האשה שהפילה את נשיא תוניסיה, אל-עאבדין בן עלי

לילה טרבלסי שיקרה לנשיא תוניסיה, שכנעה אותו לעזוב את אשתו למענה והשתלטה על אוצר המדינה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

כמו כל משפחה, גם המשפחה הנשיאותית של תוניסיה נחלקת לשתיים: זו של הנשיא, זין אל-עאבדין בן עלי, וזו של אשתו, לילה טרבלסי. נכון יותר, אשתו השנייה, כי מאשתו הראשונה התגרש אחרי שלא הולידה לו בנים. בן עלי, שבעת הרומן שלו עם טרבלסי כיהן כראש ממשלה, לפני שסילק את חביב בורגיבה בשנת 1987 מכהונת הנשיא ונטל אותה לעצמו, היה בטוח שבעלת סלון היופי מן העיר מרסה נושאת בבטנה את בנו.

כך הרי היא אמרה לו בעצמה כדי לשכנעו להתגרש מאשתו ולשאת אותה. אלא שטרבלסי שיקרה, ולא בפעם האחרונה. היא ילדה בת, וגם דיווחה בציבור כי היא אשתו האחת והיחידה של הנשיא. רעייתו הקודמת, נעימה בן כפי, שממנה התגרש לכבוד טרבלסי, נעלמה מן הדיווחים הפומביים.

טרבלסי גם נשאה עמה נדוניה. שורה של אחים ואחיות אשר הבינו איזה מזל נפל בחלקם, ולא היתה להם שום כוונה לוותר על המטמון שהביאה להם אחותם.

הגם שהיקפו המלא של רכוש משפחת טרבלסי איננו ידוע, כראוי לבני משפחה נשיאותית אשר שדדו את הקופה הציבורית, מה שידוע כי די היה בו כדי לעורר את זעם הציבור. כך למשל התברר שבבעלות אחיה של טרבלסי, בלחסן, יש כמה בתי מלון, שתי תחנות רדיו פרטיות ומפעל להרכבת מכוניות. אח אחר, מבין עשרת האחים של הגברת הראשונה, מחזיק במפעלים שאת הכסף למימונם קיבל בהלוואות מפוקפקות מבנק דה תוניסי, שראשיו מקורבים לנשיא. כך הפכה משפחתה של טרבלסי, שבאה מרקע של מעמד בינוני, לבעלת ההון הגדולה ביותר במדינה.

שנות ה-90, שבהן יזם הנשיא את מדיניות הפתיחות הכלכלית שכללה הפרטה של פרויקטים וקרקעות ממשלתיות, היו גם שנות השפע של "המשפחה", כפי שנוהגים בתוניסיה לכנות את שבט טרבלסי. אשת הנשיא ואחיה לא רק ידעו איזו קרקע עומדת להשתחרר לשוק, אלא גם קיבלו מתנות נאות מן הממשלה. שנים אחר כך, ב-2007, קיבלה לילה שטח קרקע יקר בעיר קרתגו, שעליו בנתה בית ספר בינלאומי לילדי זרים ובני המעמד הגבוה בתוניס.

בנוסף קיבלה מענק של 1.5 מיליון דולר מן הממשלה, אשר גם סללה דרכי גישה והתקינה רמזורים במיוחד לבית הספר. אבל הגברת בן עלי לא התכוונה לנהל את בית הספר, היא מכרה אותו מאוחר יותר למשקיע בלגי תמורת סכום עתק.

המברקים ששיגרה השגרירות האמריקאית בתוניס למחלקת המדינה, ופורסמו בוויקיליקס, מעידים על היקף השחיתות של משפחת הנשיא, וגם על כך שהממשל האמריקאי ידע היטב מה קורה במדינה. במקרה אחד גנבו שני אחייניו של הנשיא מצד אשתו, עימאד ומועאז טרבלסי, יאכטה של איש עסקים צרפתי ידוע בשם ברונו רוז'ה.

בזכות קשריו של רוז'ה עם הממשל הצרפתי הושבה לו היאכטה. אבל הבעלים לא הסתפק בכך ודרש להעמיד את שני האחיינים לדין. הלחץ הבינלאומי עזר והשניים נשפטו ב-2008, אבל גזר דינם מעולם לא פורסם.

גם במערכת הבנקאית שלטה משפחת הנשיא. כך למשל הפכה אשת שר החוץ לדירקטורית בבנק תוניסי לצד בלחסן טרבלסי. בן אח אחר של הנשיא, מברוק, רכש 17% מבנק המסחר, זמן קצר לפני שהבנק הופרט, ובכך השיג שליטה בבנק אשר רק 35% ממנו נמכרו לציבור. את חלקו הציע אחר כך תמורת הון לבנקים אחרים. בכל אלה לא נזנח גם חלקה של אמה של לילה, חאג'ה נאנה, אשר הפכה למתווכת לכל דבר ועניין, מקבלת תלמידים לבתי ספר יוקרתיים ועד עסקאות מקרקעין מפוקפקות, הכל כמובן תמורת תשלום הולם.

תדמית המדינה המערבית, החילונית, שמקדמת חינוך גבוה ומעניקה שירותי בריאות טובים, היתה למעשה כסות למדינת מאפיה שבה קבוצה נבחרת של מקורבים זכתה בכל השפע. זה היה גם מה שחולל לבסוף את המהפכה. "זה לא הרעב ולא האבטלה", זעק בסוף השבוע אחד מעורכי הדין שהשתתפו בהפגנות נגד המשטר. "זו השחיתות". "כמה אנשים בממשל הטעו אותי", ניסה הנשיא בן עלי לומר לאזרחיו לפני שנמלט. אבל הדברים נדחו בביטול. "לא ייתכן שהנשיא לא ידע על שחיתותן של אשתו ושל משפחתו, הרי גם הוא חלק מן השחיתות הזאת", נכתב בבלוגים התוניסאיים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ