ראש ממשלת לבנון, סעד חרירי: אעמוד בראשות הממשלה החדשה

ראש הממשלה הלבנוני הבהיר כי למרות לחץ החיזבאללה אין בכוונתו לפנות את מקומו. הוא קרא לשני הצדדים להימנע ממאבק אלים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי הבהיר הערב (חמישי) כי אין בכוונתו להישמע לדרישת החיזבאללה ולוותר על הנהגת המדינה. בנאום ששודר בטלוויזיה הלבנונית אמר חרירי כי בכוונתו לעמוד גם בראשות הממשלה החדשה שתקום. "אני והגוש הפוליטי שבראשו אני עומד מחויבים כלפי המועמדות שלי כראש ממשלה", אמר. ממשלתו של חרירי התפרקה לאחר ששרי מחנה "שמונה במארס" בראשות החיזבאללה התפטרו.

חרירי, שנאם על רקע תמונת אביו, התייחס גם לאיומי החיזבאללה להפעיל כוח צבאי. "הדבר החשוב ביותר הוא שהצדדים ייצמדו לחוקה ולא יגררו לפעול ברחובות", אמר והבהיר כי כל "טיפה של דם שתיזל מאזרח לבנוני חשובה לי יותר מכל תפקיד". בתוך כך, בכיר במערכת הביטחון בלבנון אישר בשיחה עם סוכנות הידיעות אי-פי כי תוגברה האבטחה באזור ביירות הבירה, על רקע הדיווחים על תרגולי החיזבאללה לכיבוש העיר.

חרירי, הערב. תצלום: נטשה מוזגוביה

אתמול הודיעה סעודיה כי היא זונחת את מאמצי התיווך בין מחנה "שמונה במארס" למחנה "ארבעה עשר במארס" בראשות חרירי סביב חקירת רצח אביו רפיק אל-חרירי. שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל פייסל, הזהיר כי המצב במדינה "מסוכן".

ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, נהרג בפיצוץ מכונית תופת בביירות ב-14 בפברואר 2005. בפיצוץ נהרגו עוד 22 בני אדם. תחילה חשדו הלבנונים כי מדובר בפעולה סורית, והרצח הוציא לרחובות מאות אלפי מפגינים נגד הנוכחות הסורית במדינה. בחודשים שלאחר הרצח נעצרו כמה אנשי ביטחון בכירים שנחשבו מקורבים לשלטון הסורי.

ביום שני הגיש דניאל בלמר, התובע הקנדי מטעם בית הדין הבינלאומי בהאג, את טיוטות כתבי האישום ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר לשופט דניאל פרנסין. בשלב זה טרם נחשף תוכן כתבי האישום. השופט פרנסין צפוי לעיין במסמכים במשך כשישה עד עשרה שבועות כדי להחליט אם יש תשתית ראייתית מספקת כדי לפתוח במשפט.

ככל הנראה, ברצח אל-חרירי האב יואשמו כמה בכירים בחיזבאללה, בהם מוסטפה באדר א-דין, גיסו של ראש הזרוע הצבאית בארגון, עימאד מורנייה (שמת בהתנקשות בעצמו לפני כשלוש שנים בדמשק).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ