נעצרו 33 מבני משפחת בן עלי; תוניסיה תחקור את היקף נכסיו

בעקבות המהפכה הזהיר מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, מפני זעם חסר תקדים של אזרחים במדינות ערב

הארץ
אנשיל פפר
שליח "" בתוניסיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אנשיל פפר
שליח "" בתוניסיה

33 מבני משפחתו של הנשיא המודח זין אל-אעבדין בן עלי נעצרו אמש בחשד לביצוע "פשעים נגד תוניסיה", זאת בניסיון הממשלה להרגיע את החשש בציבור, לפיו הממשלה החדשה ממשיכה את דרכו של בן עלי.

ההפגנות הסוערות נמשכו אתמול בתוניסיה, זאת למרות ניסיונות של הממשלה הזמנית לבצע מחוות שונות כלפי האופוזיציה ודרישות המפגינים. הממשלה הכריזה על הקמת ועדות חקירה לאומיות שיבחנו את הטענות לשחיתות וגניבת כספי המדינה בידי משפחת הנשיא המודח ומקורביו, וטענות רבות בדבר פגיעת השלטון בזכויות אדם. בנוסף, הוקמה ועדה שאמורה להציע רפורמות בשיטת הממשל. הקלה נוספת שהוכרזה היא קיצור העוצר הלילי ששרר כל לילה בשבוע האחרון מהשעה שש בערב עד שבע בבוקר למחרת. עתה, ייכנס העוצר לתוקפו בשמונה בערב.

המשטרה ברחובות הבירה תוניס קיבלה אתמול הוראה לשנות את יחסה למפגינים, זאת בניגוד לשימוש באלות וירי גז מדמיע בעת פיזור ההפגנות שלשום. אתמול הניחו השוטרים לכאלף בני אדם להפגין במשך שעות ארוכות בלב שדרת חביב בורגיבה. כוחות המשטרה נעמדו בשורות כמה עשרות מטרים מהמפגינים ומנעו את התקדמותם לעבר משרד הפנים הממוקם בהמשך השדרה. השוטרים לא התערבו כשקבוצה של שלושים צעירים התעקשה לשבת על הכביש ולהפגין גם לאחר שהוכרז על עוצר. במקום זאת נשלח קצין צבאי בניסיון לשכנע אותם להתפזר באדיבות.

גם אתמול המשיכו המפגינים לדרוש את פירוקה של מפלגת השלטון, האסיפה הדמוקרטית למען חוקה (RCD). המפגינים לא הסתפקו בהודעת ראש הממשלה מוחמד אל-ראנושי והנשיא הזמני פואד מבאזה כי הם מפסיקים את חברותם במפלגה ובביטול חברותו במפלגה של הנשיא המודח. הפגנות התקיימו בערים נוספות בתוניסיה. בעיר ספאקס צעדו מאות כשהם מניפים תמונות של חברי מפלגת השלטון שעליהם סומן איקס.

מוחמד אבו, עורך דין וחבר מפלגת הקונגרס למען הרפובליקה, שעדיין נמצאת מחוץ לחוק, ביטא את רצונות המפגינים, כשאמר בראיון ל"הארץ" כי "אנחנו לא נתפשר בדרישה לפרק את מפלגת השלטון". לדבריו, "לא ניתן לדבר על רפורמות וקיום הליך פוליטי, שעה שהמפלגה הזאת ממשיכה לשלוט במשטרה ובכל שאר זרועות השלטון". אבו קיבל בקורת רוח את הודעת הממשלה הזמנית על חנינה כללית ושחרור כל האסירים הפוליטיים, אולם ציין שיש עדיין עשרות אסירים שטרם שוחררו. לדבריו, ראש מפלגתו מונסף מרזוקי, שחזר שלשום מגלות ממושכת בפאריס, מתכוון לרוץ לנשיאות. "בגלל הדיכוי של השלטון בראשות בן עלי, לא היתה לנו השפעה פוליטית בתוניסיה, אך התגובות שקיבלנו בפייסבוק מאז בריחת הנשיא היו רבות ואני משוכנע שנוכל להתמודד בבחירות", אמר.

בנוסף, בכנס של שרי חוץ של הליגה הערבית שנערך אתמול במצרים, הזהיר המזכיר הכללי של הליגה, עמר מוסא, את המשתתפים מפני תחושות הזעם של אזרחי מדינות ערב. "זעמם של הערבים הגיע לשיא שלא היה כדוגמתו", אמר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ