גלגל המזל הפוליטי של לבנון

מנהיג הדרוזים ג'ונבלאט הודיע על תמיכתו במועמד חיזבאללה וסוריה, אך כלל לא בטוח שכל חברי הגוש של ג'ונבלאט יתמכו בו

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

בישורת האחרונה במרוץ הפוליטי המסוכן בלבנון ניצב סעד אל- חרירי, ראש ממשלת המעבר, על דוכן המועמד להפסד. אם לא ישתנה משהו ב-24 השעות הקרובות - ובלבנון השינויים דומים לסיבוב גלגל המזל - תציע מחר האופוזיציה לנשיא המדינה מישל סולימאן להטיל על מועמדה עומר כראמה את תפקיד הרכבת הממשלה. אצל הנשיא, כמו אצל כל לבנוני, מצויה כבר הספירה האחרונה של התומכים באל-חרירי, ואחרי שמנהיג הדרוזים ווליד ג'ונבלאט הודיע כי יתמוך במועמד האופוזיציה, כלומר במועמד חיזבאללה וסוריה, הכף בשלב זה נוטה לטובת כראמי.

"בשלב זה" הוא ביטוי רב משמעות, שכן לא כל חברי הפרלמנט מהגוש של ג'ונבלאט שמונה 11 חברים עשויים לתמוך בעמדת מנהיגם. זו גם הסיבה לכך שאל-חרירי, למרות סיכוייו שנחלשו, ממשיך (בינתיים) להציג את מועמדותו לראשות הממשלה, שכן אם יתברר שתוצאת ההצבעה תהיה תיקו, או אז עשויים כל הצדדים לשוב ולבקש ממנו להרכיב ממשלה.

אל-חרירי מעריך ככל הנראה שאם כראמי, הסוני בן ה-76 הוא שירכיב את הממשלה, היא צפויה להיות ממשלה שמורכבת רק מאנשי האופוזיציה ותחולל קרע בעדה הסונית. לכן, היא לא תוכל ליהנות לאורך זמן מלגיטימיות ותמיכה ציבורית ובסופו של דבר היא צפויה להתרסק ולהביא לבחירות מוקדמות שבהן צפוי אל-חרירי לנצח שוב. מעבר לכך, הפסד כעת, פירושו שממשלת כראמי - אם אמנם ימונה - היא זאת אשר תחליט על החרמת בית הדין הבינלאומי לעניין רצח רפיק אל-חרירי ובכך ימנע סעד אל-חרירי מעצמו את המבוכה בהחלטה על כך בעצמו.

חיזבאללה מצדו כבר רשם הישג בכך שהפך את אל-חרירי מראש ממשלה מכהן למועמד לראשות ממשלה. אם יצלחו מאמצי השכנוע, הלחץ והאיומים על תומכי אל-חרירי, ישיג חיזבאללה ראש ממשלה כרצונו, שיבטל את שותפותה של לבנון בבית המשפט הבינלאומי.

ואולם, גם אם תחליט ממשלת לבנון לחדול ממימון בית המשפט, ימשיך הארגון להיות חשוף לכתב האישום שצפוי להתפרסם בעוד כמה שבועות. בית הדין עומד להתכנס ב-7 בפברואר כדי לדון בעניינים כמו קביעת החוק שעל פיו יתנהל המשפט וכיצד להגדיר את פעולת הטרור שחיסלה את רפיק אל-חרירי. ואולם, בציבור הלבנוני, אשמתו של חזבאללה כבר הוכחה. חיזבאללה יוכל אמנם למנוע את הענשתם של החשודים ברצח בבית משפט לבנוני, להטיל רפש בבית המשפט הבינלאומי, אולם הוא לא יוכל למנוע את הרשעתם.

ואולם, ההפסד המשמעותי של לבנון לא יהיה במישור הפנימי אלא בכך שהיא עלולה להפוך למדינה מוחרמת. אם בראשה תעמוד ממשלה שתמונה בידי חיזבאללה ושותפיו, כזאת שתהיה גם בהשפעה ישירה של איראן, היא עלולה למצוא עצמה ללא משקיעים זרים, ללא תרומות מצד המדינות שהתחייבו לתרום לה אחרי מלחמת לבנון השנייה ועם קשרים מוגבלים עם מדינות ערב. בשבוע שעבר הודיעה סעודיה שהיא מושכת ידה מהתיווך המשותף שלה עם סוריה בשאלת לבנון, ובלבנון כבר פירשו את ההודעה כהתנערות סעודית מלבנון. קטאר וטורקיה שניסו גם הן לקדם את הנוסחה הסעודית-סורית, הבינו שאין עם מי לדבר וגם הן מתרחקות עכשיו מלבנון. מצרים ממילא לא הייתה שותפה בתהליך ורק סוריה נותרה כדי להתמודד עם ההשלכות הבינלאומיות של משבר לבנון.

מבחינתה של ישראל הדאגה העיקרית איננה מהתכתשות אלימה עם חיזבאללה, שכן זאת עלולה רק לפגוע ביכולתו לנהל את ענייניה הפנימיים של לבנון, אלא מכך שאיראן תחזק את אחיזתה במדינה. אולם נראה כי סוריה מודאגת מכך לא פחות מאשר ישראל, ולשתי המדינות יש אינטרס משותף שלבנון לא תצא משליטתה של דמשק.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ