מסתמנת תמיכה גורפת בעצמאות דרום סודאן

תוצאות ראשוניות שפורסמו לאחר סיום ההצבעה במשאל העם מציגות תמיכה בפיצול המדינה

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

פאריס. לפי תוצאות ראשוניות שפורסמו אתמול, תושבי דרום סודאן הביעו במשאל העם שהחל בשבוע שעבר והסתיים שלשום תמיכה גורפת בפיצול בין הדרום לבין הצפון. מפלגת השלטון בצפון הודיעה בסוף השבוע כי היא מוכנה לקבל את עצמאות הדרום. ואולם, בסוגיית זכויות הנפט, הנמצא בעיקר בדרום, טרם התקבלה הסכמה בין הצדדים.

הוועדה המארגנת של משאל העם החלה לספור את הקולות בלילה שבין שבת לראשון, ותוצאות ראשוניות החלו להתפרסם אתמול. רבים מאמינים כי המשאל יביא לפילוג בין הצפון המוסלמי של סודאן לדרום הנוצרי והאנימיסטי. סוכנויות הידיעות סקרו תוצאות מעשר קלפיות בבירת הדרום ג'ובה, ומצאו כי כמעט 96% מ-30 אלף הקולות תומכים בפילוג. כשלושה אחוזים בלבד תמכו באיחוד ופתקי הצבעה אחרים היו פסולים.

תוצאות אלה מהוות חלק קטן מתוך כ-3.2 מיליון קולות, אולם לפי הערכות מרבית המשקיפים, תמך הדרום באופן גורף בפילוג. לאחר שאחוזי ההצבעה היו גבוהים מ-60%, יש צורך ברוב פשוט כדי לאשר את המשאל.

מוחמד איברהים חליל, יו"ר ועדת משאל העם של הדרום, אמר כי שיעור ההצבעה בדרום היה 83% ו-53% באזורים בצפון. בנוסף, שיעור ההצבעה בקרב אזרחי סודאן בשמונה מדינות אחרות עמד על 91%. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בירך את אזרחי סודאן, ואמר כי זהו "ביטוי לרצונם של האזרחים לעתיד טוב יותר".

נשיא דרום סודאן, סלבה קיר, נאם אתמול אחרי טקס תפילה של יום ראשון. לדבריו, "אנו נושאים תפילת תודה על ההצבעה השלווה של משאל העם". קיר אף קרא לאנשי הדרום "למחול" לצפון על מלחמת האזרחים הקטלנית ולהתבונן קדימה אל העתיד.

אף על פי שהתוצאות המקדמיות הרשמיות יפורסמו רק בסוף החודש והתוצאות הסופיות יפורסמו בפברואר, צפויות תוצאות בלתי רשמיות להתפרסם בשבוע הקרוב. הן יתבססו על תחנות הקלפי, המפרסמות כל אחת בתורה את תוצאות הספירה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ