נשיא סין הו גינ'טאו הגיע לביקור בבית הלבן; הטיבטים נשארו להפגין בחוץ

הו קיים מסיבת עיתונאים משותפת עם הנשיא האמריקאי, שהדגישה את הפערים בין שתי המעצמות: האמריקאים שאלו על זכויות אדם, הסינים - אם אובמה לא חושש מפניהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לקראת הצהריים סונם רינצ'ן איבד לגמרי את קולו. למפגינים הטיבטים ציפה יום ארוך מול הבית הלבן - מאז קבלת הפנים הרשמית לנשיא סין, הו ג'ינטאו, בשעות הבוקר, דרך מסיבת העיתונאים המשותפת שלו עם ברק אובמה, ועד ארוחת הערב המדינית שאורגנה לכבוד האורח הסיני. הטיבטים הגיעו ראשונים ופתחו בצעקות המסודרות: "הו ג'ינטאו כישלון, הו ג'ינטאו רוצח, הפסק את רצח העם בטיבט, אובמה, דבר בשמנו".

בין המפגינים הסתובב דרקון סיני גדול, כמו בתהלוכות הצבעוניות של ראש השנה הסיני, ומאחוריו שתי בובות של שלדים, המלוות בשלט "בארון של הו ג'ינטאו יש שלדים טיבטים". המפגינים הורחקו מגדר הבית הלבן לקצה השני של הרחבה, והכניסה לבית נחסמה עם מחיצות לבנות, אך עדיין היה קשה להתעלם מהצעקות, גם בפנים.

המפגינים הטיבטים. תצלום: נטשה מוזגוביה

סונם רינצ'ן, מפגין טיבטי שהיגר לארה"ב לפני שבע שנים והגיע מניו יורק לקבל את פני הנשיא הסיני בבוז, אמר ל"הארץ" בעצב שלהערכתו, המדיניות של הממשל האמריקאי כלפי טיבט "רק החמירה" בזמן הממשל הנוכחי, כי הנשיא בוש היה פחות נכון לנהל דיאלוג עמו ושם דגש גדול על נושא זכויות האדם.

"אני יכול להבין את אובמה. הכלכלה הסינית מתחזקת וכולם צריכים את סין עכשיו", אמר רינצ'ן. "אבל אם מדינות כמו אמריקה יעלימו עין מהפגיעה בזכויות שלנו, מה יישאר לנו לעשות?".

מאוחר יותר הצטרפו לטיבטים גם חסידי הפאלון גונג וגם הטיוואנים שצעקו "שטיוואן היא לא חלק מסין", וש"סין תסלק את הטילים שלה". לצדם ניצב גם מפגין אמריקאי בודד המחופש לליצן שהעליב את עוברי האורח, קרא להם "פראיירים" ודרש להפסיק להיות מכורים להלוואות הסיניות.

אובמה והו. תצלום: נטשה מוזגוביה

לא ברור אם היו אלה הפערים התרבותיים או הפערים בעמדות, אך ההבדלים בין שני המנהיגים בלטו מאוד במסיבת העיתונאים המשותפת - והם חלחלו גם לעיתונאים משתי המדינות.

שני הכתבים האמריקאים שקיבלו רשות לשאול שאלה בחדר המזרחי, המלא עד אפס מקום, חידדו בעיקר את שאלת זכויות האדם. שני הכתבים הסינים שאלו את המנהיג שלהם שאלה כמעט זהה: כיצד ניתן לשפר את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות, במלוא התאום עם מסר "ההרמוניה" שהביא לוושינגטון הנשיא הסיני. את אובמה לעומת זאת הם שאלו בעיקר אם הוא לא חושש מעליית קרנה של סין.

כתב סוכנות הידיעות אי-פי ירה שאלה לנשיא אובמה: כיצד הוא יכול לשתף פעולה עם מדינה בעלת רקורד כל כך בעייתי בנושא זכויות האדם, שמנהיגה צנזורה קשה - וביקש גם מהנשיא ג'ינטאו להתייחס לשאלה. אובמה השיב על השאלה ארוכות. יש לסין שיטה פוליטית שונה, היסטוריה שונה ותרבות שונה, אמר. היא בשלב התפתחות שונה, אבל הממשל האמריקאי עדיין מעלה שאלות של חופש הדיבור, חופש התאגדות וכן הלאה בפני הסינים בכל מפגש. לעומתו, ג'ינטאו התעלם מהשאלה לגמרי ואילץ את הכתב האמריקאי הבא, מסוכנות בלומברג, לחזור על אותה השאלה.

ג'ינטאו, שלא נותרה לו ברירה, אמר שהוא לא הבין את השאלה הקודמת בגלל "תקלות בתרגום". הוא ציין שנפגש עם אובמה כבר שמונה פעמים והם דנו בנושא רבות. "סין מכירה באוניברסליות של זכויות האדם", אמר. "אבל יש לקחת בחשבון את הנסיבות החברתיות השונות". לדבריו, אוכלוסיית הענק של סין מצויה בשלב מעבר קריטי ומתמודדת עם אתגרים רבים, וסין מוכנה לנהל דיאלוג בנושאים האלה על בסיס של כבוד הדדי ועקרון של חוסר התערבות בעניינים הפנימיים.

הו מיעט לחייך

האם אובמה, עמוק בלב, באמת שלם עם עלייתה של סין? שאלה כתבת של הטלוויזיה הסינית. אובמה השיב שעליית סין טובה לעולם, כל עוד היא "מחזקת את הנורמות הבינלאומיות ואת השלום והיציבות באזור ובעולם". זה טוב, הוא אמר, מסיבות הומניטריות - כי שיפור מצבה הכלכלי של סין מציל מן העוני מיליוני אנשים, וזה האינטרס של ארה"ב. סין היא גם שוק ענק. "אנחנו רוצים למכור לכם כל מיני דברים", אובמה חייך חיוך רחב. הנשיא הסיני מיעט לחייך במהלך מסיבת העיתונאים, גם כשאובמה התבדח על כך שהוא בוודאי אמיץ לב, אם הוא מוכן לבקר בעירו שיקגו, באמצע החורף.

עם השאלות על שיתוף הפעולה הנשיא הסיני הרגיש הרבה יותר בנוח. הוא דיבר בהרחבה על חילופי הסטודנטים, על כך שאף מדינה לא יכולה להתמודד לבדה עם האתגרים בעולם. אובמה לעומת זאת נכנס לפינות בעייתיות יותר בשביל האורח שלו וסיפר איך נציג מייקרוסופט בפגישתם עם המנהיגים העסקיים סיפר שרק לקוח סיני אחד מתוך עשרה משלם על המוצרים, השאר, איך לומר, גונבים רכוש אינטלקטואלי. גם הסחר, הוא אומר, צריך להיות שוויוני, כדי ליצור מצב של רווח הדדי.

הדיון הסתכם בשאלה מה דעתו של הו ג'ינטאו על כך שיש אנשי קונגרס שלא מגיעים לארוחה המדינית לכבודו כי הם לא סומכים על סין. "מי מגיע ומי לא, בזה מעודכן יותר הנשיא שלכם", השיב ג'ינטאו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ