התנועה האיסלאמית רוצה להשתלב בתוניסיה, לא לשלוט

האיסלאם הרדיקלי אינו מהווה איום על השלטון, אבל בלי רפורמות המדינה עלולה להפוך לקרקע פורייה לצמיחת ארגוני טרור

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

מאמציו של מוחמד אל-ראנושי, ראש הממשלה הזמני בתוניסיה, לכונן ממשלת אחדות לאומית שתכין את הבחירות הבאות, מעוררים בקרב האיסלאמיסטים תקווה שאולי הפעם יוכלו גם הם להשתתף בבחירות באופן חוקי, ולא כנלווים למפלגות קיימות. מנהיג התנועה האיסלאמית התוניסאית "אל-נהדה", ראשד אל-ראנושי, שוהה בגלות בלונדון מאז 1989. הוא הודיע אמנם כי הוא מתכוון לחזור למדינה, ונראה כי הוא גם יוכל לעשות זאת ללא סכנה, אבל מכאן ועד להשתלטות איסלאמיסטית על המדינה הדרך עוד ארוכה.

כדי שהתנועה האיסלאמית התוניסאית, צאצאיתה של תנועת האחים המוסלמים במצרים, תוכל לכבוש מקומות בפרלמנט, עליה להשיג תחילה שינוי בחוק שיאפשר לה לפעול. זוהי מכשלה קשה, שכן למרות שהחוקה קובעת כי האיסלאם הוא דת המדינה בתוניסיה, פעילות דתית פוליטית במדינה אסורה. התנועה גם סובלת זה שנים ממשבר פנימי ואינה מצליחה לאחד את שורותיה. בנוסף, לפי הערכות, שיעור התמיכה אינו יותר מ-15% מכלל האוכלוסייה.

בתחילת כהונתו של הנשיא המודח זין אל-עאבדין בן עלי, הוא שחרר את מנהיגי אל-נהדה מהכלא, ופתח בפניהם חלון הזדמנויות להשתלב בפוליטיקה, בכך שהתיר להם להשתתף בבחירות לפרלמנט. אולם אלה השיבו לנשיא בביקורת נוקבת על חוקי מעמד האשה הליברליים שהנהיג, ותקפו את מדיניות ממשלתו. מכאן התפתח עימות בלתי מתפשר בין הממשל לבין התנועה, פעיליה נעצרו ופעילותה הפוליטית נאסרה. עכשיו, על רקע ההפגנות והצלחת המהפכה האזרחית שקמה בתגובה לדיכוי השלטוני, לשחיתות והאבטלה, עשויה התנועה לנסות ולהיבנות מהלך הרוח הציבורי. אולם מנגד, בזירה הפוליטית פועלות שמונה מפלגות אחרות, חלקן מפלגות אופוזיציה שמאלניות, אשר עשויות לגרוף בעצמן הון פוליטי על חשבון התומכים האיסלאמיסטיים.

בראיון לעיתון אל-שרק אל-אאוסט הבהיר מנהיג אל-נהדה ראנושי כי המהפכה האזרחית לא נולדה ביוזמת תנועתו, כי היא משותפת לחילונים, לקומוניסטים ולאיסלאמיסטים, וכי אין בכוונתו להציג עצמו כמועמד בבחירות לנשיאות. ראנושי, שמנהל דף פייסבוק ומעביר דרכו את מסריו, הזכיר עוד כי מפלגתו "אימצה עוד בשנת 1988 את חוקי מעמד האשה", וכי תנועתו תומכת המהפכה מקווה שיקום משטר חדש ודמוקרטי המגן על זכויות אדם. אולם הצהרות נאות אלה אינן בהכרח משקפות את עמדת הדור הצעיר של האיסלאמיסטים, שסבלו מידו הקשה של המשטר הן במישור הדתי והן במישור הכלכלי. חלק מהם אף השתתפו בפעילות טרור ואחרים הקימו תאים מחתרתיים אשר פעלו במשך השנים נגד מטרות ממשלתיות. גורמים אלה זכו לתמיכה וסיוע מצדן של מפלגות איסלאמיסטיות רדיקליות באלג'יריה, והתאמנו במחנות של ארגוני טרור איסלאמיים במדינות השכנות.

החשש הוא לפיכך לא מפני הפעילות הפוליטית המסודרת של המפלגה האיסלאמית, אלא מכך שתוניסיה תהפוך לזירה חדשה של ארגונים רדיקליים, שעלולים לנסות ולפגוע בשלטון כמו באלג'יריה. כאן אולי טמון יתרונה של תוניסיה, בהיותה מדינה קטנה של כעשרה מיליון בני אדם, לעומת כ-35 מיליון באלג'יריה. כמו כן, היא נשלטת היטב בידי הצבא. המהירות שבה יצליח ראש הממשלה להרכיב את ממשלתו, פירוק המונופולים הכלכליים שבידי בני משפחת הנשיא המודח וביטול הגבלות חופש הביטוי עשויים גם הם לסייע בנטרול השפעתם של הארגונים הרדיקליים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ