תוניסיה: בקהילה היהודית שוקלים לעזוב, אחדים חושבים על עלייה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

"רואים אצלנו את מה שמקרינים בטלוויזיה: מדי פעם עוצרים כמה מכוניות, עושים בהן חיפוש, עוצרים את האנשים, ויש גם כמה הרוגים על יד אותן המכוניות", מסביר דניאל כהן, תושב תוניס. חי (חמוס) מזוז, תושב ג'רבה, מספר כי בעקבות השתלטות הצבא והמשטרה על המהומות, המצב במדינה יותר טוב. "עכשיו יש קצת יריות, אבל בעזרת השם הכל יהיה בסדר. היום אין שריפות באזור שלנו, ולמזלנו השמירה על הקהילה היהודית הדוקה מאוד", מספר מזוז. "התקשרתי גם לחברים מוסלמים שלי וגם הם מפחדים: מהירי, מהאנשים של בן עלי ומהמהומות".

בעקבות המצב השלטוני הרעוע, שוקלים עשרות מבני הקהילה היהודית במדינה לעזוב, ולו לפרק זמן קצוב, את תחומי המדינה. חלקם שוקלים לטוס לפאריס עד יעבור זעם, ואחדים מהם שוקלים גם את האפשרות לעלות לישראל. "אם המצב יישאר ככה, ודאי שאנחנו צריכים לעזוב, או לעלות לישראל", אומר דניאל. "אין דבר ברור כיום בתוניסיה. המדינה נמצאת על סף משבר: אין ביטחון, אין אוכל ואין עבודה".

בתוך כך, 20 המטיילים הישראלים שנקלעו למהומות בתוניסיה חזרו אמש לישראל. מה שהיה אמור להיות טיול אתגרי בהרי המדינה המוסלמית הפך להימלטות מההתקוממות במדינה. "עקבנו אחר החדשות וראינו שהמהומות גדולות. בצדי הדרך הבחנו בצמיגים בוערים ובשרידי המהומות, כאשר גולת הכותרת היתה בג'רבה. שמענו שהמרחב האווירי נסגר במדינה ונכנסנו ללחץ", מספר משה אילן, שהשתתף בטיול במדינה.

קבוצת הטיולים נעצרה כשהיו המטיילים בדרכם לעיר ג'רבה, לאחר שהפרו את העוצר שהוטל על המדינה. לדברי מנחם עבאדי, מדריך הקבוצה, היה חשש לחייהם של אנשי הקבוצה. "השוטרים עצמם נראו כמו פלאנגות. הם החזיקו את הנשק כשהוא דרוך ולא נצור, והניפו אותו למעלה כשהם מחזיקים אותו ביד אחת. אני פחדתי שיפלטו כדור לעברנו", משחזר עבאדי. "הם למעשה נבהלו מאתנו, מכך שהיינו שישה ג'יפים, יותר ממה שאנחנו נבהלנו".

"השילוב של העובדה שאנחנו תיירים, יהודים, עם כסף והאפשרות שישדדו אותנו הובילו אותנו לרצות לצאת מהמדינה כמה שיותר מהר", מוסיף עבאדי. לכן הוחלט כי הקבוצה תצא דרך שדה התעופה הבינלאומי בג'רבה אל פרנקפורט, משם לאיסטנבול, עד הנחיתה המיוחלת בישראל. עם נחיתתם בשדה התעופה התעקשו להסביר כי "מבצע חילוץ הירואי לא היה כאן", אבל בין שיחות ההרגעה בטלפונים הסלולריים, הם דאגו להעביר בין אחד לשני את תמונותיו של הבנק בג'רבה שנשרף עקב המהומות ואת תצלומי המחסומים המאולתרים שהקימו השוטרים המקומיים. "אין ספק שזה הרגיש שלקחנו חלק בהיסטוריה של תוניסיה, אבל אני אישית מעדיף חוויות אחרות", אמר מטייל נוסף. למרות זאת, יש גם מי מחברי הקבוצה שמתכנן את הטיול הבא. "תוניסיה ארץ יפהפייה, ונקלענו לסיטואציה לא פשוטה. זו מחאה כלכלית, שההיגיון בה גובר על הפנאטיות. למרות זאת, אני חושב שהמדינה תתגבר על המהומות", מסכם עבאדי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ