נשיא סין מבקר בארה"ב אחרי שנה של חשדנות

ממשל אובמה הותקף על התרפסותו בפני הסינים. דובר הבית הלבן הבטיח שהנשיא ידרוש מהסינים להשתפר, אבל מעטים מאמינים ביכולתו ללחוץ על בייג'ין

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

לאור המתיחות הרבה ביחסי סין-ארה"ב השנה, אף אחד בוושינגטון לא יעז, אפילו בשיחות סגורות, להתבדח על חשבונו של האורח מבייג'ין: "הנשיא הו?" (- Who "מי"). הסינים משדרים במפורש כי יחסי הכוחות משתנים, וסין לא עומדת להתנצל על מעמדה החדש. אם כי בשלב זה היא רואה יתרון ברור בשיתוף פעולה.

התנהגות הסינים בוועידת האקלים בקופנהגן פורשה בארה"ב כהשפלתו של הנשיא אובמה. גם בביקורו האחרון של שר ההגנה רוברט גייטס בסין - גיחת עבודה שנועדה להניח תשתית חיובית לקראת ביקורו המדיני של הנשיא הו ג'ינטאו - הסינים בחרו לערוך ניסוי במטוס חמקן החדש, וטענו שעיתוי הניסוי הוא צירוף מקרים בלבד.

ממשל אובמה ספג ביקורת רבה על ההתרפסות בפני הסינים, ועל דברי שרת החוץ הילרי קלינטון כי דאגת וושינגטון בנושא זכויות האדם בסין לא תשפיע על יחסי שתי המדינות. קלינטון ניסתה בסוף השבוע לתקן את הרושם בנאום שבו הזהירה כי המושב הריק של חתן פרס נובל לשלום באוסלו יישאר "סמל של הפוטנציאל הלא ממומש של אומה גדולה". היא הוסיפה שארה"ב תמשיך למתוח ביקורת על סין "כשהיא מנסה לצנזר בלוגרים ולהשליך לכלא פעילים".

לנשיא אובמה לא חסרים נושאים לברר ישירות מול הנשיא הו. החל מחוסר השוויון ביחסי הסחר, דרך עמדתה המתירנית של בייג'ין כלפי התרסות של צפון קוריאה, וכלה בבירור הסוגיה שהעלה בבייג'ין שר ההגנה רוברט גייטס: עד כמה הדוקה השליטה האזרחית בצבא הסיני המתחזק. הנשיא הסיני מצדו מגיע לוושינגטון עם מסר של הרמוניה, לקראת יום וחצי ששני הנשיאים יבלו יחד. מעבר לארוחת הערב בהרכב מצומצם בבית הלבן אמש, שני הנשיאים ישתתפו היום בקבלת הפנים הרשמית לכבוד הו. מתוכננת להם גם סדרת פגישות בילאטרליות, מסיבת עיתונאים ו"ארוחת הערב המדינית" הטקסית בערב.

אובמה ינסה לנתב את הדיון במפגש לכיוון היתרונות שיהיו להגברת החופש בסין - טענה שהאורח הסיני, שנוטה להימנע מכל עימות, צפוי לקבל בנימוס בפומבי. בעוד בשיחות הסגורות הנציגים הסינים עשויים להזכיר לעמיתיהם האמריקאים עד כמה מסוכן להתיר את הרסן במדינת הענק, שבה שיפור ברמת החיים הביא גם לעליית הרוחות הלאומניים.

נשיא סין צפוי להדגיש בוושינגטון את האחריות המשותפת של שתי המדינות בקידום היציבות והפיתוח בעולם, כשסין כבר אינה מוצגת כמדינה מתפתחת, אלא תובעת מעמדה של מנהיגה עולמית. המשך הביקור של הו, שכולל גיחה לשיקגו וביקור במפעל בבעלות סינית, מדגיש את התלות הכלכלית של ארה"ב בסין.

המפגינים ניצלו את הזמן אתמול להביע את מחאתם על בואו של נשיא סין, שהשתכן בבלייר האוס, בית ההארחה של הבית הלבן. היום צפויות הפגנות נוספות מול הבית הלבן - אך גם של מפגינים המ ברכים על כוחה העולה של המעצמה האסיאתית.

דובר הבית הלבן הדגיש אתמול כי מדובר במפגש השמיני בין שני המנהיגים, וכי הממשל האמריקאי "ימשיך לנהל שיחות קשות, אך הכרחיות (עם הסינים)", כולל העלאת סוגיית כליאתו של חתן פרס נובל לשלום ליו שיאבו. "בכל הקשור לסוגיות הכלכליות, הביטחוניות ונושא זכויות האדם - אנו נמשיך לדרוש מהסינים להשתפר", אמר הדובר רוברט גיבס. אולם מעטים בימים אלה מאמינים ביכולת או רצון של וושינגטון להפעיל לחץ ממשי על בייג'ין.

אובמה הבין: לנשיא סין אין מושג מה קורה במדינה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ