אנשיל פפר
אנשיל פפר

תוניס. ראש ממשלת תוניסיה, מוחמד אל-ראנושי, הודיע אתמול על הקמת ממשלת חדשה, עם נציגות מזערית למפלגות האופוזיציה. ראנושי הבטיח שמקרים בוטים של שחיתות שלטונית ייחקרו, ואף הבטיח לשחרר את כל האסירים הפוליטיים. מהלכים אלה לא מספקים את המפגינים ברחובות, שמבטיחים להמשיך למחות עד שתקום ממשלה ללא נציגות ממפלגת החוקה הסוציאליסטית, בראשה עמד הנשיא המודח זין אל-עבאדין בן עלי, שנמלט בסוף השבוע לסעודיה.

שקט יחסי חזר לרחובות הבירה תוניס אתמול, לאחר שבמשך הלילה הקודם נלחמו כוחות הצבא בשרידי כוח המשמר של הנשיא בן עלי סביב ארמון הנשיאות וברחובות העיר. אתמול כבר לא היו אירועי ירי באש חיה בבירה. הממשלה ממשיכה לאכוף עוצר מהשעה חמש בערב עד שבע בבוקר, והמשטרה והצבא ממשיכים לשמור על נוכחות גבוהה ברחובות העיר. אולם הסדר מתחיל לחזור על כנו, וכמה חנויות נפתחו אתמול בעיר, אם כי הן נסגרו כמה שעות מאוחר יותר לאחר דיכוי אלים של הפגנה במרכז העיר.

כוחות המשטרה ירו אתמול רימוני גז מדמיע ותקפו באלות וזרנוקי מים יותר מאלף מפגינים שהתקהלו בצהרי היום בשדרות חביב בורגיבה בלב העיר, וניסו להגיע למשרד הפנים שהפך למתחם מבוצר. המפגינים דרשו את התפטרות כל נציגי מפלגתו של בן עלי, הקמת ממשלה חדשה בלעדיהם, פירוק המפלגה והוצאתה מחוץ לחוק. למרות דרישותיהם, ממשלת האחדות שהציג אחר הצהריים ראש הממשלה ראנושי כוללת רק נציג בודד מכל אחת משלוש מפלגות האופוזיציה החוקיות, כשהמפלגה הקומוניסטית והאיסלאמיסטים נותרים בחוץ. בנוסף לראנושי, כל נושאי התפקידים הבכירים, שרי הביטחון, האוצר, הפנים והחוץ, נשארים בתפקידיהם.

המפגינים קראו להדחת "כל הרודנים" ולכינון דמוקרטיה מלאה. אחד המפגינים, בוזי עמאר, אמר ש"למעשה בן עלי ממשיך לשלוט במדינה דרך אנשיו, שנשארים בממשלה. זה לא חופש או דמוקרטיה". לעומתו אמר קצין משטרה שהשתתף בפיזור ההפגנה כי "מה שכולם רצו, סילוק הנשיא הושג. עכשיו הם צריכים להפסיק לערער את היציבות ולפגוע בכלכלה שלנו עם ההפגנות הלא-חוקיות הללו". מפגין נוסף, מוחסיין עליד, הבטיח ש"נמשיך לצאת ולהילחם ברחובות עד שנשיג דמוקרטיה אמיתית".

אירועי הביזה בשכונות הבירה ובערים אחרות נמשכו אתמול, למרות שכוחות הביטחון הודיעו שהצליחו להשתלט על המצב. בשכונות מעמד הביניים הקימו תושבים מיליציות פרטיות שהגנו על רכושם. עיקר הביזה התרכזה אתמול סביב מתחמי המגורים של מקורבי הנשיא המודח ובני משפחתו, בעיקר ברובע קרתגו היוקרתי. בתוך כך, בכיר בבנק המרכזי, חביב מאלג', הכחיש את הדיווחים לפיהם אשת הנשיא לשעבר לקחה אתה מחוץ למדינה 1.5 טון של זהב בשווי 66 מיליון דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ