את פרטיהם של כל מי שמשתמשים במחשבים, לערוך רישום של היסטוריית הגלישה שלהם ולדווח על כך לנציג כוחות הביטחון.

תוניסיה חיכתה זמן רב עד ההתפרצות. ב-23 שנות כהונתו השכיל הנשיא זין אל-עאבדין בן עלי ליצור מערכת איזונים כזאת שאפשרה לו להציג את תוניסיה כמדינה מתקדמת, פרו-מערבית, שוחרת זכויות אדם, לקדם את הכלכלה ולתייג את המדינה כאתר תיירות מושלם.

ואכן, מי שמבקר בתוניסיה יכול להתרשם מניקיון הרחובות הראשיים, ליהנות ממסעדות הדגים המפוארות ולצפות בסרטים החדישים. הוא עשוי לחוש שהתרבות הצרפתית ושפתה שולטות בכל עבר, משלטי הרחוב ועד השיחות ברחוב, ולחשוב שאכן מדובר בשלוחה של צרפת. ב-1992 עוד החמיא לתוניסיה הנשיא הצרפתי דאז, ז'אק שיראק, שהצהיר כי המדינה היא "מופת לסובלנות". מצג הליברליזם, דיכוי תנועות דתיות, מערכת חינוך מפותחת - שחוללה מהפכה בחינוך בקרב נשים עד ש-88% מנשות המדינה נרשמו לבתי הספר - חוקי עידוד להשקעות זרות וצמיחה של כ-5% בראשית העשור הציגו את תוניסיה גם כהבטחה כלכלית. ואולם, כל אלה באו במחיר כבד על חשבון חופש הביטוי. בביקור בתוניסיה לפני כמה שנים סירב נהג המונית לעצור ליד ביתו של הנשיא. "מוטב להיזהר. יש למשמר הנשיא אופנועים מהירים", אמר, ובעל עסק תוניסאי ירק הצדה, שעה שנשאל אם הוא מרוצה.

בשנה שעברה צנחה הצמיחה ל-0.7 אחוזים. בגלל המשבר הכלכלי האבטלה הרשמית הגיעה לכ-16 אחוזים ובפריפריה אפילו ל-25 אחוזים ויותר. מחיר מוצרי היסוד המריא והתוצר המקומי הגולמי לנפש נע כבר שלוש שנים סביב 8,000 דולר לשנה. הנשיא שחלה בסרטן רק הגביר עוד יותר את אחיזתו והקיף עצמו במקורבים ובבני משפחה שהשתלטו על חלק נכבד מן התעשייה ונראה כי רק חסר הניצוץ שיבעיר את המדינה. זה הגיע בחודש דצמבר עם ניסיון ההתאבדות בשריפה של רוכל אשר דוכנו הוחרם על ידי המשטרה. מכאן החלו העניינים להתגלגל במהירות כאשר המפגינים מכוונים את התקפותיהם נגד משרדי הממשלה ואת גידופיהם לעבר הנשיא, אשתו ושני אחיה אשר מסמלים את משפחת השחיתות. אתמול נפוצו שמועות כי בני המשפחה נמלטו לקנדה, אולם לא התקבל להן כל אישור.

שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, אמרה השבוע בראיונות לאל-ערבייה ולניו יורק טיימס כי על מדינות ערב ליישם רפורמות כלכליות שיספקו מקומות עבודה לאזרחיהן. ואולם, תוניסיה, מצרים וירדן מתקשות לשכנע משקיעים זרים לפתוח מפעלים חדשים והיצוא למדינות אירופה קטן בעקבות הירידה בביקושים. התוצאה היא יותר מובטלים ברחובות ויותר אבטלה סמויה במשרדי הממשלות שמנסות להרגיע את ציבור האזרחים באמצעות סובסידיות כבדות ותשלומים ישירים.

את הלחץ הכלכלי הגואה ואת המחאה מנסים המנהיגים להרגיע בדרך של הבטחות, פיזור הנחיות בדבר "פיתוח מקומות עבודה" וריכוך קיצוץ הסובסידיות. מצרים וירדן התנסו היטב ב"הפגנות רעבים", והן צברו ניסיון רב בניהול איזונים בין דיכוי מפגינים להתעלמות מחלק מההפגנות. נשיא תוניסיה, שתמונותיו שמעטרות את רחובות הבירה נקרעו השבוע, ידע עד כה כיצד לדכא את הביקורת הפוליטית והחברתית. עתה, הוא מראה סימנים של הבנה כי חיוני גם להעניק לציבור מפלט לתחושותיו. הוא הורה לשחרר את כל העצורים (חוץ ממי שפגע ברכוש ובבני אדם) והבטיח הכפלה של מספר מקומות העבודה. אין אמון רב בהצהרות הללו ונראה כי הציבור בתוניסיה טרם סיים את התחשבנותו עם השלטון. ייתכן שהפעם הוא עשוי גם להשיג יעדים של ממש.

נשיא תוניסיה: אפרוש ב-2014

תוניס (אי-פי). נשיא תוניסיה, זין אל-עאבדין בן עלי, הורה אתמול להוריד את מחירי המזון ורמז כי יפרוש מהנשיאות - אך לא לפני 2014. לנוכח המהומות הקטלניות שפוקדות את המדינה נשא אתמול בן עלי נאום טלוויזיוני, ובו אמר כי יבטל את הצנזורה על האינטרנט במדינה ויאפשר חופש פוליטי נרחב יותר, לאחר שבמשך 23 שנים שלט בצורה ריכוזית בתוניסיה ואסר על ביקורת ציבורית נגדו.

התסכול הציבורי על העוני והאבטלה, והכעס על המשטר הריכוזי והמושחת, התפוצצו בשבועות האחרונים לכדי הפגנות המוניות בתוניסיה. המפגינים התעמתו נגד המשטרה ולפחות 23 מהם נהרגו. לפי ההערכות, מניין ההרוגים גבוה בהרבה.

בעקבות האירועים הקשים, קרא אתמול עלי להפסקת אש. "אני מבין אתכם", פנה אל האזרחים בנאום הטלוויזיוני. "לא אסכים שטיפת דם תוניסאית נוספת תישפך". לדבריו, הוא הורה לשר הפנים לאסור על כוחות הביטחון לירות במפגינים, אלא אם כן הם ניצבים מול איום מוחשי. כמו כן, בן עלי הודיע כי יוריד את מחירי הסוכר, החלב והלחם.

בצעד משמעותי, רמז בן עלי כי הוא עשוי לוותר על השלטון. לדבריו, אין לשנות את החוק הקובע כי נשיא לא יהיה מבוגר יותר מ-75. משמעות הדבר היא שבן עלי, בן 74, לא יוכל להתמודד בבחירות לנשיאות ב-2014. לאחר הודעת הנשיא, שיירות של תושבי הבירה יצאו לרחובות במכוניות וצפרו במשחה, למרות העוצר שהוטל על העיר. לא ברור אם מדובר בתגובה ספונטנית או בהפגנות שאורגנו בידי הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות