היום צפויים כתבי האישום בפרשת חרירי

בית הדין הבינלאומי צפוי לטעון כי בכירים בחיזבאללה היו מעורבים בחיסול נסראללה הזהיר: "לא נרשה לאיש לפגוע בנו"

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ערב הגשת טיוטת כתבי האישום של בית הדין הבינלאומי בהאג, החוקר את רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי, נשא אמש מזכ"ל חיזבאללה נאום שבו האשים את ראש הממשלה המכהן במשבר הפוליטי בלבנון. הוא טען כי כתבי האישום נועדו לפגוע ב"התנגדות" והאשים את בית הדין כי הוא פועל בחסותן של ארה"ב וישראל.

היום צפוי בית הדין הבינלאומי בהאג להגיש את טיוטת כתבי האישום בפרשה לעיונו של השופט הממונה מטעם בית הדין, דניאל פרנסין. התובע הכללי בבית הדין, דניאל בלמר, יעביר את הטיוטות לעיונו המוקדם של פרנסין, שאמור לעיין בהן במשך כשישה עד עשרה שבועות עד שיחליט על הצעדים המשפטיים הבאים. בית הדין צפוי להאשים בכירים בחיזבאללה במעורבות בחיסולו של ראש הממשלה לשעבר ואביו של ראש הממשלה המכהן, סעד אל-חרירי.

בנאום ששודר ברשת אל-מנאר, תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה, התייחס נסראללה לפרסום הצפוי. הוא טען כי שני המחנות, מחנה חרירי ומחנה חיזבאללה, כבר הסכימו על הצעת הפשרה הסורית-סעודית, שכללה את החזרת השופטים הלבנונים החברים בבית הדין, הפסקת המימון הלבנוני לטריבונל וביטול ההסכם בין בית הדין לממשלת לבנון. לדבריו, בעקבות פגישות שקיים ראש הממשלה בארה"ב לפני כמה ימים, הוא יצר קשר עם הסורים והסעודים והודיע להם כי אינו יכול לקבל את ההצעה.

מנהיג חיזבאללה ייחד את עיקר דבריו למצב הפוליטי בלבנון ולמשבר האחרון, שהגיע לשיאו עם פרישת שרי חיזבאללה מהממשלה. נסראללה לא השתמש בלשון מאיימת במיוחד, אך טען כי ארגונו לא יאפשר לאף גורם לפגוע ב"התנגדות". הוא האשים את ראש הממשלה המכהן בהכשלת מאמצי התיווך של סוריה וסעודיה.

בנאומו אמש תקף נסראללה את הממשלה ואמר כי אינה פועלת כדי להגן על האינטרסים של לבנון. הוא שב וטען פעמים רבות בנאום, כי חיזבאללה ניצל את זכותו הלגיטימית על פי החוק לפעול בצורה דמוקרטית בלבד, ללא שימוש בכוח, אולם "העולם יצא נגד הפעולה" והדבר מעורר פליאה.

הוא אמר כי ארגונו לא ישתוק אם תקום ממשלה ש"תגן על המושחתים" או שתנסה לפגוע ב"התנגדות" ושאין בכוונת חיזבאללה לתמוך בחרירי כמועמד להרכיב את הממשלה הבאה. עם זאת, הוא הבהיר כי אינו סוגר את הדלת בפני אופציית ההידברות ושרק בחלוף יומיים או שלושה, לאחר שיראו את כתבי האישום - יחליטו מה לעשות. "לא נרשה שיפגעו בכבודנו. לא נסכים שיכתימו אותנו בדמו של השהיד רפיק אל-חרירי", אמר. הוא שב והאשים את ישראל בחיסולו של ראש הממשלה לשעבר.

הגשת טיוטת כתבי האישום הצפויה היום היא אירוע היסטורי בתולדות לבנון. זאת, לנוכח ההאשמות החמורות שהושמעו נגד הארגון החזק ביותר במדינה - חיזבאללה. אם כתבי האישום אכן יאשימו, כמצופה, את בכירי חיזבאללה ברצח - תהיה זו מכה קשה לארגון שניסה להציג עצמו כפטריוט לבנוני מאז 1992.

ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, נהרג בפיצוץ מכונית תופת בביירות ב-14 בפברואר 2005. בפיצוץ נהרגו עוד 22 בני אדם. תחילה חשדו הלבנונים כי מדובר בפעולה סורית, והרצח הוציא לרחובות מאות אלפי מפגינים נגד הנוכחות הסורית במדינה. בחודשים שלאחר הרצח נעצרו כמה אנשי ביטחון בכירים שנחשבו מקורבים לשלטון הסורי. האיש שאחראי על המודיעין הסורי במדינה, ראזי כנעאן, נמצא במשרדו ללא רוח חיים, ונסיבות מותו לא התבררו עד היום.

מאז מונה צוות בינלאומי שחקר את החיסול מטעם בית הדין, ולפני כמה חודשים החלו לדלוף ידיעות לפיהן אנשיו מתכוונים להטיל את האשמה ברצח דווקא על חיזבאללה. חסן נסראללה יצא אז בנאום ואישר כי בית הדין מתכוון לעשות זאת - אך טען כי האישומים מתבססים על עדויות מזויפות ולמעשה ישראל היא שעומדת מאחורי הרצח.

בחודשים האחרונים ניסה נסראללה למנוע את פרסום כתבי האישום בכל דרך. חיזבאללה ביקש ללחוץ על ראש הממשלה חרירי, בניסיון להביאו לדרוש את עצירת החקירה המתנהלת בבית הדין ולהפסיק את מימונו של הטריבונל על ידי ממשלת לבנון. הלחץ הוביל לאיומים מצד הארגון כי אם יוגשו כתבי אישום נגד פעילים בארגון, המציאות במדינה תשתנה לבלי היכר.

איומי חיזבאללה הביאו לניסיון סורי-סעודי, לפשר בין שני המחנות - בין מחנה "14 במארס" בראשות חרירי, לבין מחנה "שמונה במארס" בראשות חיזבאללה. ואולם הניסיון לפשר בין הצדדים נכשל ובשבוע שעבר פרשו שרי חיזבאללה מממשלת חרירי.

טיוטת כתבי האישום תוגש במקביל לסיומם של המגעים בלבנון באשר לזהותו של ראש הממשלה הבא, שעליו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה הבאה. ואולם ההערכות הן שהנשיא, מישל סולימאן, יטיל את המלאכה על חרירי. זאת, לנוכח הרוב שיש לו בפרלמנט.

לפי שעה לא ברור מהי עמדתו של מנהיג הדרוזים בלבנון וואליד ג'ונבלט, שמסתמן כרגע כלשון המאזניים במאבק בין שני המחנות. ג'ונבלט אמר אתמול כי מחנהו מתכוון לתמוך בחרירי אם יקבל את הצעת הפשרה הסורית-סעודית. ואולם חרירי מסרב לעת עתה לעשות זאת. אם יחליט ג'ונבלט - המקורב בימים אלה לשלטון בדמשק - להטות את תמיכתו לטובת חיזבאללה, כנראה אחד המועמדים הפרו-סוריים הוא שיקבל את משימת הרכבת הממשלה הבאה.

בינתיים לא ברור לחלוטין כיצד יגיב חיזבאללה לכתבי האישום, שצפויים לכלול האשמה מפורשת נגד אחד מראשי הארגון - מוסטפא באדר א-דין, גיסו של "רמטכ"ל" חיזבאללה לשעבר, עימאד מורנייה, שככל הנראה היה מעורב גם כן ברצח ראש הממשלה לשעבר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ