בגלל הסנקציות: איראן פנתה לגורמים זרים שיסייעו לה בתוכנית הגרעין

מברקים אמריקאים שהודלפו לאתר ויקיליקס חושפים כי איראן פנתה ל-30 מדינות כדי להשיג טכנולוגיה וציוד הנדרשים לייצור פצצה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

איראן פיתחה קשרים ביותר מ-30 מדינות כדי להשיג טכנולוגיה, ציוד וחומרי בסיס הנדרשים להרכבת פצצת גרעין, כך דיווח היום (ראשון) עיתון נורווגי שציטט מברקים אמריקאים שהודלפו לאתר ויקיליקס, אך טרם פורסמו. עוד דווח בעיתון "אפטנפוסטן" כי יותר מ-350 חברות וארגונים איראניים היו מעורבים במרדף אחר הטכנולוגיה הנדרשת לייצור פצצה גרעינית בין השנים 2006 ל-2010.

"במשך שנים, איראן פעלה באופן שיטתי כדי להשיג את החלקים, הציוד והטכנולוגיה הנדרשים עבור פיתוח נשק מסוג זה, תוך כדי הפרה של הסנקציות שהוטלו על ידי האו"ם", דווח היום בעיתון, שטוען כי יש בידיו את כל 250,000 המברקים שהודלפו לאתר ויקיליקס. רובם עדיין לא פורסמו, ואלה שכן - פורסמו עד כה בהדרגה.

העיתון ציטט גורמים שטענו כי איראן נמצאת במרוץ לפתח נשק גרעיני, לפני שהכלכלה הכושלת במדינה תיכנע לקשיים שמערימות עליה הסנקציות. "מתקיים מרוץ בין הפצצה להתמוטטות הפיננסית", צוטט מומחה גרעין צרפתי באחד המברקים שפורסמו ב"אפטונפוסטן".

מהמברקים שפורסמו עולה כי לאיראנים חסר בעיקר אורניום להעשרה, מה שהביא את טהראן לחפש חומרים רדיואקטיביים במדינות זרות. "האספקה המוגבלת של אורניום גורמת לכך שזה בלתי אפשרי לספק את הכמות הנדרשת עבור תוכנית הגרעין בהווה ובעתיד", נכתב במזכר של משרד החוץ האמריקאי מפברואר 2009. "כתוצאה מכך, סביר שהאיראנים יאלצו לפנות לספקים זרים כדי להשיג אורניום עבור תעשיית הגרעין המקומית".

שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון אמרה מוקדם יותר החודש כי הסנקציות נגד טהראן גרמו להאטה בתוכנית הגרעין האיראנית. לדבריה, עיכוב זה מספק זמן נוסף עבור המעצמות לשכנע את איראן לשנות את דרכה בנושא. איראן והמעצמות צפויות לדון בנושא הגרעין בסוף השבוע באיסטנבול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ