מחר תוגש טיוטת כתב האישום על רצח רפיק אל-חרירי

חרירי הבן חזר ללבנון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טיוטות כתבי האישום של בית הדין הבינלאומי בהאג, החוקר את רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי יועברו כבר מחר לעיונו של השופט הממונה מטעם בית הדין, דניאל פרנסין. כך הודיע אתמול שר העבודה הלבנוני בוטרוס חרב, בתום פגישתו עם נשיא לבנון מישל סולימאן.

התובע בבית הדין, דניאל בלמר, יעביר את הטיוטות לשופט פרנסין, שצפוי לעיין בהן במשך כשישה עד עשרה שבועות כדי להחליט על ההליכים הבאים לקראת משפט. ברצח רפיק אל-חרירי יואשמו כמה בכירים בחיזבאללה, בהם מוסטפה באדר א-דין, גיסו של ראש הזרוע הצבאית בארגון - עימאד מורנייה (שמת בהתנקשות בעצמו לפני כשלוש שנים בדמשק).

העיתון הלבנוני "א-נהאר" ציטט אתמול במפתיע דיווח של אתר החדשות האמריקאי "ניוזמקס" מסוף נובמבר, שבו נטען כי בית הדין יאשים בסופו של דבר דווקא את מנהיגה הרוחני של איראן, האייתולה עלי חמינאי, בכך שהורה לרצוח את חרירי ואף יציג ראיות כי משימת החיסול בוצעה בידי משמרות המהפכה האיראניים, בשיתוף פעולה עם חיזבאללה.

בינתיים, נחת שלשום בביירות סעד א-דין אל-חרירי, לאחר סדרת פגישות שערך עם מנהיגים בעולם, בעקבות התמוטטות ממשלתו באמצע השבוע הבא. חרירי שב ללבנון למרות חששו לחייו וחרף הערכות של גורמים שונים במערב כי יעדיף להישאר בחו"ל. לאחר נחיתתו אמר שהעדיף את כבודה של לבנון על פני האחיזה בשלטון, ברומזו לסירובו להתנער מהתמיכה בבית הדין, שעליו הגיב חיזבאללה בפרישת שריו מהממשלה.

מיד לאחר מכן נחיתתו מיהר חרירי לפגישה עם אחד מאנשי המפתח במשבר בנוכחי, מנהיג הדרוזים, ווליד ג'ונבלט. על פי הדיווח ב"א-נהאר", אמר חרירי לג'ונבלט כי "מכוונים אקדח לראשי ורוצים שאיכנע".

חברי מפלגתו של ג'ונבלט בפרלמנט הם שיקבעו כנראה את עתידו הפוליטי של חרירי. אם יתמכו 11 צירי המפלגה בחרירי, יוכל להמשיך לכהן כראש ממשלה. אולם, אם יעבירו את תמיכתם לצדו של חיזבאללה, ימונה לתפקיד ראש הממשלה פוליטיקאי סוני המקורב לסוריה.

ג'ונבלט, אחד המנהיגים הוותיקים בלבנון ובלי ספק מן הממולחים שבהם, כבר ידע להחליף צדדים ומחנות כמה פעמים. לאחר חיסולו של רפיק אל-חרירי בפברואר 2005 חבר לבנו, סעד א-דין והיה ממובילי "מהפכת הארזים". הוא ביטא בפומבי קו נצי נגד סוריה וביקר בחריפות את מעורבותה בלבנון. בזמן מלחמת לבנון השנייה אף העביר ג'ונבלט מסרים לישראל ובהם קריאה לצה"ל להסלים את פעילותו נגד הארגון השיעי.

אולם, מאז הבחירות האחרונות בלבנון ולמרות ניצחונו של מחנה "14 במארס", בראשות חרירי, התקרב ג'ונבלט שוב לסורים, התפייס עמם וכעת הוא אחד מתומכיהם הנלהבים במדינה. ביום חמישי נועד ג'ונבלט עם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה שאמור לשאת הערב נאום שבו הוא צפוי להתייחס להתפתחויות האחרונות. ביום שישי הוא נועד עם חרירי ואתמול יצא לסוריה כדי להיוועד בדמשק עם הנשיא אסד. הרושם של גורמי מודיעין בישראל הוא, שלפחות כרגע, כל הצדדים מבקשים להימנע מעימות אלים ומנסים עדיין להגיע לפשרה. על רקע זה, האפשרות שחיזבאללה ינסה להפנות אלימות כלפי ישראל, נראית בלתי סבירה בשלב זה. בפיקוד הצפון ובאמ"ן עוקבים אחר ההתפתחויות בלבנון, אולם צה"ל נמנע מריכוז כוחות או העלאה משמעותית של הכוננות לאורך הגבול.

גורם במחנה "8 במארס", המזוהה עם החיזבאללה, ציין כמה שמות של מועמדים שייתכן כי יירשו את חרירי ובהם ראשי הממשלה לשעבר נג'יב מיקאתי ועומר כראמה ושר ההגנה לשעבר עבד אל-רחים מוראד. שלושת האישים נחשבים למקורבים לשלטון בדמשק. ואמנם, נסיעת ג'ונבלט לדמשק לצד רשימת המועמדים הפרו-סוריים לרשת את חרירי הבן, ממחישים את מידת המעורבות הסורית במתרחש בלבנון כיום, כמעט שש שנים לאחר שדמשק נאלצה להוציאה את כוחותיה מהמדינה בעקבות המחאה הציבורית שעורר רצח חרירי הבן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ