דיווח: גרמניה הוציאה צו מעצר חדש נגד החשוד בסיוע להתנקשות בדובאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שנה לאחר ההתנקשות בפעיל החמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי, הוציאה גרמניה צו מעצר חדש נגד האזרח הישראלי "אורי ברודסקי", אשר לפי החשד פעל בשליחות המוסד והיה מעורב בהתנקשות, כך מדווח הבוקר השבועון הגרמני "דר שפיגל".

ברודסקי חשוד שסייע להשיג דרכון גרמני בו השתמש אחד המתנקשים, "מיכאל בודנהיימר", בעת הכניסה לדובאי. זאת, לקראת ההתנקשות שבוצעה במלון היוקרתי בו שהה מבחוח ב-19 בינואר לפני שנה. לפי הדיווחים של הרשויות בדובאי, לפחות 27 פעילי מוסד היו מעורבים בהתנקשות.

לפי הדיווחים, "ברודסקי" סייע ל"בודנהיימר" עוד ב-2009 להשיג דרכון גרמני, באמצעות משרד עורכי דין בקלן. בטופסי הבקשה לדרכון, נטען כי הוריו של בודנהיימר נרדפו על ידי הנאצים, ולכן הוא עונה על הקריטריונים לקבלת הדרכון. בהליכים מול משרד עורכי הדין וכן בעת הכניסה לגרמניה השתמש ברודסקי בכינוי אחר, "אלכסנדר פרין".

ב-4 ביוני 2010 הוא נעצר בשדה התעופה של ורשה לבקשת גרמניה. לאחר חודשיים וחצי במעצר בפולין, הוא הוסגר לגרמניה, שם הובא בפני בית המשפט בקלן. לאחר פחות מיממה הוא שוחרר ממעצר בערבות של מאה אלף יורו. לפי הדיווח בשפיגל, בהמשך בוטל האישום נגדו בסעיף של זיוף דרכון, תמורת קנס של 60 אלף יורו. ואולם, לפי הדיווח העדכני, כעת הוציאה התביעה הגרמנית פקודת מעצר חדשה נגד ברודסקי, בגין סעיפי אישום אחרים, אשר לא פורטו.

הסיבה להחלטת גרמניה להוציא צו מעצר מחודש נגד מי שהם טוענים כי הוא איש מוסד, נובעת מכך כי במקור הוא נחשד בגרמניה בעבירות קשות של ריגול ובעבירה קלה יחסית של השגת מסמך במרמה. כשנעצר בפולין, סירבה התביעה להסגירו לגרמניה על הסעיף החמור של ריגול, בטענה כי הוא אינו מכוסה על ידי אמנת ההסגרה בין שתי המדינות, ובכל מקרה ברודצקי לא עבר עבירה כזו על פי חוקי פולין.

בסופו של דבר היטיבה ממשלת פולין עם ישראל וברודצקי הוסגר בתנאי שגרמניה תעמיד אותו לדין רק על עבירה קלה.

לצד זאת, דווח כי איחוד האמירויות פנתה לארה"ב בבקשה לאתר את בעליהם של כרטיסי אשראי אמריקאיים, שבהם עשו שימוש המתנקשים. שר החוץ של איחוד האמירויות שוחח בנושא עם עמיתתו האמריקאית, הילרי קלינטון, עוד בפברואר 2010, חודש לאחר ההתנקשות. עוד דווח בשפיגל, כי ההתנקשות בוצעה בידי יחידת "קיסריה" של המוסד וכי פעיליה ניסו להתנקש במבחוח כבר בנובמבר 2009, אז ניסו להרעיל אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ