אחרי חצי יובל, רודן האיטי לשעבר שב לארצו

ז'אן-קלוד "בייבי דוק" דובאליה אמר כי הוא בא לסייע. חזרתו עלולה לערער עוד יותר את היציבות הפוליטית במדינה

ניו יורק טיימס
רנדל ארצ'יבלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רנדל ארצ'יבלד

מקסיקו סיטי. ז'אן-קלוד "בייבי דוק" דובאליה, הדיקטטור שהודח מכס הנשיאות בהאיטי ב-1986, הפתיע וחזר אתמול לארצו מגלות בצרפת. תחנות הרדיו והטלוויזיה בהאיטי דיווחו כי דובאליה הגיע לנמל התעופה של פורט-או-פרינס בטיסת אייר פראנס שנחתה מעט אחרי השעה שש בערב. לכתבים שהמתינו בנמל התעופה אמר כי בא כדי להגיש עזרה להאיטי, כיוון שתמונות יום השנה הראשון לרעידת האדמה, שחשפו את ההרס באי, נגעו ללבו.

הנשיא לשעבר מתכנן מסיבת עיתונאים היום, וציין שבכוונתו להישאר בהאיטי שלושה ימים. אתמול הוא יצא למרפסת מלון קריבה, שבו הוא שוהה, ונופף לתומכיו ולעיתונאים שהמתינו בחוץ.

הופעתו המפתיעה של דובאליה בן ה-59, הרודן המושחת ששלט בהאיטי באכזריות כ-15 שנה, מאיימת לטלטל קשות את המדינה שמנסה להתאושש מהרעש וממגיפת הכולירה שפרצה ברחבי המדינה וטרם הסתיימה. ב-2007 אמר נשיא האיטי רנה פרוואל כי דובאליה יוכל לחזור, אולם יועמד לדין בגין מעילה בכספי המדינה ומעשי הרצח והעינויים של מתנגדי משטרו שביצעו בהוראתו אנשי המשטרה החשאית. אולם נראה כי שום הליך פלילי לא מתנהל נגדו, ולא נעשו מאמצים לעוצרו. ראש הממשלה ז'אן-מקס בלריב סירב להתרגש משובו של דובאליה. "הוא בן האיטי, וככזה, הוא חופשי לשוב הביתה", אמר לסוכנות אי-פי. דובאליה הצהיר לאורך השנים כי הוא רוצה לחזור הביתה.

דובאליה נקרא בייבי דוק כי אביו פרנסואה דובאליה, הרודן מעורר האימה של האיטי בשנות ה-50 וה-60, כונה פאפה דוק. מאז יציאתו מהאיטי, בסיוע ארה"ב, לפני 25 שנה, התבסס במדינה משטר דמוקרטי יציב יחסית. אולם שלשום הודיע שגריר ארה"ב בהאיטי קנת מרטן כי דו"ח בינלאומי פסל את תוצאות הבחירות לנשיאות שהתקיימו בנובמבר. תגובתו של השגריר לדו"ח הוסיפה לחץ על בכירים בהאיטי, הנדרשים לבחון פעם נוספת את התוצאות.

מרטן אמר, לפני שנודע על ביקורו של דובאליה, כי הדו"ח "מתקבל על הדעת". הוא קרא לבכירים בהאיטי להסכים לממצאיו, לפיהם אחד המועמדים שעלו לסיבוב השני נמצא שם שלא בצדק. הדו"ח, הוכן בידי צוות רב-לאומי של מטעם ארגון מדינות אמריקה.

ז'אן קלוד "בייבי דוק" דובאליה

נולד בפורט-או-פרינס ב-1951

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ