חשש בימין ובשמאל בצרפת מאובדן קולות למרין לה פן

בתו של ז'אן מארי לה פן, מייסד החזית הלאומית (FN), מפלגת הימין הקיצוני בצרפת, נבחרה לכהן כיו"ר המפלגה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

פאריס (רויטרס). מרין לה פן, בתו של ז'אן מארי לה פן, מייסד החזית הלאומית (FN), מפלגת הימין הקיצוני בצרפת, נבחרה לכהן כיו"ר המפלגה. לה פן תחליף את אביה בן ה-82 שמילא את התפקיד מאז נוסדה המפלגה ב-1972, כך נאמר אתמול בהודעה רשמית מטעם המפלגה.

לה פן בת ה-42, עורכת דין במקצועה, גרושה ואם לשלושה ילדים, זכתה לתמיכה של כ-68% בהצבעת חברי המפלגה. יריבה בהתמודדות על ההנהגה היה ברונו גולניש, שקיבל כשליש מהקולות.

נראה שלה פן תעניק לחזית הלאומית, המתנגדת להגירה, לגלובליזציה ולאיחוד האירופי, תדמית נעימה ורכה יותר, שפחות תבליט את הדימוי של מפלגה המקדמת את שנאת הזרים.

אף על פי שלה פן האב נכשל חמש פעמים בהתמודדות על תפקיד נשיא צרפת, החזית הלאומית צמחה בהנהגתו בהדרגה. בבחירות 2002 זכה לה פן ב-15% מקולות הבוחרים בסיבוב הבחירות הראשון לנשיאות, שקידמו אותו להתמודדות בסיבוב הבחירות השני נגד ז'אק שיראק. בבחירות ניצח שיראק, לאחר שזכה ב-82% מקולות הבוחרים.

אין ספק שלבכירי מפלגת השלטון, ה-UMP, ולשמאל יש סיבה רבה לדאגה. לשון המאזניים בבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-2012 עשויה להיות החזית הלאומית בראשות מרין לה פן. לפי תוצאות סקרים שפורסמו באחרונה, סביר להניח שלה פן תזכה בקולות רבים יותר מאשר אביה. בסקר שפורסם שלשום, עשויה מרין לה פן לזכות ב-17% או 18% מקולות הבוחרים, ולהיות במקום השלישי נגד שני המתמודדים מהמרכז-ימין והשמאל. ואולם, גם ב-2002 לה פן האב הגיע לפי הסקרים למקום השלישי אולם הצליח להפתיע, לזכות בקולות רבים יותר מאשר מועמד הסוציאליסטים, ליונל ז'וספן.

לפי לה פיגרו, מפלגת השלטון רואה את מרין לה פן כמסוכנת יותר מאשר אביה. חששה הוא שהאזרחים יקשיבו בקשב רב יותר למרין לה פן, ששפתה זהירה ורהוטה יותר. לפי סקר אחר, 43% מתומכי UMP יצדדו בכינון ברית עם החזית הלאומית. בכירים במפלגת השלטון חוששים שמרין לה פן תוכל להגיע ביום מן הימים לעמדת משא ומתן מול נציגי המפלגה.

לעומת זאת, בכירים במפלגה הסוציאליסטית סבורים שהחששות מלה פן אינם נוגעים למפלגתם, אולם גם שם עוקבים מקרוב אחר צמיחת החזית. ואולם, בשמאל קיים חשש שנובע מכך שהימין הקיצוני אינו נושא כיום רק את הדגל הגזעני, אלא גם את הדגל החברתי, ועשוי לפתות מצביעים שבעבר נטו לשמאל. "החזית פונה חברתית לשמאל", אמר ראזי חמאדי, מזכ"ל המפלגה הסוציאליסטית שהיה רוצה לראות את מפלגתו חוזרת להוביל בתחום החברתי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ