הציבור בתוניסיה דורש שכל מקורבי הנשיא בן עלי יתפטרו

33 בני משפחה של הנשיא המודח נעצרו כשניסו להימלט מהמדינה

הארץ
אנשיל פפר
שליח "" בתוניסיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אנשיל פפר
שליח "" בתוניסיה

קצב השינוי הפוליטי לא מספיק מהיר עבור המפגינים בתוניסיה, שניסו אתמול לפרוץ למשרדי מפלגת השלטון בלב הבירה תוניס. בפעם הראשונה מאז התחיל גל ההפגנות, נאלץ הצבא להתערב וחייליו ירו יריות אזהרה מעל ראשי ההמון.

אתמול בבוקר הודיעה מפלגת האסיפה הדמוקרטית למען חוקה (RCD), שבראשה עמד הנשיא המודח זין אל-עבאדין בן עלי, שהיא מפרקת את המועצה העליונה שלה. המהלך היה חלק מניסיונות ראש הממשה אחמד אל-ראנושי לשכנע את תנועות האופוזיציה להמשיך לקחת חלק בממשלה, למרות השתייכותם של מרבית השרים הבכירים למפלגה. המפלגה עצמה תמשיך להתקיים אבל השרים מקווים שפיזור המועצה העליונה, ובמקביל התפטרותם מהמפלגה אתמול בבוקר, יפחית את ההתנגדות האישית אליהם.

לא נראה שהמהלך הזה צלח. המפגינים ברחובות הערים, שמספרם הלך וגדל ביממה האחרונה, המשיכו לדרוש את התפטרותם של כל מקורבי הנשיא בן עלי וקיום בחירות חופשיות ופתוחות בעתיד הקרוב. מוקד ההפגנות עבר אתמול משדרת חביב בורגיבה בלב הבירה, לשדרה הסמוכה שבה שוכן מטה מפלגת RCD. בפעם הראשונה נרשם עימות ישיר בין חיילי הצבא והמפגינים. עד עתה פיזור ההפגנות נעשה על ידי המשטרה, שלא היססה להשתמש לעתים בגז מדמיע, באלות ואף בירי חי. לעומתה, הצבא דאג לשמור על הביטחון במדינה, נלחם נגד חברי המשמר הנשיאותי והתפרס ברחבי העיר אבל לא התעמת עם המפגינים. על פי השמועה שהצבא דאג לטפח, הנשיא בן עלי החליט להימלט מהמדינה לאחר שמפקד הצבא, הגנרל ראשיד עמאר, סירב להורות לחייליו לירות בשבוע שעבר על המפגינים. אבל בימים האחרונים יש יותר סימנים לכך שהצבא נערך להשתלטות על המצב. אזרחי העיר משיבים כבוד לצבא, שמים פרחים על הטנקים, ובאחד המקרים אתמול, כשקבוצת מפגינים צעירים סירבה לעזוב את השדרה גם לאחר כניסת עוצר הלילה לתוקף, מי ששכנע אותם להתפזר ללא אלימות היה דווקא קצין הצבא, שהצליח במקום שבו השוטרים נכשלו.

בינתיים, שר נוסף, חמישי במספר, התפטר אתמול מממשלת האחדות הזמנית שלושה ימים בלבד מאז שהוקמה. הממשלה קיימה את ישיבתה הראשונה ללא השרים שהתפטרו, כשהיא דנה בניתוק משרדי הממשלה ממפלגת RCD, קיום בחירות ואישור החנינה הכללית לאסירים פוליטיים.

שרי הממשלה הזמנית הודיעו אתמול כי הם החליטו להכיר בכל הארגונים הפוליטיים שקיומם נאסר בעבר ולהעניק חנינה לכל האסירים הפוליטים שעדיין לא שוחררו. השר להשכלה גבוהה, אחמד איברהים, אמר שהקבינט החליט להעניק חנינה כללית לכל אלה שהושלכו לכלא בשל דעותיהם הפוליטיות.

במקביל, חקירת מעשי השחיתות של בני משפחת הנשיא המודח תופסת תאוצה. הטלוויזיה התוניסאית דיווחה ש-33 מבני המשפחה נעצרו בעת שניסו להימלט מהמדינה. ועדה שהוקמה על ידי הממשלה החדשה מנסה לאתר נכסים וכספים בחשבונות בנקים זרים, שעל פי החשד הוברחו מהמדינה על ידי אשת הנשיא, לילה טרבלסי. ממשלת שווייץ הודיעה ביום רביעי שהיא מקפיאה את כל הנכסים בתחומה הקשורים למשפחת בן עלי.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ