6 הציתו עצמם במחאה במדינות ערביות

מנהיגי ערב נאבקים בהשפעת המהפכה - ומורידים את מחירי המזון והדלק

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

המחאה שהציתה את ניצוץ המהפכה בתוניסיה הופכת לאופנה ברחבי העולם המוסלמי. אתמול הצית עצמו במצרים צעיר מצרי במחאה על המצב הכלכלי הקשה. כמה שעות לאחר מכן התרחש מקרה דומה במאוריטניה, כאשר גבר בן 40 הצית את עצמו בזמן שישב בתוך מכוניתו. במקרה הראשון בקהיר, בעל מסעדה, עבדו עבד אלמונעם ג'עפר, תושב קנטרה, התייצב אתמול לפני הצהריים אל מול בניין הפרלמנט (מועצת העם). הוא שפך על עצמו דלק ואז הצית את חומר התבערה. הוא פונה לבית החולים בקהיר במצב קל עד בינוני ולדברי שר הבריאות חאתם אל-ג'בלי, הוא אמור להשתחרר מבית החולים בתוך יומיים.

מדובר בחיקוי של המקרה התוניסאי המפורסם. לפני כחודש, צעיר תוניסאי בן 26, מוחמד בועזיזי, שסיים את לימודיו באוניברסיטה, הצית את עצמו לאחר שלא קיבל רישיון למכור ירקות. המעשה גרם לגל של הפגנות שהובילו בסופו של דבר למהפכת היסמין. בועזיזי מת מפצעיו לאחר כמה שבועות. באלג'יריה, נרשמו השבוע ארבעה מקרים של ניסיון להצתה עצמית בגלל אובדן מקום עבודה או מגורים. באחד המקרים מת צעיר לאחר שהצית עצמו.

בסוף השבוע הפגינו בירדן מאות מקומיים שהביעו תמיכה במהפכה התוניסאית. אולם נראה כי מצרים היא המדינה המודאגת ביותר בימים אלה בהשוואה לשאר המשטרים הערביים. כמחצית מ-80 מיליון תושביה חיים מתחת לקו העוני (המחושב על בסיס שני דולרים הכנסה לנפש ביום). במצרים אף קיים אלמנט איסלאמי חזק המדוכא על ידי השלטון והחשש הוא כי אותם גורמים איסלאמיסטיים, כמו "האחים המוסלמים", יידעו לכוון את ההמון העני נגד המשטר ולהוביל למהפכה עממית, בדומה למקרה תוניס.

אחד מחברי האופוזיציה, אוסאמה אל-ע'זאלי חרב, כתב במאמר בעיתון אל-מצרי אל-יום, כי "מהפכות והתקוממויות עממיות מדבקות. זוהי עובדה היסטורית מוכרת". ייתכן שמכאן ניתן להבין את התבטאותו של מזכ"ל הליגה הערבית עאמר מוסא, אתמול בוועידה הכלכלית הערבית בשארם א-שייח', לפיה על המדינות הערביות העשירות להושיט יד ולסייע למדינות העניות יותר באזור.

מתברר כי במדינות ערב האחרות המשטרים השונים אינם ממתינים וכבר נוקטים צעדים כדי להרגיע את הציבור ולמנוע את אפקט "ריח היסמין" (החשש כי ייעשה ניסיון לחקות את מהפכת היסמין בתוניסיה). במאוריטניה לדוגמה, הודיעה הממשלה על תוכנית כלכלית שנועדה להביא להוזלת מוצרי המזון הבסיסיים, להפחתת האבטלה ולייצור נרחב יותר במגזר החקלאי. בסוריה החליטה הממשלה להגדיל משמעותית את הקצבה המיועדת לשכבה הענייה ביותר במדינה, הניתנת בעבור נפט להסקה וחימום. מדובר בכמעט שני מיליון סורים, שייהנו מהטבה שערכה נאמד בכ-33 דולרים נוספים בחודש למשפחה ענייה במיוחד ופנסיונרים.

בירדן החליטה הממשלה להקצות סכום של 225 מיליון דולר בשנה כדי להביא להפחתה במחירי הסוכר, האורז ומוצרי הדלק. אולם בניגוד למה שניתן היה לצפות, דווקא במצרים החליטה הממשלה להימנע מכל צעד שיביא להוזלה משמעותית במחירי המזון. שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ריט, אף טען בתוקף כי המהפכה בתוניסיה לא תתפשט למקומות אחרים בעולם הערבי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ