גוברת האלימות המשטרתית כלפי המפגינים בתוניס

המפגינים צעדו תוך כדי קריאות להמשיך במהפכה עד שהמפלגה השלטת תגורש מכל עמדות השלטון. במקביל, גולים פוליטיים החלו לחזור למדינה

הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לתוניסיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לתוניסיה

המהומות בלב בירת תוניסיה החמירו היום (שלישי) לאחר שהמשטרה החריפה את תגובותיה האלימות כלפי המפגינים למען דמוקרטיה במדינה. המפגינים דורשים את התפטרותם של כל חברי המפלגה השלטת מן הממשלה. לאות הזדהות עם המאבק, התפטרו היום שלושה שרים זוטרים בממשלה הזמנית שהוקמה רק אתמול.

המשטרה התוניסאית החריפה היום את תגובותיה להפגנות בלב העיר תוניס. מאות התקהלו משעות הבוקר בדרישה להסתלקותה המוחלטת מהשלטון של מפלגת החוקה הסוציאליסטית שראשה, הנשיא זין אל-עבאדין בין עלי, נמלט ביום שישי האחרון לסעודיה. ראש הממשלה מוחמד אל-ראנושי וכל השרים המרכזיים בממשלה החדשה שהוקמה אתמול הם חברי מפלגת השלטון. למפלגות האופוזיציה ניתנו שלוש מקומות סמליים בממשלה, אך מפלגות רבות נותרו מחוץ לחוק.

"הכנופיה של בין עלי מנסים להחזיר את הגלגל אחורה"

המפגינים צעדו תוך כדי קריאות להמשיך במהפכה עד שהמפלגה תגורש מכל עמדות השלטון. ביומיים הקודמים, היו תגובות המשטרה למפגינים מתונות יחסית, אולם היום גדל מאוד השימוש ברימוני גז מדמיע ומאות שוטרים הסתערו שוב ושוב על המפגינים כשהם מכים בהם באלות. השוטרים גם פעלו להרחיק צלמים ואזרחים אחרים שצפו מן הצד בהפגנות. השוטרים הדפו את המפגינים מערוץ התחבורה המרכזי בלב העיר, שדרות חביב בורגיבה, אל הרחובות הצדדיים אבל המפגינים חזרו שוב ושוב להתעמת עם השוטרים.

"אנחנו כבר לא נוותר" אמר אחד המפגינים, סאלים עאדין, סטודנט בן 22, "המהפכה הזאת רק התחילה וכבר הכנופיה של בין עלי מנסים להחזיר את הגלגל אחורה. אנחנו דורשים דמוקרטיה מלאה ומשפט למושחתים".

שלושה שרים זוטרים החברים באיגוד הפועלים הכללי של תוניסיה הודיעו היום, כאמור, שהם מזדהים עם הקריאות להרחבת הדמוקרטיה והתפטרו מהממשלה לאחר שכיהנו בה פחות מיום. אל-ראנושי אמר אמש בראיון לערוץ צרפת-24 שהשרים ממפלגתו "עשו ככל יכולתם להילחם למען טובת הכלל" וקרא לאזרחי תוניסיה להימנע מ"ציד מכשפות".

"נעשה מהפכה בדרכי שלום וללא אלימות"

בתוך כך, גולים פוליטיים החלו היום לחזור לתוניסיה לאחר שהממשלה הזמנית הודיעה אתמול על שחרור כל האסירים הפוליטיים. כמאתיים איש הגיעו היום בצהריים לנמל התעופה של תוניס כדי לקבל את פניו של מונסף מרזוקי, שעמד בראש מפלגת הקונגרס למען הרפובליקה ונאלץ לצאת לגלות לאחר שמפלגתו הוצאה אל מחוץ לחוק. עימו הגיע פעיל נוסף של המפלגה שנמצא עשרים שנה בצרפת מחשש שייעצר עם יחזור לארצו.

מרזוקי, שעמד גם בראש האגודה לזכויות האדם בתוניסיה, אמר אתמול בפאריס כי הוא מתכוון לרוץ לנשיאות בבחירות שמועדם טרם נקבע. עם נחיתתו בתוניס, אמר מרקוזי לתומכיו שיש להחזיר את הנשיא זין אל-עבאדין בין עלי שנמלט לסעודיה, כדי שיעמוד לדין על הפרת זכויות אדם ומעילה בכספי המדינה. "נעשה מהפכה בדרכי שלום וללא אלימות", אמר מרקוזי והצטרף לקריאות נגד מפלגת השלטון של בן עלי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ