נטשה מוזגוביה

היום הראשון של השיחות באסטנבול בין איראן לשש המעצמות הסתיים ללא תוצאות, ואחד הבכירים האיראנים אף הודיע שארצו לא תנהל דיון על הפסקת תכנית הגרעין. אך במשרד החוץ האמריקאי סרבו להסיק "מסקנות בחצי הדרך".

"לא ציפינו שניתן יהיה לפתור את הסוגיה במפגש אחד", אמר אמש (שישי) דובר משרד החוץ פיליפ קראולי. "איראן היא זו שבמשך שנים לא ענתה על שאלות לגבי מהות תכניות הגרעין שלה ופעילויות העשרת האורניום שלה, וכוונותיה לטווח הארוך. איראן היא זו שלא שיתפה פעולה באופן מלא עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) - אז נטל ההוכחה מוטל על איראן, ואנו מחכים לראות מה ייצא מהפגישה, סיימנו בינתיים רק יום אחד".

כבמיטב המסורת האמריקאית, קראולי הציג אנלוגיה עם פוטבול. "בליגה הלאומית, יש 16 משחקים בעונה. אתה לא מחליט אחרי המשחק השני אם הקבוצה בגביע העל או לא. מציאת הפתרון לתכנית הגרעין האיראנית זה תהליך ארוך שלא ייקח שני מפגשים בלבד".

הנציג האמריקאי ביל ברנס מגיע לשיחות בטורקיה, היום. תצלום: אי-פי

הנציג האמריקאי בפסגה, תת המזכירה ביל ברנס, לא ערך בינתיים פגישה בילטראלית עם הנציגים האיראנים, אך קראולי לא פסל אפשרות שזה עוד יקרה. "עוד נראה אם זה קורה. יש לנו רשימה של דברים שהיינו שמחים לעבור עליהם עם האיראנים אם הפגישה היתה מתקיימת. היינו רוצים להפוך את הדף כאן, אך על איראן לאותת שהיא מוכנה לשנות כיוון. ובינתיים נמשיך לנהל דיאלוג אך גם לקדם לחץ".

איראן פוגעת במאמצים להשגת שלום במזרח התיכון

לדבריו, איראן היא נותנת החסות הבינלאומית המובילה של טרור ופוגעת במאמצים הבינלאומיים להשגת שלום במזרח התיכון. "אנו רוצים לדבר עם איראן על הסוגיות האלה, אך לא נשים את כל הביצים באותו הסל. יש לנו תחושת דחיפות. המסלול הנוכחי של איראן מאוד מטריד אותנו. הצנטריפוגות שלה ממשיכות להסתובב. היא ממשיכה לקדם את הידע שלה של טכנולוגיית הגרעין ללא בקרה, ואנו חוששים שהיא עשויה לחצות את הסף של הפוטנציאל לתוכנית הנשק הגרעיני. אנו מאמינים שלסנקציות נגד איראן יש השפעה, ומי יודע, אולי המפגש הזה ייצור את סוג ההזדמנות שכולנו רוצים לראות".

על השאלה איזה תפקיד ישראל משחקת במצב הנוכחי מול איראן, קראולי אמר שמדובר ב"מסגרת צרה מדי". לדבריו, "מדובר בסוגיה בינלאומית. אנו מדברים על זה עם ממשלת ישראל, אך זה לא סיפור של שתי מדינות. אלה שתי ראיות שונות של העולם, שבאחת מהן יש פחות נשק גרעיני ופחות הסתמכות על טכנולוגיית הגרעין, ובשניה יש מרוצי נשק שמוסיפים מתח וחוסר ודאות לסביבה הביטחונית בעתיד".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ