בארה"ב מתמודדים עם מצב חדש: סין חזקה, הנשיא חלש

האמריקאים הבינו עם השנים כי נשיא סין נתון לחסדיהם של גנרלים ושרים חזקים ממנו

דיוויד סנגר, מייקל, יינס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיוויד סנגר, מייקל, יינס

ניו יורק טיימס

בייג'ין. מאז שהו ג'ינטאו מונה לנשיא ב-2003, הפכה סין למעצמה כלכלית אדירה עם כוח צבאי הולך וגדל וכן, כך נראה לפעמים, לדוגמה להחלטיות אוטוריטרית ולהתנהלות מחושבת שמנעה ממנה להסתבך במשבר הכלכלי העולמי, והיא ביססה את מעמדה ככוח שצמיחתו היא המהירה ביותר בעולם.

ואולם, לקראת ביקורו של הו בוושינגטון, בניסיון להפיג את המתח השורר בינה לבין בייג'ין, בכירי הממשל האמריקאי נאבקים במה שהם מתארים כמציאות מורכבת יותר. סין היא מדינה עשירה מאוד והשפעתה רבה מאוד, אך הו עצמו הוא אולי המנהיג החלש ביותר של התקופה הקומוניסטית. הוא אינו סמכותי כקודמיו, וייתכן שהוא גם פחות מסוגל מהם למנוע הידרדרות נוספת ביחסים בין שתי מעצמות-העל.

פגישתו המוזרה של הו עם שר ההגנה האמריקאי רוברט גייטס בשבוע שעבר, שבה התברר לכאורה שלא ידע כי חיל האוויר שלו ערך טיסת ניסוי למטוס החמקן הסיני הראשון, היא דוגמה נוספת שממנה ניתן להבין כי נשיא סין נחסם או נעקף על ידי מוקדי כוח יריבים בממשלו.

בכירים אמריקאים מנסים זה שנים לשכנע את הו לבחון מחדש את ערך המטבע הסיני, לרסן את צפון קוריאה, להקל על המתנגדים למשטר ולנקוט יד קשה נגד מעתיקי הטכנולוגיה האמריקאית, ולפעמים הם חשו שהו הסכים לבוא לקראתם. אך הבעיות החמירו עוד יותר, ואחרי שתהו שמא המנהיג הסיני מנסה להטעות אותם או להוליך אותם שולל, יועציו הבכירים של אובמה הגיעו למסקנה כי הו נתון לחסדיה של מפלגת שלטון שבה לגנרלים, לשרים ולנציגי התאגידים הממשלתיים הגדולים יש כוח רב יותר מאשר לו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ