אלכסנדר צבטקוביץ', הישראלי הנאשם ברצח עם בבוסניה טען: הייתי רק נהג

הוארך מעצרו של

ניר חסון
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי בירושלים האריך אתמול את מעצרו של אלכסנדר צבטקוביץ', החשוד בעבירות של רצח עם בבוסניה ביולי 1995. שלשום נעצר צבטקוביץ' בישראל בעקבות בקשת הסגרה מצד רשויות בוסניה. בחקירותיו טען צבטקוביץ' כי היה באזור הרצח, אך שימש רק נהג. צבטקוביץ' אמר בדיון לשופט: "40 שעות לא אכלתי. שתיתי שלוש כוסות מים. איך המוח שלי יעבוד עכשיו?".

צבטקוביץ' מואשם בבוסניה כי לקח חלק פעיל בהוצאתם להורג של למעלה מאלף שבויי מלחמה בוסנים-מוסלמים בחווה במזרח בוסניה. רוב הנרצחים היו אזרחים שהופרדו ממשפחותיהם לאחר כיבוש האזור על ידי הסרבים. לפי כתב ההסגרה, צבטקוביץ' היה אחד משמונה חיילים ביחידת החבלה העשירית של הצבא הסרבי שביצעו את ההוצאות להורג.

עו"ד גל לברטוב, מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות, אמר כי הראיות שבידי הפרקליטות, שהועברו על ידי שלטונות בוסניה, מעידות כי צבטקוביץ' נטל חלק ברצח. "הם הורידו מהאוטובוסים את האזרחים וירו בהם בגבם באמצעות אקדחים, נשק אוטומטי ומקלע. הרצח נמשך כעשר שעות", אמר לברטוב.

לדבריו, "ישראל רואה מעשים כאלה בחומרה וחשוב שהיא תסייע במקרה הזה כמיטב יכולתה". לברטוב הוסיף כי המעשים בוצעו לפני שצבטקוביץ' הפך לאזרח ישראלי ולכן אין לו גם את הזכות לרצות את מאסרו בישראל, אם וכאשר יורשע.

סנגוריו של צבטקוביץ' מטעם הסנגוריה הציבורית, עוה"ד ואדים שוב וניק קאופמן, הבהירו כי החשוד מכחיש כל קשר לפשע. "הוא בהלם טוטאלי, בשוק מעצם המעצר. הוא מסר עדות בבית הדין הבינלאומי בהאג לפני כמה שנים ולא הועמד שם לדין", אמר שוב.

קאופמן, מומחה למשפט בינלאומי ולדיני לחימה, שבעצמו כיהן כתובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בקשר לפשעים שבוצעו בקרואטיה באותן שנים, אמר כי להערכתו יקשה מאוד על המדינה להסגיר את צבטקוביץ'. "עבירת רצח העם היא עבירה קשה מאוד להוכחה. המדינה צריכה להוכיח כי לא מדובר בסתם מעשי רצח, אלא שבזמן הרצח היתה כוונה להשמיד את אותם אנשים בשל השתייכותם לקבוצה אתנית מסוימת".

שמו של צבטקוביץ' הוזכר בכמה עדויות על פרשת הרצח ההמוני בבית הדין בהאג. באחת מהן, בעת משפטו של דרזן ארדמוביץ', שהיה מפקד קבוצת החיילים, העיד ארדמוביץ' כי צבטקוביץ' היה זה שהציע להשתמש במקלע מסוג אמ-84, כדי לזרז את קצב ההוצאות להורג. "אז אלכסנדר צבטקרוביץ' לקחת את המקלע", אמר ארדמוביץ' בעדותו במאי 2000, "מיקם אותה והתחיל לירות בקבוצות של עשרה אנשים. אבל בגלל סוג התחמושת, האנשים רק נפצעו והם התחננו שנהרוג אותם. אז התפתח בינינו ויכוח גדול כי כמה מהאנשים לא יכלו לשמוע את התחנונים של האנשים. אמרנו שאם הם חייבים למות, למה הם לא יכולים למות בצורה מכובדת? אז ויתרו על המקלע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ