זין אל-עבאדין בן עלי - 23 שנות יד ברזל, שחיתות ונהנתנות

נשיא תוניסיה המודח התחבב על המערב בזכות מאבק באיסלאם הקיצוני, אך הפסיד את בני ארצו שאותם דיכא

גרדיאן
איאן בלייק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
איאן בלייק

זין אל-עאבדין בן עלי שלט בתוניסיה במשך 23 שנה, במהלכן ניצח בחמש מערכות בחירות שנויות במחלוקת עם יותר מ-90% מהקולות. בנעוריו, היה חבר בשורות המחתרת שלחמה בשלטון הצרפתי, ובשל פעילות זאת נכלא. הוא למד בצרפת, שירת בצבא והתקדם במערכת הביטחון וכדיפלומט לפני שהפך לשר הפנים ב-1986.

זמן קצר לאחר מכן התמנה לראש הממשלה, וב-1987 לנשיא, לאחר שהדיח את הנשיא הראשון של תוניסיה העצמאית, חביב בורגיבה, בטענה שהוא אינו כשיר לשלוט. בן עלי הבטיח רפורמות דמוקרטיות, אך התמודד פעמיים בבחירות שבהן היה המועמד היחיד, וזכה ברוב מוחץ גם כאשר לכאורה הורשו יריביו להתמודד. הוא שינה את חוקת המדינה פעמיים כדי לאפשר את המשך שלטונו.

בעיני המערב הוא היה בעל ברית סביר, לעתים אפילו נוח, בשל מאבקו בגל הגואה של האיסלאם הקיצוני ומשום שהביא לצמיחה כלכלית במדינתו. עם זאת, בביתו תוניסיה, עורר בן עלי שאט נפש בגלל תחלואי משטרו, במיוחד חדרי העינויים בארמון הנשיאות ובבניין משרד הפנים. בן עלי מוכר לנתיניו הסובלים כנשיא לכל החיים. אתמול מחקו האירועים את הכינוי הזה.

ההתמרמרות גברה עוד יותר בחודש שעבר, כאשר מברקים של משרד החוץ האמריקאי שהודלפו לאתר ויקיליקס סיפקו פרטים נוספים על אורח חייה הראוותני של משפחת הנשיא. באותו זמן, דור שלם של תוניסאים נאבק באבטלה ומשפחות מתקשות לשרוד. מסמך סודי של שגריר ארה"ב בתוניס חשף משטר שנהנה מייבוא של גלידה מיוחדת מסן טרופז וגידל נמר שאכל ארבע תרנגולות ביום.

לפי המסמך שהודלף, "השחיתות במעגל הפנימי הולכת וגדלה. גם התוניסאי הממוצע מודע לכך כעת ומקהלת התלונות הולכת וגוברת. התוניסאים אינם מחבבים, ואפילו שונאים, את הגברת הראשונה לילה טרבלסי ומשפחתה. בחדרי חדרים מתנגדי המשטר לועגים לה, ואפילו מקורבים לממשלה מביעים חוסר שביעות רצון מהתנהגותה. בינתיים גובר התסכול על האבטלה הגואה ועל אי הצדק. כתוצאה מכך, הסכנה ליציבותו של המשטר בטווח הרחוק הולכת וגדלה".

"המשפחה", כפי שכונתה משפחת הנשיא, ברמז להתנהלותה כמו משפחת מאפיה, השתלטה על עולם העסקים בתוניסיה ובנתה לעצמה הון עוד בשנות ה-90, כאשר החל הנשיא במדיניות ההפרטה של המשק התוניסאי.

זין אל-עבאדין בן עלי

בן 73

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ