המפגינים בתוניסיה ממשיכים לקרוא לדמוקרטיה, אך חלקם דווקא מייחל לשלטון הצבא

ההפגנות בבירה נמשכות, בשלב זה ללא גילויי אלימות. בשוליים נשמעים קולות שמייחלים דווקא לשלטון הצבא שזוכה לפופולריות רבה

הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לתוניסיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לתוניסיה

ההפגנות הסוערות בתוניסיה נמשכות גם היום (רביעי) כאשר מספר המפגינים הקוראים להדחת כל נציגי מפלגת השלטון מהממשלה הולך וגדל. לעת עתה המשטרה לא מנסה לפזר את המפגינים, בעוד הצבא הולך ותופס עוד עמדות בבירה תוניס ומביא את תושבי הבירה, לפחות חלק מהם, לייחל להשתלטות צבאית על השלטון.

ממשלתו בת היומיים של מוחמד אל-ראנושי צפויה להתאסף היום לישיבת חירום בצל התפטרותם של ארבעה שרים ואיומי התפטרות של שרים נוספים על רקע טענות כי הממשלה היא למעשה ממשיכת דרכו של המשטר הישן של הנשיא המודח זין אל-עבאדין בן עלי. בניסיון למתן את הביקורת הודיעו אתמול אל-ראנושי והנשיא הזמני פואד מבזע על הפסקת חברותם במפלגת השלטון, האסיפה הדמוקרטית למען חוקה (RCD) ובמקביל מוסדות המפלגה ביטלו את חברותו של בן עלי.

ואולם, נראה כי המהלכים האחרונים לא הפיסו את דעת האזרחים שממשיכים להתקהל גם היום במקומות שונים בעיר הבירה. האווירה היום בהפגנה המרכזית בשדרת חביב בורגיבה, מתוחה פחות לעומת אתמול ולפחות בינתיים שהמשטרה לא מאיימת על המפגינים באלות ולא עושה שימוש בגז מדמיע. בשלב זה השוטרים חוצצים בין המפגינים לבין בניין משרד הפנים הממוקם בשדרה.

(שוטרים ברחובות תוניס, היום. תצלום: רויטרס)

מרבית המפגינים ממשיכים לקרוא לפירוק מפלגת השלטון ולכינונו של משטר דמוקרטי, אך בשוליים נשמעים גם קולות אחרים. סלים ג'באלי, מהנדס בשנות ה-40 לחייו שלא הצטרף למפגינים, אמר כי "יהיה מאוד קשה למדינה לעבור לדמוקרטיה, אנחנו חושבים שבינתיים עדיף שהצבא ישלוט במצב".

הצבא אמנם תפס עמדות מפתח ברחובותיה המרכזיים של תוניס שם הוצבו טנקים ונגמ"שים, אך הוא אינו מתערב בהפגנות ומותיר את השליטה במפגינים בידי המשטרה. ראשי הצבא דאגו להפיץ ברחבי העיר שמועה לפיה הם הפרו פקודה של הנשיא המודח לירות אל המפגינים, מה שרק הגביר את הפופולאריות שלהם בקרב האזרחים שמניחים זרי פרחים על הטנקים ומריעים בכל פעם שמסוק צבאי חג מעל ראשם.

בשעות הלילה נשמר העוצר בעיר אבל מדי פעם נשמעות יריות. משרד ההגנה מסרב בינתיים להסביר מהו מקור הירי ובעיר מסתובבות שמועות על כך שמדובר עדיין בנאמני המשטר הישן שמנסים לערער את הסדר. לעומת זאת, יש מי שמאמין שדווקא הצבא הוא זה שממבצע את הירי כדי להצדיק את המשך התפרשותו בעיר. הבוקר, תפסו אנשי קומנדו עם רובי צלפים ואמצעי תצפית עמדות על הגגות הגבוהים בעיר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ