המוסלמים במדינה מתעקשים שהם מתונים, אולם לא כולם משתכנעים

אחרי עשרות שנים של דיכוי התנועה האיסלאמית, אנשיה מרימים ראש. פעילים למען הדמוקרטיה חוששים לשלום החברה החילונית במדינה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

54 שנים מאז שזכתה בעצמאות מצרפת, ממשיכה תוניסיה לדבוק בעקשנות באופי החילוני שהנחיל לה הנשיא הראשון חביב בורגיבה. בבירה כמעט לא ניתן להבחין בסימנים פומביים לכך שמדובר במדינה מוסלמית. יש מעט מאוד מסגדים בלב העיר, והנשים הנדירות שנראות ברחוב בכיסוי ראש הן בדרך כלל מבוגרות. עתה, פעילים למען הדמוקרטיה חוששים כי הגורמים האיסלאמיסטיים, שהיו עד כה מחוץ לחוק, יתחזקו.

בורגיבה ראה בעצמו חניך הנאורות הצרפתית, וחוקק חוקים לשיפור מעמד הנשים. כתוצאה מכך, נשים ממלאות תפקידים בולטים בכל שדרות החברה, ויותר מרבע מחברי הפרלמנט הן נשים. הנשיא המודח זין אל-עאבדין בן עלי המשיך את המגמה כשהוציא את המפלגות האיסלאמיסטיות מחוץ לחוק. לא לחינם רואה ארה"ב בתוניסיה בעלת ברית איתנה במלחמה נגד אל-קאעדה בצפון אפריקה.

האיסלאמיסטים הוותיקים מתעקשים שהם מתונים. בוטיירה עדיד, העובד כמפקח בעיריית תוניס, מספר שכל השנים היה איסלאמיסט בהיחבא. "אבל אני לא קיצוני, אני פשוט מאמין בעקרונות האיסלאם, וחושב שאפשר לשלב אותם בחברה דמוקרטית", הוא אומר. "הממשלה השתמשה באיום האיסלאמיסטי כביכול כתירוץ לדיכוי, והצליחה להשיג סיוע מארה"ב וצרפת כשאמרה שהיא נלחמת באיסלאמיסטים". גם חילונים מושבעים במפלגות האופוזיציה מסכימים שאיום האיסלאמיסטים נופח, כדי להצדיק הפרות זכויות אדם, אבל בקרב הדור הצעיר במדינה, הדעות יותר מקוטבות.

"כבר שש שנים אני לא שותה אלכוהול ומרגיש שזה חשוב לי להקפיד יותר על הדת, למרות שסביבי רוב האנשים שותים חופשי", אומר איברהים שושאן, שסיים לפני שנה תואר בכלכלה, אבל בינתיים הצליח למצוא עבודה רק כמוכר בדוכן של חברת טלפונים סלולריים. "יש לי חברה. כשנתחתן אני רוצה שהיא תכסה את ראשה, זה פשוט מתאים יותר לאשה מוסלמית".

לעומתו, סופיאן בל-חאק, סטודנט למדע המדינה שהיה פעיל מרכזי במתקפת הפייסבוק והטוויטר על השלטון בשבועות האחרונים, אומר כי "יש לנו עכשיו שתי מטרות: להשלים את המהפכה הדמוקרטית, ולדאוג שהאיסלאמיסטים לא יצליחו לנצל את המצב. אני חושב שהם ינסו להשתמש בתוהו ובוהו שנוצר כדי לצבור השפעה. חייבים לעמוד על המשמר".

גולים איסלאמיסטיים שנמלטו מהמדינה החלו לתכנן את חזרתם לתוניסיה. בסוף השבוע אמר מנהיג המפלגה המוסלמית אל-נהדה, רשיד אל-ראנושי הנמצא בגלות מאז 1988, ש"עכשיו שהרודנות נפלה, אין דבר שמונע ממני לחזור לארצי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ