"קלוד סיטבון, האם היהודים בתוניסיה צריכים לחשוש?"

שיחת היום

יאיר אטינגר
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר
שיחת היום

הסוציולוג קלוד סיטבון, שנולד בתוניסיה, עוקב בדריכות אחר הנעשה בארץ הולדתו, שם מתגוררים כ-1,700 יהודים. הוא עצמו מתגורר בישראל אבל מרבה לבקר בתוניסיה, ועל סמך היכרותו עם החברה התוניסאית הוא אומר כי הוא לא רואה סיבה ממשית לחשש על רקע ההתקוממות העממית במדינה, היות שמדובר לדבריו במדינה מערבית. סיטבון היגר מתוניסיה לצרפת בשנות ה-60, למד סוציולוגיה בסורבון, עלה לישראל בשנת 1970 ועבד במוסדות של עליית הנוער ובקרן ירושלים. הוא פרסם ספרים ומאמרים בצרפתית ובעברית בעיקר על יהודי תוניסיה.

קלוד סיטבון, האם יש ליהודים בתוניסיה סיבה לחשוש?

"מבחינת הביטחון האישי, אין חששות מוצדקים. עיקר החשש של היהודים, ולא רק של היהודים, הוא מהעתיד הפוליטי של המדינה. רבים אומרים שהם מקווים שהחילוניות תמשיך לשלוט במדינה, ושומעים ביתר שאת את ההתנגדות הקשה לפונדמנטליזם האיסלאמי. תוניסיה היא מדינה שבה במשך 23 שנים הנשיא זין אל-עבאדין בן עלי חיסל בצורה איומה את האופוזיציה ואת חופש הדיבור. מאז 1987, כשירש את בורגיבה, היתה תקופה מסוימת שעשה כמה דברים טובים כמו קידום מעמד האשה. הוא גם הכה את האיסלאם. אבל האירופים ראו בחיסול של הפונדמנטליזם כאילו תעודת כשרות לאיש הזה, אבל מה שהם לא ראו עד העשור האחרון, הוא שבתמורה לחיסול הפונדמנטליזם הוא לא אישר זכויות אדם, והנורא מכל זה הן השחיתויות. לאשתו יש עשרה אחים ואחיות שהשתלטו על כל חלקה טובה של הכלכלה התוניסאית, מחברות הטלפונים דרך בתי המלון והתיירות. זה דבר נורא וזה בעיני מה ששבר את גב הגמל".

ספר על הקהילה היהודית בתוניסיה כיום.

"יש שני אנשים בולטים בקהילה, שהתקשרתי לשאול לשלומם, ושניהם כבר בפאריס. זה לא אומר שכולם עזבו לפאריס. בשנות כהונתו של הנשיא היחסים אתו היו טובים. צריכים לזכור שבשנות החמישים כשהשיא של הקהילה היה 110 אלף יהודים חצי מהם הלכו לצרפת. היום יש כאלף יהודים באי ג'רבה, שזה דבר מאוד מעניין כי יש להם הכל, יש להם חיים קהילתיים מלאים. ויש 700 יהודים בתוניס. הקהילה בתוניס היא ברובה של מבוגרים, ובג'רבה זו קהילה יותר מאורגנת, שיש לה קשר ישיר עם ישראל וכולם דוברי עברית".

תאר את תקופת כהונתו של בן עלי מבחינת הקהילה היהודית.

"אי אפשר להגיד שבתקופת הנשיא בן עלי קרה משהו רע לקהילה. יתרה מזאת, לפני כמה שנים הנשיא בורגיבה הקים סנאט שבו לקח רשימה של מכובדים, ולקח יהודי בשם רוז'ה ביסמוט כסנאטור. מבחינה זו אי אפשר להגיד שהיו יחסים רעים. הוא שיפץ את כל בתי הכנסת במדינה ועזר ביחסים עם ישראל, בעיקר בתיירות. הנסיעה הראשונה של ישראלים לתוניסיה, שאני זכיתי להשתתף בה, היתה בדצמבר 1993 והיום יש המון קבוצות".

אז האם אין ליהודי תוניסיה מה להפסיד?

"החשש הגדול הוא שאחרי 23 שנים, שבהן כל מערכות הבחירות הסתיימו בתוצאות של 96-98 אחוז לטובת הנשיא בן עלי, אנשים לא יידעו איך להתמודד עם דמוקרטיה אמיתית ועם בחירות אמיתיות. כל מפלגות האופוזיציה בתוניסיה חוסלו. עכשיו יש לנו בעיה כי לפי החוקה צריכות להתקיים בחירות בתוך 60 יום אבל רוב המפלגות, אולי חוץ מהקומוניסטים, לא מוכנות, אז כנראה האלטרנטיבה היחידה היא ממשלת איחוד לאומי. באופן עקרוני התוניסאים הם עם נוח. ביקרתי שם בשנים האחרונות יותר מעשר פעמים והסתובבתי בדרום בצפון בלי שום חשש, לא במה שראיתי ולא במה ששמעתי מאחרים".

האם אפשר היה להעריך שתהיה התפרצות ספונטנית?

"בעשור האחרון כל שנה הלכה וגדלה ההרגשה הנוראית שאי אפשר לדבר, שהמשטרה משתלטת, שהכנופיה הזאת משתלטת, אז אנשים ידעו שיבוא היום. לא ידעו מתי, אבל כולם העריכו שהמצב של בן עלי לא טוב, זה ברור".

למה תוניסיה היא הראשונה שבה יש התקוממות?

"בן עלי נתן להם חינוך וזה חזר כבומרנג נגדו. מסתבר שהבחור שהתאבד בתוניס היה אקדמאי. העם הזה מאוד מערבי, מאוד מתורבת, עם הפנים למערב. יכול להיות שזה היה לו לרועץ, נותן חינוך ולא נותן עבודה, אז מה הועילו חכמים בתקנתם?".

מה להערכתך הסיכוי שהאיסלאמים שדוכאו והוגלו יחזרו למדינה?

"לתוניסאים יש חוש הומור. בדיונים בפייסבוק עלתה כמובן האפשרות שהפונדמנטליסטים האיסלאמים הגולים יגיעו למדינה, והנשים כתבו ?אנחנו נלך לשדה התעופה בביקיני'. הפחד מפני האיסלאם לא שייך רק ליהודים אלא הוא של המדינה כולה. בתוניסיה אתה רואה את מעמד האשה שהוא תופעה מדהימה. ברחוב יש נשים בג'ינס, ובחוף הים בביקיני, ולא רק זה אלא שיש נשים שופטות ושגרירות. מעמד האשה בתוניסיה זה סיפור הצלחה והתוניסאים לא ירצו לאבד את זה".

היחסים בין יהודי תוניסיה לשלטון: באיזה אופן הותיר בן עלי חותם על היחסים עם היהודים?

"הכהונה שלו התנהלה בצורה סדירה ביותר מבחינת היהודים. מיעוט יהודי תמיד חי בפחד, וכשיורקים עליו הוא מעדיף להגיד שזה גשם. אתה לא יכול להצביע שבשנותיו של בן עלי קרה משהו רע לפלוני או אלמוני. זו חברה פתוחה, מאוד מערבית. בן עלי הוא פאסה, לא נראה לי שאפילו בחלום הוא יכול לחזור. יש כל כך הרבה שנאה כלפיו בחודש האחרון. זה לא שזרקו אותו, הוא ברח, זה אומר דרשני. על ראש הגנב בוער הכובע. אי אפשר להגיד שהיהודים הרוויחו באופן גורף מהכהונה שלו".

אפשר לצפות שתוניסיה תהיה דמוקרטיה אמיתית?

"הנבואה ניתנה לטיפשים. כולם רוצים את זה, אבל זה תלוי במשחק הכוחות במערכת הפוליטית, ובשאלה אם הפונדמנטליסטים חוזרים ומשחקים במשחק הפוליטי. זה סימן שאלה גדול".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ